Zagłębie Ruhry znajduje się w zachodnich Niemczech, tuż obok granicy z Holandią. Od XIX wieku było to jeden z najbardziej uprzemysłowionych obszarów Europie. Podobnie jak Śląsk, jest to właściwie jedna wielka aglomeracja miejska. Podróżując pociągiem przez Zagłębie Ruhry, trudno się zorientować, gdzie zaczyna się jedno miasto, a kończy drugie.

Pomimo bogatej zabudowy i industrialnej przeszłości, region wyróżnia się dzika naturą w postaci gór, jezior i rzek. A Essen – jedno z największych miast Niemiec i nieoficjalna stolica Zagłębia Ruhry – jest trzecim najbardziej zielonym miastem Niemiec.

Jak zorganizować hiking w Essen?

To właśnie w zielonym Essen warto zaplanować górską wędrówkę. O tym, dlaczego warto uprawiać hiking, przeczytasz również tutaj. W obrębie miasta znajdują się aż 3 hikingowe szlaki turystyczne:

  • BaldeneySteig (ok. 27 km),
  • Kettwiger PanoramaSteig (ok. 35 km),
  • ZollvereinSteig (ok. 26 km).

Trasa BaldneyStieg powstała w 2017 roku. Rozpoczyna się w południowej części miasta, nad jeziorem Baldney. Łączna długość szlaku wynosi niecałe 27 km. BaldneyStieg prowadzi przez lasy, łąki i pola. Na trasie mija się urocze gospodarstwa domowe z ogrodami wypełnionymi bujną zielenią. Trasa jest umiarkowanie trudna. 

Kettwiger PanoramaSteig – jak wskazuje nazwa – prowadzi do kilku miejsc, z których można podziwiać szeroką panoramę doliny rzeki Ruhry. Krajobraz na trasie jest zróżnicowany. Szlak na północ od brzegów rzeki Ruhry prowadzi przez strome lasy, obok rozległych pól i miejskich osiedli mieszkaniowych. Na południe od błękitnej Ruhry można na przemian wędrować przez lasy i tereny rolnicze. Na szlaku czeka nie tylko mnóstwo zieleni i przyrody dla miłośników spacerów, ale także ciekawe zabytki do odkrycia. Ponadto jest wiele miejsc, w których można się zatrzymać na przekąskę. Trasa ma ponad 34 km długości.

Najmniej oczywista, a jednocześnie najciekawsza jest wędrówka po trasie ZollvereinSteig. Tutaj bujne zielone parki spotykają się z wyjątkowym przemysłowym dziedzictwem regionu. Spacerowicze dosłownie chodzą po hałdach węgla, które zostały przekształcone w niezwykły, postindustrialny park przyrody. Szlak wziął nazwę od wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Zollverein – jedynego miejsca światowego dziedzictwa w Zagłębiu Ruhry. Tu też zaczyna się 26-kilometrowa trasa, która prowadzi na północ od Essen, tuż obok kanału Ren-Herne. 

Co zobaczyć w jednym najbardziej zielonych miast w Niemczech?

Okolice Essen to region, w którym można zobaczyć mniej znane oblicze Niemiec. Miasto nie leży w Alpach ani nad Morzem Bałtyckim, ale korzeniami sięga najstarszej niemieckiej historii. Przez lata niedoceniane z powodu swojej przemysłowej przeszłości, dziś odkryte na nowo przyjmuje dziesiątki tysięcy turystów z całego świata.

W 2010 roku miasto stało się kolejną Europejską Stolicą Kultury. 7 lat później – dzięki świetnie zorganizowanym szlakom hikingowym oraz jednej z najlepszych sieci rowerowych w Niemczech – otrzymało tytuł Zielonej Stolicy Europy

3 pomysły na weekend w Essen

  1. Szlakiem historii. Essen nie przetrwało wojny w swoim dawnym kształcie. Miasto zostało odbudowane – podobnie jak inne miasta zachodnioniemieckie – w podobnym modernistycznym stylu, który zakładał, że architektura przede wszystkim powinna być funkcjonalna. Miłośnicy historii znajdą tu jednak kilka perełek. Przede wszystkim warto wybrać się do Katedry w Essen (Essener Dom), gdzie na lewo od ołtarza znajduje się statua Złotej Madonny. Ten pokryty cienką warstwą złota pomnik liczy ponad 1000 lat. To najstarszy znany wizerunek Matki Boskiej powstały na północ od Alp. Złota Madonna, z powodu swojego charakterystycznego wyrazu twarzy, jest bohaterką tysięcy zdjęć robionych przez turystów odwiedzających miasto. 
     
  2. Szlakiem przemysłu. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Zollverein to jeden z najbardziej imponujących budynków w Niemczech. Dawne szyby i koksownie największej kopalni w Europie zostały 20 temu przekształcone w miejsce, które łączy kulturę, gastronomię, architekturę, dizajn i rekreację. Just tu nawet odkryty basen i miejsce dla orkiestry symfonicznej. 
     
  3. Szlakiem regionu. Miasto Essen jest oddalone o zaledwie 100 km od dużych ośrodków miejskich, takich jak Kolonia czy Düsseldorf. Do pierwszego z tych miast warto się udać, by zobaczyć jedną z najbardziej imponujących katedr gotyckich w Europie. Drugie przyciąga znakomitą kuchnią, modnymi sklepami i dzielnicą japońską, gdzie żyje największa w Europie społeczność z Kraju Kwitnącej Wiśni. 

zollvereinDawna kopalnia Zollverein w Essen to dziś jeden z najbardziej imponujących przykładów transformacji architektonicznej. Fot. Jochen Tack/Stiftung Zollverein

Co zjeść w Zagłębiu Ruhry?

W Zagłębiu Ruhry można bez problemu spróbować oryginalnej kuchni niemieckiej, która – podobnie jak kuchnia polska – opiera się w znacznej mierze na mięsie i sezonowych warzywach. Nowe kulinarne tradycje w Niemczech sprawiają, że coraz łatwiej znaleźć restauracje i bary, które w swojej ofercie mają dania wegańskie i posiadają certyfikaty bio. 

Sam region Zagłębia Ruhry nie wykształcił wielu lokalnych dań. Jednym z najpopularniejszych przysmaków jest tutaj – znany również z Berlina – currywurts, czyli grillowana kiełbaska podawana z sosem curry i czasami z dodatkiem cytryny. Powszechne są również znane z kuchni alzackiej placki z cebulą i dodatkami zwane Flammkuchen. Jedną ze specjalności, która nawiązuje do górniczego charakteru regionu, są czarne tagliatelle z selerem. Na deser koniecznie warto spróbować Waddische Appeltaten, czyli tutejszej odmiany szarlotki w cieście żytnim z różnymi dodatkami. 

Jak dotrzeć do Zagłębia Ruhry?

■ Essen, jak i całe Zagłębie Ruhry, jest doskonale skomunikowane z Europą i światem. Najbliższe lotnisko w Düsseldorfie jest oddalone zaledwie o 25 minut drogi pociągiem. Samoloty odlatują z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Wrocławia. Lot trwa niewiele ponad godzinę. 

■ Do kilku miast w Zagłębiu dojeżdżają również z największych polskich metropolii autobusy Flix Bus. Alternatywnie można skorzystać z transportu kolejowego. Pociągu InterCity neo poruszają się z prędkością do 320 km/godz. i łączą największe niemieckie miasta. 

Podróż samochodem z Warszawy do Essen powinna zająć około 11 godzin, nie licząc przerw na trasie.