1. Źródło inspiracji

Malownicze miasteczka z wąziutkimi ulicami, czy porozrzucane po wzgórzach winnice, zamki i opactwa były niekończącą się inspiracją dla artystów takich jak: Paul Cézanne, Renoir, Matisse, Picasso, czy Monet. To właśnie w Prowansji powstały słynne „Słoneczniki” Van Gogha.

2. Szkło z Biot

Fajansowe naczynia z Arles, czy gliniane figurki z Aix-en-Provence – to tylko niektóre dzieła, z których słyną mistrzowie rzemiosła z Prowansji. Znajdziemy tu również szereg wyrobów z lawendy. Ten regionalny symbol doczekał się nawet swojego muzeum w Cousellet.

3. Wielki Kanion

Aby go zobaczyć, nie musisz wcale wyjeżdżać za ocean. Widok na turkusowe wody Wielkiego Kanionu rzeki Verdon również przyspieszy puls. A jeśli lubisz wyzwania - zdobycie pokrytego gładkimi, białymi skałami szczytu Mont Ventoux jest właśnie dla Ciebie.

4. W gwiazdorskiej obsadzie

Cours Saleya w Nicei, czy marina w Saint-Tropez są pełne hollywoodzkiego blichtru. Spacerując po bulwarze Croisette w festiwalowym Cannes można poczuć się jak gwiazda.

5. Vive les festivals!

To w Prowansji narodziła się tradycja francuskich festiwali. Już w 1947r. Jean Vilar urządził przegląd sztuki dramatycznej na placu Papieży w Awinionie. W Aix-en-Provence odbywa się z kolei festiwal sztuki lirycznej.

Maj i czerwiec to idealne miesiące na podróż do Prowansji.
(fot. Shutterstock)