Poznań, miasto doznań – to hasło już od wielu lat promuje stolicę Wielkopolski, a z jego trafnością zgadzają się nie tylko mieszkańcy, ale również turyści. Z analizy CBRE przeprowadzonej w 2020 r. wynika, że Poznań może pochwalić się jedną z najbardziej rozbudowanych i najatrakcyjniejszych baz gastronomiczno-hotelowych w Polsce, co czyni go idealnym kierunkiem na krótki weekendowy wyjazd, czyli tzw. city break.

Spacerem po Poznaniu

Podobnie jak w wielu polskich miastach, sercem Poznania również jest rynek z monumentalnym rauszem. To właśnie tu głowami stykają się najsłynniejsze koziołki w kraju. Odrestaurowane, kolorowe kamienice wokół tworzą wyjątkowo fotogeniczną scenerię. Najczęstszym bohaterami zdjęć z rynku są Apollo i Bamberka. Pomniki znajdują się po przeciwnych stronach placu.

Spacer po Starym Mieście to dobry pomysł na rozpoczęcie zwiedzania. Historię stolicy Wielkopolski oraz całego kraju jeszcze lepiej poznamy, odkrywając malowniczy Ostrów Tumski. Obowiązkowym punktem na trasie wycieczki są podziemia katedry poznańskiej z grobowcami Mieszka i Bolesława Chrobrego.

Poznań rekreacyjnie…

Już nie tylko Kraków, Gdańsk czy Wrocław, ale także Poznań jest chętnie odwiedzany przez turystów z Polski i zza granicy. Przyjezdni cenią sobie zarówno historyczne walory miasta i regionu, jak i bogatą ofertę miejsc, w których można odpocząć i się zrelaksować.

W sezonie wiosenno-letnim największym zainteresowaniem cieszy się Jezioro Maltańskie. Oprócz typowo wodnych atrakcji czekają na nas między innymi mini golf, letni tor saneczkowy czy 8-metrowa karuzela wenecka. W pozostałych miesiącach również nie ma mowy o nudzie. Miłośnicy sportów zimowych mogą skorzystać z wypożyczalni narciarskiej oraz stoku. Do dyspozycji mniej doświadczonych narciarzy pozostają wykwalifikowani instruktorzy.

Tuż obok Jeziora Maltańskiego mieszczą się czynne przez całe rok Termy Maltańskie, w których można nie tylko pływać, ale też oddać się odnowie biologicznej.

Kolejnym ciekawym miejscem na mapie Poznanie jest Palmiarnia w Parku Wilsona. To jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Odwiedzający mogą podziwiać około 17 tys. roślin z gatunków i odmian charakterystycznych dla krajów o klimacie śródziemnomorskim, subtropikalnym i tropikalnym. Oprócz roślin w Poznańskiej Palmiarni znajduje się też bogata kolekcja egzotycznych ryb. Skoro o zwierzętach mowa, inna obowiązkowa atrakcja Poznania to Nowe Zoo – drugi co do wielkości ogród zoologiczny w Polsce.

... i biznesowo

Położenie Poznania sprzyja zakładaniu nowych firm oraz otwieraniu filii przedsiębiorstw znanych nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Jednym z symboli rozwijającego się Poznania jest Poznańskie Centrum Biznesowe, choć warto przypomnieć, że miasto już od wieków jest uwielbiane przez handlowców.

W dawnym XIX-wiecznym browarze funkcjonuje dziś Stary Browar, czyli centrum handlu i sztuki. Miejsce to przyciąga nie tylko ofertą sklepów i usług, ale także ciekawą architekturą. W 2005 r. obiekt został doceniony na arenie międzynarodowej i otrzymał nagrodę International Council of Shopping Centers dla najlepszego centrum handlowego na świecie w kategorii obiektów średniej wielkości.

W stolicy Wielkopolski mieszczą się Międzynarodowe Targi Poznańskie – główny ośrodek targowy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Na ich terenie organizowane są między innymi Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego, Targi Technologii dla Przetwórstwa Polimerów, Targi Ślubne i inne.

Z Poznania w świat!

Poznań to jedno z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. W nieco ponad 3 godziny dojedziemy zarówno do Warszawy, jak i nad Morze Bałtyckie. Mniej więcej tyle samo zajmie nam też podróż samochodem do Berlina.

Poznań to świetna baza wypadowa nie tylko do polskich miast, ale również zagranicznych. Z pomocą przychodzi bogata oferta Portu Lotniczego Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego. Przy sprzyjających warunkach drogowych dojazd z centrum miasta na lotnisko zajmuje kwadrans.

Lotnisko w Poznaniu obsługują najwięksi i najbardziej znani przewoźnicy na świecie. Z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT polecimy bezpośrednio między innymi do Dublina czy Barcelony.