Oto praktyczny poradnik jak bezpiecznie i wygodnie spędzić czas z czworonogiem na wakacjach.

Zwierzak w hotelu
Coraz więcej hoteli i pensjonatów przyjmuje również gości na czterech łapach. Jednak przed wyjazdem należy uzgodnić telefonicznie, czy nasz przyjaciel będzie mile widziany i jakie poniesiemy dodatkowe koszty. Nasz podopieczny powinien mieć stale przyczepiony do obroży identyfikator, aktualne zaświadczenia o szczepieniach w książeczce zdrowia i być zabezpieczony przeciwko pchłom i kleszczom. Kiedy dotrzemy na miejsce postarajmy się, aby nasz zwierzak szybko zaaklimatyzował się w nowym miejscu, możemy zabrać jego ulubione posłanie, lub kilka zabawek które będą przypominać mu dom. Miska na wodę i pokarm też najlepiej jeżeli są „domowe”. Kiedy wychodzimy z pokoju zostawiając psa w hotelu, warto uzgodnić z personelem sprzątającym, aby nie wchodził do pokoju kiedy nasz zwierzak zostaje w nim sam. Zdziwiony i często zdenerwowany nową sytuacją pies lub kot może próbować uciec. Przyjście nieznajomej osoby do pokoju może wywołać u niego dodatkowy stres, a czasem nawet agresywną reakcję.

Bezpieczny zwierzak w samochodzie
Na wakacje docieramy różnymi środkami komunikacji. Najszęściej wybieraną jej formą, także ze względu na konieczność przewiezienia zwierzaka jest samochód.

Nie zapominajmy o tym, że przed podróżą samochodem należy zwierzaka przypiąć pasem bezpieczeństwa lub umieścić w przestrzeni bagażowej oddzielonej od kabiny pasażerskiej specjalną kratką. Planując jazdę samochodem powinniśmy zaopatrzyć się w szelki i specjalny pas bezpieczeństwa dla psa, co uchroni go przed urazem w momencie niespodziewanego hamowania. Pas powinien mieć taką długośc aby zwierzę mogło swobodnie usiąść i położyć się. Małe psy i koty należy przewozić w odpowiednich rozmiarów transporterach. Nie można przewozić zwierząt w bagażniku. Można natomiast w przestrzeni bagażowej w samochodach typu combi.  Przed udaniem się na zasłużony urlop ze zwierzakiem warto zajrzeć do lekarza weterynarii. Lekarz pomoże nam skompletować podręczną apteczkę, aby w razie nagłych i trudnych do przewidzenia sytuacji (problemów trawiennych, świądu, ukąszenia przez owady, skaleczeń) mieć możliwość szybkiej reakcji. Nieodzownym pomocnikiem we wszelkich eskapadach są smakołyki. Należy tylko pamiętać, by uwzględnić je w bilansie energetycznym, by nie dopuścić do przekarmienia. Dobrej jakości smycz, dobrana do potrzeb ruchowych zwierzęcia dopełni nasz ekwipunek wakacyjny. Pamiętajmy, aby nigdy nie pozostawiać psa czy kota samego w samochodzie. Szczególnie w upalne dni może się to skończyć udarem.  Przestrzeń bagażowa powinna być oddzielona od kabiny auta specjalną kratką. Już wcześniej należy oswoić zwierzę ze środkiem transportu – podobnie jak my, może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane z podróżowaniem. Typowymi objawami choroby lokomocyjnej są: nadmierne ślinienie się, niepokój, drżenie, nudności i ostatecznie wymioty. Przyczyną tej przypadłości są zaburzenia zmysłu równowagi, a jej symptomy może pogłębiać nadmierny lęk przed podróżą. Nie należy karmić zwierzęcia bezpośrednio przed podróżą (ok. 3 godzin) i posiłek podać już w miejscu docelowym. Ważna jest także temperatura w aucie. Należy unikać przeciągów. Niedopuszczalne jest pozwalanie na wystawianie głowy przez podopiecznego przez okno podczas jazdy. Grozi to zapadnięciem na choroby uszu. Konieczne są postoje co 2-3 godziny. Podczas takiej przerwy powinniśmy go napoić i pozwolić chwilę pobiegać, ale nigdy nie spuszczając ze smyczy. Do obroży powinien być zawsze przyczepiony identyfikator zwierzęcia z jego imieniem i telefonami kontaktowymi do właściciela.

