Opisane niżej bilety i oferty specjalne pozwolą na znaczne obniżenie kosztów podróży: Taryfa międzynarodowa
Na bilet zagraniczny taryfa międzynarodowa obejmuje całą  trasę, także odcinek w Polsce. Aby zaoszczędzić, należy wykupić w kasie krajowej bilet do granicy, a w międzynarodowej – bilet na resztę przejazdu. Bilet od granicy można też nabyć u konduktora. Przy odległości do 500 km na terenie Polski pozwoli to zaoszczędzić  ok. 70 zł. Przekraczając więcej granic tym samym pociągiem, operację można powtarzać.

Rezerwacje
Miejscówki na głównych liniach można rezerwować już 60 dni naprzód (120 dni w pociągach Eurostar) – i najlepiej zrobić to z dużym wyprzedzeniem. Linie, na których obowiązują  bezwzględnie miejscówki to: w Hiszpanii AVE, Cisalpino, we Włoszech ETR500 i Pendolino, wszystkie ekspresy Thalys i niektóre francuskie TGV. Posiadacze wieloprzejazdówki InterRail muszą dokupić miejscówkę na pociągi EuroCity i InterCity oraz na wiele francuskich TGV.

Pociągi nocne
Nie zawsze są bezpieczne! Kuszetki to przedziały z miejscami leżącymi (od czterech do sześciu). Jednak więcej wygody i prywatności oferują wagony sypialne (od dwóch do sześciu miejsc), za co oczywiście odpowiednio się płaci (76–855 zł w I klasie, 38 zł–456 zł w II klasie).

Zniżki
■ Zniżki ogólne – dotyczą przejazdów II klasą pociągami osobowymi, pospiesznymi, TKL (Tanie Linie Kolejowe), ekspresami i niekiedy InterCity. W Polsce dzieci do lat 4 podróżują bezpłatnie, dzieci powyżej 4 lat do ukończenia 26. roku życia – 37%.
■ Zniżki grupowe obejmujące wyjazdy zorganizowane przez szkołę, biuro podróży, zakład pracy – 50%, w grupie co najmniej 10 osób. Na każde 10 osób płacących za bilet z ulgą 50% – jeden opiekun lub przewodnik jedzie bezpłatnie!
Railplus – legitymacja o tej nazwie uprawnia do zakupu biletów bezpośrednich w komunikacji międzynarodowej z ulgą 25% od opłat normalnych. Kosztuje 25 euro dla dorosłych, 15 euro dla młodzieży do lat 26. i seniorów powyżej 60. roku życia; ważna rok.  www.intercity.pl/540

