"Reporter to postawa życiowa, to charakter. (...) Reporter z racji swojego zawodu jest prawdziwym demokratą: słucha głosu innych, troszczy się o ich los, traktuje skrzywdzonych i poniżonych jak równych sobie".

(Ryszard Kapuściński)

Travelery to jedne z najbardziej prestiżowych nagród podróżniczych w Polsce, które od 14 lat przyznaje redakcja magazynu National Geographic Traveler za najbardziej inspirujące osiągnięcia w 5 kategoriach: Podróż Roku,  Wyczyn Roku,  Bloger Roku, Książka Roku i  Społeczna Inicjatywa. 

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo rozgrywa się w wyjątkowym momencie. Rok 2020 zaczął się od płonącej Australii i topniejących lodów Antarktydy - stąd inna perspektywa naszej mapy. Pragniemy zachęcić do odpowiedzialnego spojrzenia na rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Szukamy inspiracji i motywacji.

Nagroda w kategorii Książka roku przyznawana jest za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża Czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe.

Pamiętajcie, że to Wasze głosy decydują o tym, kto z nominowanych dostanie się do finałowej trójki, z której Kapituła Plebiscytu wybierze laureatów. Głosy na swoich faworytów możecie oddawać na: travelery.national-geographic.pl. Na głosujących czekają nagrody!

 

Nominacje w kategorii Książka Roku
| TRAVELERY 2020 |

 

Adam Robiński "Kiczery. Podróż przez Bieszczady", wyd. Czarne

Bieszczady – wyśniona kraina połonin i wyludnionych wsi, w których wciąż owocują jabłonie. Polska Patagonia, ziemia dziwaków, wyrzutków, utracjuszy i kowbojów. Ojczyzna stracona, ojczyzna zyskana. Kraj wilków i niedźwiedzi. Dzicz, w którą jedzie się – jak głosi slogan przepracowanych – rzuciwszy wszystko inne. Adam Robiński z mapą w ręce, książką Bruce’a Chatwina w plecaku i garścią orzechów w kieszeni przemierza pogranicze Polski, Ukrainy i Słowacji, nie mając żadnego innego celu poza byciem w drodze. Natyka się na ludzi, którzy w tutejszych dolinach zapuścili korzenie, i z każdym kolejnym miesiącem podróży uświadamia sobie, że coś tu nie gra. Bo w Bieszczadach wszystkim się coś wydaje, nie ma jednej pamięci, a pięknego kłamstwa nigdy nie wolno mylić z oszustwem.