Fioletowy raj

Południowokoreańskie wyspy Banwol i Bakji znane są jako "Purpurowe Wyspy”. Ich mieszkańcy pomalowali nie tylko swoje domy, ale także drogi i mosty w odcieniach tego koloru. Zasadzili również fioletowe kwiaty m.in. lawendę i astry. Wszystko po to, aby na wyspy przyciągnąć turystów. - Starzy ludzie, tacy jak ja, prowadzą tu raczej samotne życie, ponieważ wszyscy młodzi ludzie już dawno opuścili to miasto - opowiada w rozmowie z Reutersem Shin Deok-im. 

79-latek mieszka na wyspie Bakji od ponad 60 lat. - Bardzo się cieszę, gdy widzę młodych ludzi i dzieci odwiedzające nasze miasto. Traktuje ich wszystkich, jak własne wnuki - dodaje Shin Deok-im. 

Wyspy zamieszkuje nieco ponad stu mieszkańców. Aby zwiększyć atrakcyjność miejsca, lokalne władze Korei Południowej postanowiły włączyć wyspy do projektu turystycznego. Od 2015 roku zainwestowano ponad 4 miliony dolarów, aby ujednolicić kolor wysp. Wszystko rozpoczęło od pomalowania na fioletowo dachów budynków w mieście. Z czasem fiolet zagościł niemal wszędzie: na domach, mostach, jezdniach czy budkach telefonicznych. W restauracjach na wyspach nie brakuje także fioletowego ryżu - oczywiście serwowanego na fioletowych talerzach.

fot. Visit Korea Organization/FB

Fioletowy zawrót głowy

Kampania oficjalnie rozpoczęła się w 2019 roku. Według lokalnych władz, od tego czasu wyspy przyciągnęły już niemal pół miliona turystów. - Nie mogliśmy podróżować za granicę z powodu COVID-19, więc zamiast tego odwiedziliśmy „purpurowe wyspy” - opowiada Reutersowi turysta Shin Eun-me.

fot. Visit Korea Organization/FB

Wyspy połączone są ze sobą trzema fioletowymi kładkami. Podczas spaceru odwiedzający z pewnością miną ławki ozdobione sloganem "I purple you", spopularyzowanym przez członka zespołu K-pop BTS, Kim Tae-hyunga. Można więc śmiało powiedzieć, że fiolet zawrócił w głowie mieszkańcom wyspy. Niektórzy z nich wzięli sobie ten projekt naprawdę do serca. - Każdego ranka ubieram się na fioletowo od stóp do głów, łącznie z bielizną i butami - opisuje 88-letnia Jung Soon-shim. I jak dodaje: - To sprawia, że jestem naprawdę szczęśliwa.

Wszyscy zainteresowani wycieczką na Banwol i Bakji powinni wiedzieć, że fioletowe ubranie gwarantuje darmowy wstęp na wyspy. Warto o tym pamiętać, choćby przy pakowaniu walizki. 

fot. Visit Korea Organization/FB

Źródło:
https://www.reuters.com/article/us-southkorea-purple-islands/drenched-in-purple-south-korean-islands-draw-tourists-idUSKBN2B7029