Zwrot za bilet
Zwrot pieniędzy za  niewykorzystane bilety w komunikacji międzynarodowej  (musi to być poświadczone przez kolej) odbywa się w kasie. Formalności należy dopełnić w ciągu 6 miesięcy od daty wydania biletu. Aby uzyskać zwrot za bilet częściowo niewykorzystany (poświadczony) należy złożyć reklamację i zgłosić się do Centralnego Biura Rozrachunków Zagranicznych PKP w Bydgoszczy, ul. Dworcowa 63.Bilety  wieloprzejazdowe
Teoretycznie wieloprzejazdówka pozwala na nieograniczoną swobodę – można sobie dowolnie wsiadać, wysiadać z pociągu  i zmieniać plany pod wpływem nagłego natchnienia. W praktyce trzeba potwierdzić  bilet w kasie i dopłacić  za miejscówki. Co ważniejsze: wykupywanie biletu wieloprzejazdowego nie zawsze się opłaca. Warto zawczasu się dowiedzieć, ile będą kosztowały wszystkie  bilety docelowe na zaplanowanej trasie, porównać z ceną wieloprzejazdówki i dopiero wtedy decydować.
■ Bilety InterRail – różne kombinacje na przejazdy łączone, na kilka krajów uczestniczących w ofercie (Global) i jeden wybrany kraj (One Country Pass). Są dwa warianty biletów globalnych: „flexi” – 5 dni do wyboru w ramach 10-dniowego terminu ważności (249/159 zł) lub 10 dni w ramach 22-dniowego (359/239 zł) oraz „continuous” – ważny 22 dni (469/309 zł) lub miesiąc (599/399 zł). Bilety na jeden kraj są zawsze typu „flexi”, ważne 3 dni (189/125 zł), 4 dni (209/139 zł), 6 dni (269/165 zł) lub 8 dni (299/194 zł) do wyboru w ciągu miesiąca. Podane wyżej ceny dotyczą przejazdów II klasą, dorośli/młodzież. Ważne są w jednym z wybranych krajów: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja. W innych krajach Europy są odmienne ceny.
www.intercity.pl/523
www.eurorailways.com ■ Wasteels 26/BIJ – bilet dla osób do 26 lat, na przejazd w II klasie, ważny 2 miesiące. Można dowolnie przerywać podróż bez dodatkowych formalności, konieczne są dopłaty za miejscówkę. Ważny na przejazdy w Austrii, Bułgarii, Czechach, Grecji, Macedonii, Rumunii, Serbii, Czarnogóry, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii. Przykładowe ceny przejazdów z Warszawy: Budapeszt 217 zł, Belgrad 311 zł, Praga 163 zł, Wiedeń 178 zł; www.wasteels.com.pl Promocje w komunikacji międzynarodowej
■ Wieloprzejazdówki regionalne – uzupełnieniem biletów wieloprzejazdowych są takie, które przewidują podróż od granicy danego państwa do określonego celu i z powrotem do tego samego przejścia granicznego.
www.raileurope.com
www.railpass.com
www.scanrail.com
■ SparDay – Warszawa–Wiedeń, Wiedeń–Warszawa, 103 zł w wagonach klasy II pociągów EC Polonia i EC Sobieski (także w relacji Kraków–Wiedeń i z powrotem).
■ Oferta Specjal: Szwecja, Dania, Holandia, Austria, Chorwacja, Rumunia. Dla indywidualnych podróżnych oraz małych grup (maks. 5 osób dorosłych i 1 dziecko), odbywających przejazd w dwie strony. Pierwszy podróżny uiszcza opłatę zryczałtowaną w pełnej wysokości, pozostałe osoby płacą połowę, a dzieci jedną czwartą.
■ Polska–Słowacja i Polska–Czechy – 40 % ulgi za przejazd w dwie strony oraz dodatkowa ulga dla dzieci. Dla grup – 50% ulgi.
■ Polska–Węgry – 40% ulgi za przejazd w dwie strony w czterech relacjach: Warszawa/Kraków/Katowice/Gdynia/Budapeszt; ulga dla dzieci.
■ Polska–Czechy/Słowacja/Węgry/Rumunia/Bułgaria/Serbia / Czarnogóra – 30% ulgi za przejazd w dwie strony oraz dodatkowe ulgi. Grupy – 50% ulgi.
■ Kraje Europy Wschodniej
W zależności od kraju wymiar ulgi (udzielanej obligatoryjnie) wynosi od 20% do 50%. Od opłat ulgowych stosowane są dodatkowo ulgi dla dzieci i grup.
■ SparNight – Warszawa–Wiedeń, Wiedeń–Warszawa od 134 zł w wagonach sypialnych i kuszetkach w pociągu nocnym Chopin,  www.intercity.pl
■ Berlin–Warszawa–Ekspress (BWE) – kursuje 3 razy dziennie,  151 zł w jedną stronę, 113 zł dla młodzieży do 13 lat, 90 zł w grupie powyżej 6 osób.
www.wasteels.com.pl■ Berlin–Warszawa–Specjal – 67 zł (ograniczona pula miejsc) lub 103 zł w jedną stronę, (II klasa), www.intercity.pl/147 ■ Sparpreis 25 Niemcy – na przejazdy w dwie strony. Co najmniej na części trasy w obu kierunkach musi być dokonana rezerwacja miejsca. Przejazd TAM i przejazd Z POWROTEM musi dzielić co najmniej jedna noc z soboty na niedzielę; pierwsza osoba korzysta z 25% ulgi, kolejne (od drugiej do piątej osoby) płacą połowę ceny, pierwszej osoby, np. w relacji Warszawa–Hannover–Warszawa cena dla pierwszego podróżnego – 508 zł, każdego współpodróżnego (maks. 4 osoby) – 254 zł. Dodatkowe zniżki dla dzieci do 12 lat.

