W ich żyłach płynie odwaga, pasja i determinacja. Pokazują, że na mapie wyzwań, wciąż są białe plamy, a "niemożliwe" działa na nich jak hasło motywacyjne. Kto taki? Nominowani w plebiscycie Travelery w kategorii Wyczyn. Nagroda powędruje do laureata za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych. 

Od 14 lat Travelery to jedne z najbardziej prestiżowych nagród podróżniczych w Polsce, które przyznaje redakcja magazynu National Geographic Traveler za najbardziej inspirujące osiągnięcia w 5 kategoriach: Podróż Roku,  Wyczyn Roku,  Bloger Roku,  Książka Roku i  Społeczna Inicjatywa. 

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo rozgrywa się w wyjątkowym momencie. Rok 2020 zaczął się od płonącej Australii i topniejących lodów Antarktydy - stąd inna perspektywa naszej mapy. Pragniemy zachęcić do odpowiedzialnego spojrzenia na rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Szukamy inspiracji i motywacji.

Pamiętajcie, że to Wasze głosy decydują o tym, kto z nominowanych dostanie się do finałowej trójki, z której Kapituła Plebiscytu wybierze laureatów. Głosy na swoich faworytów możecie oddawać na: travelery.national-geographic.pl. Na głosujących czekają nagrody!

 

Nominowani w kategorii Wyczyn Roku
| TRAVELERY 2020 |

Joanna Pajkowska
Samotny i bez zachodzenia do portów rejs dookoła świata

Kpt. Joanna Pajkowska, jako pierwsza Polka i czwarty polski żeglarz z w historii ukończyła samotny i bez zachodzenia do portów rejs dookoła świata. Rejs, na 40-stopowym jachcie FANFAN, rozpoczął się w Plymouth, UK, 23.09.2018, i po 216 dniach samotnej żeglugi tamże się zakończył. Rejs prowadził tzw. klasyczną trasą, wokół słynnych i groźnych przylądków półkuli południowej: Good Hope, Leeuwin i Horn. To trasa, znana z ciężkich warunków pogodowych, ze sztormami 10º Beuforta, gigantycznymi falami i mroźnymi temperaturami, zawsze też z zagrożeniem pojawienia się gór lodowych.

Kpt. Pajkowska jest jedną z 10 kobiet na świecie, które dokonały takiego wyczynu; warto też wiedzieć, że więcej osób poleciało w kosmos niż opłynęło jachtem żaglowym solo nonstop dookoła świata!

Rejs był realizacją wielkiego marzenia żeglarki: by samotnie i bez zawijania do portów opłynąć świat dookoła. Było to jej drugie podejście do tego wyzwania, gdyż wcześniejsze nie w pełni udało się zrealizować: w latach 2008/2009 na 8,5-metrowym jachcie MantraASIA opłynęła świat dookoła (na trasie z Panamy do Panamy), jednak z jednym wejściem do portu z powodu ciężkiego sztormu.

Wyczyn ten żeglarka zrealizowała własnym sumptem, gdyż – jak twierdzi – nie potrafi szukać i znajdować zamożnych sponsorów. Jacht pożyczyła od znajomego żeglarza niemieckiego (z którym wcześniej razem wygrali transatlantyckie regaty dwuosobowe).

Paweł Jankowski
Najwyższy wodospad świata – skok w nieznane

Ratownik TOPR wraz z ekipą dotarli do Wenezueli, by osiągnąć próg największego wodospadu świata – Salto Angel – 979 m. Stąd nastąpił skok w nieznane (na dole nikt nie czekał, nic nie wskazywało  kierunku wiatrów, nie było wyznaczonego miejsca lądowania). 15 sekund swobodnego spadania, prędkość 200 km/h, pozycja trakująca, by jak najbezpieczniej oddalić się od ściany, otwarcie spadochronu na 400 m i… 3 minuty szybowania.

