Jesteśmy nieprzyjaźni, nie mamy ogrzewania, u nas jest niewygodnie – tak reklamuje się jedno z byłych więzień na Łotwie (czytaj obok), w którym obecnie urządzono hotel dla odważnych. Coraz więcej podróżników chce dziś bowiem odwiedzać nie tylko miejsca piękne, ale tez takie, które się wiążą z mroczną przeszłością świata i ludzkości. Ten nowy trend ma juz nawet swoja nazwę – dark tourism. Oto propozycje – najciekawszych, naszym zdaniem, więzień, które można zwiedzać.

 

1. Alcatraz

Najbardziej znane więzienie świata. Na jego temat powstawało mnóstwo ilmów, w tym kultowa Ucieczka z Alcatraz z Clintem Eastwoodem. Wbrew tytułowi nigdy nikomu nie udało się stąd uciec żywym. W sumie przez tutejsze cele przewinęło się ponad 1,5 tys. najgroźniejszych przestępców Ameryki. Wśród nich gangster wszech czasów Al Capone. Ten król życia przez pięć lat musiał czyścic tutejsze toalety. Turyści kochają opowieści przewodników o Alcatraz. Kolejki są tak duże, że bilet należy rezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Gdzie? San Francisco (Stany Zjednoczone).

Kiedy działało? Od 1934 do 1963 r.

 

2. Karosta

Dawne wiezienie KGB przerobione na niecodzienny hotel. Nie ma tu miłej obsługi, sąza to groźni strażnicy, naczelnicy i przełożeni. Goście traktowani są jak kryminaliści: na recepcji zostają zakuci w kajdanki, następnie przeprowadzane jest przesłuchanie. W hotelu znajduje się spacerniak. Złe zachowanie jest karane izolatka. Gdzie? Lipawa (Łotwa). Kiedy działało? Od pocz. XX w. do 1997r.

 

3. Kilmainham Gaol

Świadek najbardziej dramatycznych wydarzeń z historii Irlandii – przez 128 lat przetrzymywano tu bojowników o niepodległość tego kraju. Dziś znajduje się tu muzeum, a realistyczne wnętrza przyciągają filmowców. M.in. kręcono tu sceny nominowanego do siedmiu Oscarów W imię ojca.

Gdzie? Dublin (Irlandia).

Kiedy działało? Od 1976 do 1924r.

 

4. Pawiak

Założony przez cara, szczególnie złą sławą okrył się w czasie II wojny światowej, gdy zginęło tu prawie 40 tys. Polaków. Dokonywane tu zbrodnie hitlerowskie zszokowały mieszkańców Warszawy – od maja 1943 r. na licznych stołecznych murach pisano hasło: Pawiak pomścimy! Obecnie w tym historycznym miejscu kaźni znajduje się Muzeum Wiezienia Pawiak. (Polska).

Gdzie? Warszawa

Kiedy działało? Od 1830 do 1944 r.

 

5. Tower of London

Wysoka na 30 m wieża służyła jako forteca, pałac, a nawet zoo. Ale przede wszystkim wiezienie (mury maja grubość 4 m) i miejsce straceń. Wyroki odsiadywali tutaj królowie Anglii, Thomas More, a w XX w. prawa ręka Hitlera Rudolf Hess. Dziś to jedna z największych atrakcji Londynu – można tu oglądać m.in. koronę i inne regalia brytyjskich monarchów. Legenda głosi, że imperium brytyjskie będzie trwać, dopóki na tutejszej wieży będą mieszkać kruki.

Gdzie? Londyn (Wielka Brytania).

Kiedy działało? Od 1078 do 1941 r.