Bilety strefowe na przejazdy w Niemczech:
Poniżej opisane bilety dostępne są w kasach biletowych na terenie Niemiec, u konduktora w pociągu, w automatach, przez internet (www.bahn.de), a także w kasach biletowych PKP w Kostrzyniu, Rzepinie i  Szczecinie. Bilet uprawnia do przejazdu pojedynczych osób lub małych grup liczących do 5 osób lub też rodziców/dziadków z dowolną liczbą własnych dzieci/wnuków w wieku do 14 lat.
■ Schönes Wochenende Ticket – bilety na nieograniczoną liczbę przejazdów pociągami regionalnymi i podmiejskimi oznaczonymi w rozkładzie jazdy jako IRE, RE, RB, S, w sobotę lub w niedzielę od godziny 0.00 do godziny 3.00 dnia następnego.
■ Brandenburg Ticket – na terenie Brandenburgii i Berlina nieograniczona liczba przejazdów pociągami regionalnymi i podmiejskimi oznaczonymi w rozkładzie jazdy jako IRE, RE, RB, S, z wyjątkiem InterRegio; bilety ważne są w sobotę lub w niedzielę oraz w dni wolne od pracy od godz. 0.00 do 3.00 dnia następnego, w dni powszednie od godz. 9.00 do 3.00 dnia następnego.
■ Mecklenburg Vorpommern Ticket – na terenie Meklemburgii Przedpomorza dowolna liczba przejazdów pociągami regionalnymi i podmiejskimi oznaczonymi w rozkładzie jazdy jako IRE, RE, RB, S, z wyjątkiem InterRegio; bilety ważne są w sobotę lub w niedzielę oraz w dni wolne od pracy od godz. 0.00 do godz. 3.00 dnia następnego.  
■ Benelux Tourrail Pass – bilet ważny w Belgii, Luksemburgu i Holandii, 5 dni w miesiącu II klasą za 430 zł.
www.railpass.com
■ Balkan Flexipass – bilet ważny w Bułgarii, Grecji, Macedonii, Rumunii, Turcji, Serbii i w Czarnogórze, 5 dni w miesiącu I klasą za 630 zł, 10 dni – za ok. 1 000 zł,  www.raileurope.com

Generalne zasady dotyczące tanich przejazdów kolejami państw europejskich: –  należy unikać kupowania biletów jednorazowych,
– pytać o przysługujące zniżki  (studenci, nauczyciele, seniorzy), bo w wielu krajach są one udzielane. Można też w nich kupić ważną przez rok legitymację studenta lub seniora, uprawniającą do 20-50 proc. zniżki,
– korzystać z ofert specjalnych,  biletów wieloprzejazdowych, rodzinnych i grupowych.  


Warto pamiętać, że w krajach Europy Wschodniej i Środkowej (np. na Ukrainie, w Rumunii, Bułgarii, ale także w Czechach, na Słowacji czy nawet na Węgrzech) ceny przejazdów koleją, nawet bez jakichkolwiek zniżek, są niższe niż w Polsce.

Informacja i rozkład jazdy na stronach internetowych:
- Niemcy: www.reiseauskunft.bahn.de – precyzyjny rozkład jazdy także dla kierunków po całej Europie; - Włochy: www.trenitalia.com
www.ferroviedellostato.it
 - Francja:  www.sncf.com
- Hiszpania: horarios.renfe.es
- Szwecja:  www.sj.se
- Finlandia:  www.vr.fi
- Ukraina:  www.uz.gov.ua
- Rumunia:  www.cfr.ro

Promocje w komunikacji krajowej ■ Bilet turystyczny – nieograniczona liczba przejazdów w klasie I lub II pociągów osobowych i pospiesznych, od godz. 18:00 w dniu roboczym poprzedzającym bezpośrednio kolejno po sobie następujące dni wolne od pracy, do godz. 6:00 pierwszego dnia roboczego następującego po tych dniach. Dostępny w kasie biletowej. Koszt – 80/60 zł w klasie I/II pociągów osobowych i pospiesznych. Bilet na przewóz roweru: wielokrotny (10 zł) lub jednorazowy (4,50 zł). W komunikacji przygranicznej z Niemcami i Czechami uprawnia do przejazdu do wyszczególnionych stacji. ■ REGIO Karnet – upoważnia do wielokrotnych przejazdów w ciągu trzech dowolnie wybranych dni, ważny od 25.06. do 27.09. i od 29.10. do 28.12.2007. Ważny w pociągach osobowych i pospiesznych PKP Przewozy Regionalne, cena – 120 zł. ■ Intercity Easy Rider – bilet wieloprzejazdowy dla uczniów i studentów urodzonych po roku 1982. Obejmuje 10 przejazdów pociągiem bezpośrednim: Tanich Linii Kolejowych (TLK), ekspresowym (Ex), Intercity (IC), od poniedziałku do piątku. Ważny 01.07.-30.09. Cena 149 zł + opłaty za miejscówkę. www.intercity.pl/541 ■ Intercity Bingo – bilety na przejazdy wybranymi pociągami w cenie 25 zł każdy, do 31 sierpnia 2007r., od poniedziałku do piątku.
www.intercity.pl/540 ■ Wakacje pierwsza klasa – imienna książeczka biletowa, tj. dwa bilety na przejazd w wagonie I klasy w komunikacji krajowej w bezpośrednim pociągu: Tanich Linii Kolejowych (TLK), ekspresowym (Ex) lub InterCity (IC). Termin ważności do 31 sierpnia 2007 r. Książeczki dostępne w sieci salonów Empik, cena 100 zł.