Bezpieczny zwierzak w pociągu
Kolejnym często wybieranym przez właścicieli zwierząt środkiem lokomocji jest pociąg. Niewielu z nas jednak wie, jak powinna wyglądać prawidłowo zorganizowana podróż zwierzaka pociągiem tak, aby była ona komfortowa zarówno dla nas, naszego zwierzaka jak i współpasażerów. Oto kilka podstawowych rad.
Dorosły podróżny może przewieźć jednego psa w wagonie klasy 1 lub 2, we wszystkich kategoriach pociągów, jeżeli posiada ważny bilet na przewóz psa oraz aktualne świadectwo szczepienia. Pies musi być trzymany na smyczy i mieć nałożony kaganiec, trzeba także zapytać współpodróżnych w przedziale, czy nie zgłoszą sprzeciwu. W wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia psa można przewozić pod warunkiem wykupienia wszystkich miejsc w przedziale. Za psy umieszczone podczas całej podróży w odpowiednich transporterach przewożone w ramach bagażu podręcznego, nie pobiera się żadnych opłat.
Powyższe zasady obowiązujące w pociągach nie dotyczą psów przewodników osób niewidomych.

Bezpieczny zwierzak w samolocie
Kiedy wybieramy się za granicę, częstym środkiem lokomocji jest samolot. Pies, kot oraz tchórzofretka mogą być przewożone na rejsach zarówno międzymiastowych jak i międzynarodowych. W zależności od wagi i wielkości zwierzęcia, będzie ono mogło podróżować z pasażerem na pokładzie lub w luku bagażowym samolotu. Przed zakupem biletu na rejs konkretną linią lotniczą należy zapoznać się z przepisami danego kraju dotyczącymi przewozu zwierząt.
Podstawowe warunki, które muszą być spełnione to aby przewożone zwierzęta posiadały książeczki szczepień (przeciwko wściekliźnie lub nosówce) oraz aktualne zaświadczenia weterynaryjne o stanie zdrowia uwzględniające przepisy kraju wylotu, kraju docelowego oraz portów tranzytowych. W przypadku lotów wewnątrz Unii Europejskiej wymagany jest specjalny paszport wydawany przez lekarza weterynarii z właściwym opisem maści, rasy, płci zwierzaka, z numerem Microchipu lub tatuażu. Przewóz naszego pupila należy zgłosić z wyprzedzeniem, liczba zwierząt przewożonych jednocześnie jednym samolotem jest bowiem ograniczona.

Zwierzak na szlaku górskim

Jeśli wybieramy się na urlop ze zwierzakiem, a jesteśmy fanami wycieczek na górskich szlakach, musimy najpierw dokładnie zorientować się, czy na terenie po którym zamierzamy chodzić psy są mile widziane. Psów nie wolno wprowadzać do Parków Narodowych: Tatrzańskiego, Pienińskiego, Babiogórskiego i Bieszczadzkiego. Można natomiast do Parków Narodowych: Świętokrzyskiego, Gorczańskiego, Magurskiego, Karkonoskiego i Gór Stołowych. Dokładne zasady które regulują zakaz wprowadzania zwierząt do Parków Narodowych są zawarte z regulaminie każdego z nich. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli psiaki są w danym parku narodowym mile widziane, często znajdują się tam dzikie zwierzęta, aby więc uchronić psa przed kontaktem z nimi, który może być dla niego niebezpieczny, trzymajmy naszego podobiecznego na smyczy. Pamiętajmy także aby zabrać dla niego zapas wody, aby podczas wędrówki nie uległ odwodnieniu.

Zwierzak na plaży
Ci z nas, którzy od gór wolą odpoczynek nad morzem, powinni zapoznać się z zasadami plażowania ze zwierzakiem. Musimy pamiętać, aby naszemu psu było w miarę chłodno. Zbyt długie leżenie czy przebywanie psa na plaży bez odpowiedniej ilości wody oraz kawałka cienia może doprowadzić np. do udaru, zaburzeń układu ruchowego bądź oddechowego. Kąpiel psa w słonej wodzie nie musi być dla niego korzystna, słona woda wywołuje bowiem u niektórych czworonogów alergię. Jeśli psiak nie ma objawów alergicznych po kontakcie ze słoną wodą może kąpać się razem z nami. Nie pozwalajmy mu od razu wskakiwać do zimnej wody, psa do morza powinno się wprowadzać stopniowo, aby nie doznał szoku termicznego.
Każda polska plaża bez względu na to, czy jest plażą strzeżoną, czy też nie, wymaga od właścicieli psów, aby zwierzęta będąc na plaży, były na smyczy a większe psy obowiązkowo powinny nosić kaganiec. Obowiązkowe jest także sprzątanie po swoim pupilu, ponieważ psie odchody mogą być groźne dla człowieka, zwłaszcza dzieci które bawiąc się w piasku mogą na nie natrafić.

W Polsce nie można zabierać psów na plaże przeznaczone dla wczasowiczów odpoczywających bez czworonogów. Niektóre nadmorskie miejscowości stworzyły miejsca, gdzie właściciele psów mogą, przez cały dzień, odpoczywać w obecności swoich ulubieńców. Takie miejsca znajdziemy m.in. w Rewalu, Świnoujściu, Dziwnowie, Międzyzdrojach czy Sopocie i Gdyni. W Sopocie istnieją jednak ograniczenia w postaci godzin w jakich można wchodzić z psem na plażę (w godzinach 18-24). Musimy jednak pamiętać, że nadal są miejscowości, które kategorycznie zabraniają plażowania z psami. Nie wolno tego robić np. w Mielnie czy Kołobrzegu.

