Od kilku lat wyraźnie widać, że pomijane dotąd mniejszości mają coraz większą reprezentację w życiu codziennym i nie tylko. Aktorzy różnego pochodzenia dostają główne role w hollywoodzkich filmach, a kobiety coraz częściej są obsadzane na kierowniczych stanowiskach.

Te zmiany dotyczą również turystyki i eksploracji. W 2021 r. zorganizowano pierwsze wyłącznie kobiece wejście na Machu Picchu. Kobiety były przewodniczkami i tragarzami.

Historyczna wyprawa na Mount Everest. Kto weźmie w niej udział?

Tej wiosny pierwsza w pełni czarnoskóra ekipa wyruszy na Mount Everest. Do tej pory spośród ponad 100 tys. osób, które zdobyły „dach świata”, tylko garstka z nich to przedstawiciele innej grupy etnicznej niż europejska. Wspinaczom zależy jednak nie tylko na tym, żeby wyróżnić się w statystykach. Chcą też przełamać bariery dla czarnych społeczności i dać przykład przyszłym pokoleniom.

Na czele dziewięcioosobowej ekspedycji Full Circle Everest stoi Philip Henderson. To doświadczony wspinacz górski. W 2013 r. jako drugi czarnoskóry w historii zdobył Denali – najwyższy szczyt Ameryki Północnej. A w 2018 r. poprowadził czarnoskórą ekipę na Kilimandżaro. Jak twierdzi, ludzie różnego pochodzenia osiągają sukcesy we wspinaczce górskiej, jednak „ich historie nie są opowiadane”.

Na początku lat 90. zauważyłem, że nie jesteśmy reprezentowani na zewnątrz. Jest nas tak niewielu. Powinniśmy zebrać wszystko, czego się nauczyliśmy i doświadczyliśmy, zatoczyć pełne koło i… popchnąć innych do przodu – mówił w wywiadzie na NBC News.

W historycznej ekspedycji na Mount Everest wezmą udział wspinacze z różnych środowisk:

  • Manoah Ainuu, wspinacz lodowcowy,
  • Frederick Campbell, były piłkarz,
  • Abby Dione, właścicielka siłowni w Fort Lauderdale na Florydzie,
  • Eddie Taylor, nauczyciel chemii w szkole średniej i trener lekkoatletyki w Kolorado,
  • Saal, edukatorka plenerowa,
  • James „KG” Kagambi, kenijski wspinacz i pierwszy czarny Afrykanin, który zdobył Denali w 1989 r.,
  • Desmond „Dom” Mullins, socjolog i weteran wojny w Iraku,
  • Thomas Moore, przedsiębiorca z Gruzji i zdobywca Kilimandżaro.

Czarnoskóra społeczność spełnia marzenia w Himalajach

Pomysły ekipy Full Circle spotkał się z uznaniem i entuzjazmem opinii publicznej. W nieco ponad miesiąc wspinaczom udało się zebrać znaczną część potrzebnej kwoty (200 tys. dolarów amerykańskich) na platformie GoFundMe. Bez względu na to, czy zespół zdobędzie Mount Everest, Henderson zwraca uwagę na inne, długoterminowe wartości wyprawy.

– Chodzi o dzielenie się marzeniami ze społecznością, która się przed nimi powstrzymywała, a czasem była powstrzymywana przez innych – mówił w wywiadzie dla Red Bulletin.

Polacy na Mount Everest

Najwyższy szczyt świata został zdobyty po raz pierwszy 29 maja 1953 r. przez Nowozelandczyka Edmunda Hillary'ego i Szerpę Tenzing Norgaya. Jako pierwsza z Polski na „dachu świata” stanęła w 1978 r. Wanda Rutkiewicz. Słynna himalaistka była również pierwszą Europejką i trzecią kobietą w historii na Mount Everest. Dwa lata później Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego zimowego wejścia na „górę gór”.

W sumie Mount Everest zdobyło ponad 40 Polaków. Niektórzy kilkukrotnie, tak jak Ryszard Pawłowski i Janusz Adamski. Do tej pory ostatnią Polką z wyczynem na koncie jest Bogumiła Raulin. Himalaistka stanęła na najwyższej górze świata 22 maja 2018 r. Tego samego dnia, w wieku 35 lat, ukończyła także zdobywanie Korony Ziemi.