Czym jest Bike Jamboree?

Bike Jamboree 2019 to wyprawa, jakiej jeszcze nie było. Polscy skauci zamierzają przejechać na rowerach dookoła świata.

- W 2015 roku, kiedy ruszyliśmy z Polski sztafetą na Światowe Jamboree Skautowe do Japonii, wiedzieliśmy, że to nie koniec – mówi Anna Śledzińska z Fundacji Światowe Jamboree. - Złapaliśmy bakcyla i ruszamy dalej, do Wirginii Zachodniej w Stanach Zjednoczonych! Tym razem jednak z wydarzenia wrócimy także na rowerach, jadąc tym samym dookoła świata z Gdańska do Gdańska, pokonując 35 tysięcy kilometrów podzielonych na 34 etapy, odwiedzając 21 pięknych krajów półkuli północnej – dodaje.

Zobacz trasę Jamboree >>>

Sztafeta to nie wyczyn sportowy i pokonywanie rekordów. Celem wydarzenia jest promocja Polski, Gdańska i skautingu jako ciekawego ruchu społecznego angażującego młodych, ambitnych i nietuzinkowych ludzi. - Wierzymy, że kolejne, 25. Światowe Jamboree Skautowe w roku 2023, odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej i chcemy pomóc w tym, by właśnie tak się stało. Dlatego start i metę sztafety zaplanowaliśmy w Gdańsku – wyjaśnia Anna Śledzińska.

Bike Jamboree to także historia o przyjaźni i wielkim wysiłku wielu osób – doświadczonych podróżników i ludzi bardzo młodych - by wspólnie zrealizować rowerową podróż dookoła świata. To rzecz o dzieleniu się: pasją, doświadczeniem i inspiracjami do spełniania marzeń. To również historia o współczesnym harcerstwie i uniwersalnym duchu braterstwa oraz wartościach, które są ponad wszelkimi podziałami i granicami geograficznymi.

 

Dołącz do Bike Jamboree 2017-2019!

Sztafeta wystartowała 27 maja o godz. 10.00 z Targu Węglowego w Gdańsku. Jedzie z Gdańska na wschód przez województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubelskie. Przed samym wyjazdem za granicę, 4 czerwca odbędzie się rodzinny piknik rowerowy w Łukowie.

Pierwszy etap sztafety ma charakter otwarty - każdy może do niego dołączyć. Wieczorami planowane są spotkania z harcerzami i mieszkańcami.

- Zapraszamy do wspólnego tworzenia i przeżywania przygody z perspektywy rowerowego siodełka! Prosimy poinformuj nas, że chcesz się z nami spotkać wypełniając formularz – zachęcają uczestnicy.

 

Jak to się stało, że jedziemy?

W zespole znaleźli się entuzjaści podróży z Fundacji Światowe Jamboree, Stowarzyszenia Afryka Nowaka i różnych organizacji harcerskich. Dookoła globu pojadą rowery Firmy Kross, które rowerzyści będą sobie przekazywać w różnych częściach świata. Uczestnicy sztafety będą nosić odzież firm Bcm Nowatex i Regatta. Wyposażenie na etapy zimowe zapewnia Pajak, sakwy - Crosso. O przygotowanie z zakresu bezpieczeństwa na trasie dbają Grupa Medyk Rescue Team oraz Harcerska Szkoła Ratownictwa.

 

Co więcej?

W piątek, 26.05 o godz. 16.00 w Europejskim Centrum Solidarności została otwarta wystawa „Rowerem dookoła świata”, czyli przegląd zdjęć z wypraw rowerowych: Afryka Nowaka 2009-2011 oraz Rowerowe Jamboree 2015. Wystawa jest poświęcona także Kazimierzowi Nowakowi, który swoją podróżą zainspirował organizatorów do utworzenia Bike Jamboree.

Więcej informacji o wyprawie na stronie internetowej bikejamboree.pl oraz fb.com/BikeJamboree.