Pamiętajmy, że chodzenie z psem po plaży, na której jest to zakazane grozi mandatem do 500 złotych. Jeśli więc szukamy nadmorskiego miasta na wypoczynek z czworonogiem warto dokładnie sprawdzić, czy tamtejsze obiekty będą dla niego dostępne.

Chroń zwierzaka przed kleszczami, pchłami i alergią
Kiedy już dotrzemy na miejsce i będziemy cieszyć się wspólnymi specerami i aktywnościami na świeżym powietrzu, musimy pamiętać, że szczególnie na wakacjach musimy zabezpieczyć zwierzaka przed groźnymi dla jego zdrowia i życia pasożytami.

Kleszcze, to pasożyty, które bytują praktycznie na terenie całego kraju. Najczęstszą chorobą odkleszczową, stwierdzaną u psów jest babeszjoza. Po każdym spacerze należy sprawdzić skórę psa. Kleszcze zazwyczaj (choć nie jest to regułą) wczepiają się tam, gdzie jest cienka skóra, czyli w okolicach szyi, za uszami, pod pachami i w pachwinach. Bardziej narażone na kleszcze są psy aktywne, które lubią w czasie spaceru „przeczesywać” teren, czy koty, które polują w okolicach lasów, parków czy łąk. Skuteczną metodą przeciwko pchłom i kleszczom są krople typu spot-on, różne obroże dla psów i kotów, spray’e. Ta forma zabezpiecza zwierzę natychmiast i może być dodatkową formą ochrony przed wyjazdem w miejsca zagrożone występowaniem kleszczy. Warto też stosować naturalne szampony przeciw zewnętrznym pasożytom (pchłom i kleszczom), które łagodzą działanie środków powierzchniowo czynnych, poprawiają kondycję sierści czy włosów i ułatwiają rozczesywanie. Zawsze zwracajmy uwagę na instrukcję producenta, termin ważności, sposób użycia, wiek i wagę psa.

Jeśli znaleźliśmy na ciele psa kleszcza, należy uchwycić go pęsetą tuż przy skórze i wykręcić energicznym ruchem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Nie można stosować tłuszczu, oleju czy spirytusu – są to substancje, które odcinają dopływ powietrza kleszczowi, powodując u niego niepokój i wymioty, tym samym wydzielając do organizmu żywiciela niebezpieczne substancje i patogeny. Miejsce wkłucia należy zdezynfekować i obserwować stan ranki. Jeśli zaczerwienienie będzie się utrzymywało, a podrażniony obszar powiększy się, należy udać się do lekarza weterynarii i wykonać niezbędne badania.

Reakcje alergiczne, meszki czy zapalenie skóry pod wpływem promieni UV mogą poważnie zagrozić zdrowiu naszych podopiecznych i zepsuć wspólne wakacje. Aby tak się nie stało, warto dowiedzieć się, jak skutecznie im zapobiec. Bieganie po łące może u psa spowodować wystąpienie rekcji alergicznych zwykle wywołujących rumień, silny świąd oraz alergiczne zapalenie spojówek. Warto wtedy wykąpać psa w szamponie hypoalergicznym i zastosować mleczko lub emulsję łagodzącą świąd. Aby zadbać o oczy, trzeba użyć specjalnych kropli okulistycznych. Alergie to jednak nie jedyny problem. Aby złagodzić reakcję po kontakcie z meszkami, należy stosować żel o właściwościach antyseptycznych i przeciwświądowych. Niekorzystny wpływ na stan zdrowia zwierząt może mieć również nadmierna ekspozycja słoneczna. Najczęściej dochodzi do tzw. słonecznego zapalenia lusterka nosowego. Rasami predysponowanymi do tego schorzenia są owczarki niemieckie, collie, sheltie oraz mieszańce tych ras. Leczenie zapalenia lusterka nosowego jest niestety długotrwałe i kosztowne. W ramach profilaktyki należy pamiętać o tym, by unikać dłuższego przebywania psa na słońcu. Najlepiej spacerować z nim w cieniu. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba użyć kremów z filtrem UV. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku ras bezwłosych, np. chińskich grzywaczy, których skóra opala się. W apteczce samochodowej warto przygotować zestaw „ratunkowy” dla psa: środki przeciwkleszczowe i przeciwpchelne, szczypczyki do usuwania kleszczy, nożyczki, środki dezynfekcyjne i do przemywania, mleczko lub emulsja przeciwzapalna oraz przeciwświądowa, szampon hipoalergiczny, krople okulistyczne i krem z filtrem UV.