Za nami ceremonia wręczenia Oscarów 2023. W nocy z 12 na 13 marca Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej już po raz 95. wyróżniła najlepsze produkcje i ich twórców. Polscy miłośnicy kina szczególnie trzymali kciuki za film Jerzego Skolimowskiego „IO”, który był nominowany w kategorii „najlepszy film międzynarodowy”. Zgodnie z przewidywaniami krytyków, nagrodę otrzymała niemiecka propozycja – „Na Zachodzie bez zmian”. 

„Wszystko wszędzie naraz” zwycięzcą Oscarów 2023

Bezapelacyjnym zwycięzcą tegorocznej gali okazał się film „Wszystko wszędzie naraz” (11 nominacji) w reżyserii Daniela Kwana i Daniela Scheinerta. Łącząca elementy kina akcji, komedii i science fiction produkcja zdobyła w sumie aż siedem statuetek – jako najlepszy film, dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, najlepszej aktorki drugoplanowej, najlepszego aktora drugoplanowego oraz za najlepszy scenariusz oryginalny, montaż i reżyserię. 

Oscary 2023. Twórcy i obsada filmu „Wszystko wszędzie naraz” / Fot. Getty Images/Jeff Kravitz/FilmMagic

„Wszystko wszędzie naraz” to film opowiadający historię właścicielki słabo prosperującej pralni, Evelyn i jej rodziny, z którą nie ma najlepszych relacji. Główna bohaterka musi zmierzyć się z wieloma codziennymi problemami i trudnościami. Pewnego dnia kobieta zostaje wciągnięta w szaloną przygodę, rozpisaną na wiele różnych uniwersów.

Dynamiczna akcja z licznymi perypetiami okazała się międzynarodowym hitem, także w naszym kraju. Co ciekawe, widzowie znad Wisły dopatrzyli się w nim także polskiego akcentu. W jednej ze scen pojawia się obraz będący własnością Muzeum Narodowego w Warszawie. O którym dziele mowa? 

Obraz z Muzeum Narodowego w Warszawie w „Wszystko wszędzie naraz”

– Pytacie, jaki obraz pojawia się w filmie „Wszystko wszędzie naraz", który ma szansę zdobyć 11 statuetek podczas ceremonii rozdania Oscarów. Odpowiadamy: to oczywiście „Walka psa z czaplą" Abrahama Hondiusa – informowali przedstawiciele Muzeum Narodowego w Warszawie jeszcze przed galą rozdania nagród Amerykańskiej Akademii na swoim Instagramie.

W odpowiedzi na komentarz jednego z internautów, administratorzy profilu @nationalmuseuminwarsaw zaznaczyli, że w filmie użyto reprodukcji obrazu. Dzieło holenderskiego artysty pojawiło się w scenie, gdy główna bohaterka sprzątała gabinet. Dodajmy, że obraz „Walka psa z czaplą" ulokowany jest Galerii Sztuki Dawnej w warszawskim Muzeum Narodowym. 

„Walka psa z czaplą" to XVII-wieczny obraz autorstwa Abrahama Hondiusa. Holenderski malarz urodził się ok. 1625 roku w Rotterdamie, a zmarł 1691 w Londynie. Sztuki malarskie uczył się u Pietera de Bloota i Cornelisa Saftlevena, a w swojej twórczości skupiał się przede wszystkim na malarstwie mitologicznym, religijnym, alegorycznym i animalistycznym. 

Inne znane obrazy Abrahama Hondiusa to:

  • Chrystus wśród uczonych"
  • Walka psów z lisami" (obraz znajduje się w Muzeum Lubelskim w Lublinie)
  • Jelenie"
  • Polowanie na dzika"

Muzeum Narodowe w Warszawie – informacje praktyczne 

Muzeum Narodowe w Warszawie powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Jest największym muzeum w stolicy, a zarazem jednym z najstarszych w Polsce. Zbiory instytucji liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki zarówno polskiej, jak i światowej. Muzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii. 

Do dyspozycji odwiedzających jest sześć galerii stałych: 

  • Galeria Sztuki Starożytnej
  • Galeria Faras
  • Galeria Sztuki Średniowiecznej
  • Galeria Sztuki Dawnej
  • Galeria Sztuki XIX Wieku
  • Galeria Wzornictwa Polskiego

Warszawskie Muzeum Narodowe można odwiedzać od wtorku do piątku oraz w weekendy w godzinach 10:00 – 18:00. W piątki ma wydłużone godziny otwarcia (10:00–20:00), z kolei w poniedziałki jest zamknięte dla zwiedzających. 

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie