Specjalnie dla przyszłych mam wspólnie z firmą ubezpieczeniową ERV zebraliśmy kilka wskazówek pomagających przygotować się do takiej wyprawy

Przed wyjazdem
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że linie lotnicze mają różne regulacje, jeśli chodzi o kobiety w ciąży. Dlatego też bardzo ważne jest, aby przed wylotem sprawdzić warunki przewozu linii lotniczych. Większość przewoźników zezwala na podróżowanie kobietom do 26 tygodnia ciąży bez zaświadczenia lekarskiego mówiącego o braku przeciwwskazań. Po tym okresie jednak już trudno wejść na pokład samolotu. Pomiędzy 27 a 32 tygodniem wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu. Może ono być spowodowane np. różnicami ciśnienia czy zbyt długą podróżą w pozycji siedzącej, której przyczyną są kłopoty z krążeniem lub zasłabnięcia.

Szczepienia
Jeżeli wybierasz się do kraju, w którym wymagane są dodatkowe szczepienia, skonsultuj się wcześniej z lekarzem. Nie wszystkie szczepionki są bezpieczne dla płodu.

Karta ciąży
W podróż warto zabrać ze sobą kopię dokumentacji medycznej przebiegu ciąży. W przypadku konieczności skorzystania  z opieki medycznej może być ona bardzo przydatna.

Użyteczne informacje
Przed wyjazdem warto zorientować się jak funkcjonuje system opieki medycznej w danym kraju. Dowiedz się także o dostępności placówek medycznych w miejscach, w których będziesz przebywać. Bardzo ważne jest, aby w razie jakiegokolwiek zagrożenia pomoc dotarła o właściwym czasie i oby opieka zdrowotna była na odpowiednim poziomie.
 
Podczas podróży

W związku z tym, że w okresie ciąży wzrasta ryzyko zakrzepu krwi, niewskazane jest pozostawanie w jednej pozycji dłużej niż 90 min. Bez względu na środek transportu zadbaj o dostateczną ilość ruchu. Jadąc samochodem rób częste przerwy, a w przypadku podróży samolotem zajmij miejsce przy przejściu. Pamiętaj też o piciu odpowiedniej ilości płynów.

Na miejscu

Będąc na miejscu uważaj na to, co jesz i pijesz. Staraj się, aby Twoje posiłki spożywane były w miarę regularnie. Kobiety w ciąży powinny w szczególności pamiętać o tym, żeby nie pić wody z kranu, nie jeść surowego mięsa i ryb.  Nie jedz „na ulicy” – produkty niewiadomego pochodzenia mogą być przyczyną zatruć pokarmowych. Chroń się odpowiednio przed słońcem, używaj kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem i nie zapominaj o nakryciu głowy. Pij dużo wody!

W sytuacji przedwczesnego porodu ERV zwraca koszty z tym związane do 32 tygodnia ciąży. Są to koszty związane z przedwczesnym porodem, takie jak opieka medyczna, lekarstwa, pobyt w szpitalu czy opieka medyczna noworodka – mówi Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV w Polsce.