- 20 lat doświadczenia i 4000 skoków pomagają wylądować w jednym kawałku, choć wokół stroma, dzika, gęsta dżungla – opowiada Jankowski. W niej samotnie przetrwał 3 doby z tym, co zmieścił do kieszeni przed skokiem (garść suszonych owoców, kawałek mięsa, benzyna, ogień, sznurek, nóż i folia NRC).

Agata Bogusz
Rekord w nurkowaniu na 101m w monopłetwie

13 października 2019 roku Agata Bogusz, freediverka, wstrzymując oddech na 3 minuty i 26 sekund, zanurkowała na głębokość 101m w monopłetwie. Poprawiła tym samym należący do niej rekord Polski kobiet równocześnie wyrównując męski rekord.

Nurkowanie odbyło się w konkurencji „stały balast” - Agata podczas zanurzania miała na sobie około 4 kg obciążenia i z tym balastem musiała o własnych siłach wrócić na powierzchnię. Jest to 4. na świecie najgłębsze nurkowanie kobiety w tej konkurencji. Nic dziwnego, że grono nurkujących tak głęboko jest niewielkie – ekstremalny freediving wymaga dobrego przygotowania nie tylko fizycznego, ale przede wszystkim mentalnego!

Wszystko rozegrało się w Grecji, kolebce freedivingu. 100 metrów to magiczna liczba dla wszystkich freediverów, a pierwszym, który ją osiągnął na jednym tylko oddechu, był słynny freediver Jacques Mayol. Agata zaczęła marzyć o tej głębokości  w 2017 roku, po udanym nurkowaniu na 85 metrów. Przygotowania trwały 10 miesięcy i obejmowały trening siłowy, basenowy, mentalny i w ostatnim etapie - głębokościowy.

Poza wyzwaniem liczbowym, celem projektu była popularyzacja optymalnej filozofii wyzwań - wytrwałego dążenia do celu i przekraczania własnych granic, przy równoczesnej głębokiej trosce o samego siebie: swoje ciało i psychikę.

Magdalena Gorzkowska
pierwsze kobiece wejście na Makalu bez użycia tlenu

Jest pierwszą Polką, która wspięła się na Makalu bez użycia butli z tlenem. Wyprawa Inpost 2x 8000m in 14 days challenge zakładała wejście na Makalu, piątą górę Ziemi (8481m n.p.m.) i następnie Lhotse, czwartą górę Ziemi (8516m n.p.m.) w przeciągu 14 dni bez używania butli z tlenem drogami klasycznymi.

Pierwszym etapem wyprawy było wejście na Makalu. Po aklimatyzacji, Magdalena Gorzkowska, pomimo wolniejszego tempa niż pozostali himalaiści, którzy używali tlenu, wspięła się na szczyt Makalu. Chociaż zejście trwało długo, himalaistka realizowała swój plan i nie użyła dodatkowego tlenu. Długi wysiłek spowodował jednak odmrożenia, które uniemożliwiły realizację drugiego etap wyprawy – wejście na Lhotse.

Roman Ficek
Bieg Carphatia Challenge 2019

Jako pierwszy na świecie przebiegł - bez przerywania - Łuk Karpat. Trasa o długości 2300 km i 110 tys. metrów przewyższenia zajęła mu 39 dni i 11 godzin.  Jest to najszybszy czas pokonania tego łańcucha górskiego.

Karpaty to drugi najdłuższy łańcuch górski Europy. To często dzikie góry, w których, można spotkać zwierzęta, brnąć kilometrami przez zarośnięte szlaki i poczuć samotność na górskich szlakach. Trasa prowadziła Od Orsova (Serbsko-Rumuńskiej granicy) prze Rumunię, Ukrainę, Polskę i Słowację kończąc w Bratysławie. Ficek zdobył najwyższe szczyty tych krajów, a jego  trasa prowadziła tylko górami. Była to pierwsza w historii taka próba biegu z suportem i ekipą filmującą.