Położenie na wysokości 313 m. n.p.m. na stromej tufie skalnej zapewniło Pitigliano miano jednego z najbardziej malowniczych miast Italii. Ta część Toskanii charakteryzuje się utwardzonym takim właśnie kamieniem tufowym, czyli utwardzonym typem magmy wulkanicznej. Jest tu inaczej niż w innych częściach regionu. Nie ma typowo toskańskiego krajobrazu pełnego małych wiejskich domków na niewielkich wzgórzach. Południowa Toskania, gdzie leży Pitigliano, jest dzika i zróżnicowana, podobnie jak sąsiednie Lacjum, gdzie leży Rzym

Pitigliano Atrakcje

Miasteczko Pitigliano jest pełne zabytków, w których zapisana jest bogata historia miasta. Najpopularniejsze z nich to

  • Akwedukt Medyceuszy – konstrukcja powstała w okresie renesansu, która pozwoliła na dociągnięcie wody do miasteczka położonego na wzgórzu,
  • Pałac Orsinich – jedna z najbardziej zachwycających pereł architektury w południowej Toskanii. W pałacu mieści się dziś ciekawe muzeum. 
  • Katedra św. Piotra i Pawła z bogatą kolekcją dzieł XVIII-wiecznych artystów zaproszonych do Pitigliano przez ród Orsinich.

Urokliwa, pełna kwiatów starówka zachęca do wieczornych spacerów. To ponad czterotysięczne miasteczko można z łatwością przemierzyć pieszo. W skałach pod Pitigliano wyżłobione są groty i tunele. Najbardziej znana z nich to Via Cava di San Giuseppe prowadząca z Pitigliano do pobliskiego miasta Sovany. Znajduje się w nich również kaplica chrześcijan. Podobno pochodzi z około 400 roku i jest uważana za najstarszą we Włoszech.

Malownicza starówka Pitigliano. fot. Gary Yeowell

Pierwszymi mieszkańcami tych terenów byli Etruskowie. Na początku naszej ery przybyli tu Rzymianie. Od XVI w. Pitigliano osiedlali się Żydzi, którzy wzbogacili okolicę swoją bogatą kulturą. W pewnym momencie stanowili około 10 proc. populacji miejscowości, dzięki czemu Pitigliano zyskało przydomek „mała Jerozolima”. Dzisiaj została ich tam zaledwie garstka. O ich obecności przypomina jednak muzeum żydowskie, cmentarz i synagoga z 1598 r.

Odwiedzając Pitigliano, warto sięgnąć po lampkę białego wina Bianco di Pitigliano, jednego z najlepszych włoskich delikatesów. Wino wytwarzane jest również w wersji koszernej. [Pitigliano atrakcje]

Pitigliano – Co warto zobaczyć w okolicy

Okolice Pitigliano dają poczucie niezwykłej sielankowości. Małe potoki wycinają tu w krajobrazie strome doliny. Wszędzie dookoła jest też dużo lasów. W pobliżu miasteczka Niecałe 30 km na wschód od Pitigliano znajduje się Lago di Bolsena, największe włoskie jezioro, którego wody latem osiągają aż 27 stopni. Jezioro di Bolsena to właściwie ogromny wypełniony wodą wulkaniczny krater.

Wybierając się samochodem na wycieczkę do Sieny (trzeba na to przeznaczyć jakieś 2 godziny drogi) można odwiedzić jeszcze jeden wygasły wulkan. Szczyt Amiata o wysokości 1738 m. n.p.m. to zimą jeden z najpopularniejszych regionów narciarskich w środkowych Włoszech. Latem z kolei warto wybrać się na wybrzeże, gdzie w pobliżu pięknych dzikich plaż oblewanych falami Morza Tyrreńskiego, znajduje się miasto Maremma. To zaledwie 50 km od Pitigliano w kierunku zachodnim. 

Miasteczko Pitigliano jest położone na wysokiej skale. fot. Richard Clarkson/EyeEm/Getty Images

Pitigliano – Restauracje

Pitigliano to małe miasteczka. Nie brak tu jednak wyśmienitych restauracji i pizzerii. Oto 3 najciekawsze miejsca, w których warto zatrzymać się na toskański obiad lub kolację oraz lampkę wina Bianco di Pitigliano. 

Pizzeria La Terazza (Via Unità d'Italia, 40) serwuje najlepszą pizzę w mieście, oczywiście przyrządzaną tylko na cienkim cieście. Uwaga, do rachunku jest doliczane coperto, czyli drobna opłata za nakrycie stołu. 

L’Altro Sapore Organic EVO Oil & Restaurant ( Loc. Corano SS 74 KM 45,7). Ta oddalona od centrum Pitigliano restauracja zachwyca toskańskim klimatem. Bogata karta lokalnych win i klasycznych dań regionalnych zapewnia przyjemnie spędzony czas. 

Dalla Pepita (Via Roma, 28) zaprasza na świetne domowe szynki. Warto tu jednak przyjść na coś większego. Restauracja słynie ze znakomitego tagliolini z ragout z królika, a także przepysznych deserów.