To nie jest kuchnia dla delikatnych podniebień. Jamajczycy uwielbiają chili i dodają jej od serca, zwłaszcza do mięs. Należąca do tej samej rodziny co pieprz turecki roślina zawiera kapsaicynę, związek chemiczny, którego aktywny składnik działa na receptory bólu oraz błonę śluzową, powodując uczucie pieczenia i ostrości w ustach. Ostrość papryki chili mierzy się według skali Scoville’a (jej nazwa pochodzi od twórcy tego testu Wilbura Scoville’a, który stworzył go w 1912 r.). Jamajskie papryczki maja miedzy 100 tys. a 200 tys. SHU (Scoville Hotness Unit – ang. jednostka ostrości Scoville’a). Dla porównania pimento to tylko ok. 500 SHU, a tabasco od 2,5 tys. do 8 tys. Rekord należy do trynidad scorpion butch T o mocy 1 463 700 jednostek stężenia kapsaicyny. Kluczem do kuchni regionu jest jerk. Oznacza on marynatę z gałki muszkatołowej, ziela angielskiego, czarnego pieprzu, tymianku, cynamonu, czosnku, cebuli, oleju, soku z limonki i innych cytrusów. Jerk to także sposób przygotowywania i konserwacji

mięsa przejęty przez zbiegłych w góry niewolników od rdzennych mieszkańców Jamajki – Indian Arawaków. Metoda ta polega na nacieraniu dużych płatów mięsa mieszanka chili i miejscowych ziół, a następnie pieczeniu ich nad ogniem. Dzisiaj przed każdym jamajskim domem stoi grill – najczęściej własnej konstrukcji. Na rozpalone węgle wrzuca się gałązki drzewa allspice, czyli po prostu ziela angielskiego. Dzięki temu mięso nabiera wspaniałego aromatu. Do wypróbowania na balkonie w Warszawie czy Gdańsku. A co wrzucić na karaibski grill? Jamajczycy kochają koźlinę. To mięso lekkostrawne i bardzo smaczne, ale w Polsce trudno dostępne. Lubią tez ryby i owoce morza, no i oczywiście kurczaka. Ach, jeszcze jedno! Na wszelki wypadek proszę sobie od razu przygotować napoje chłodzące. Polecam drink na bazie rumu. Oczywiście z parasolką!

 Kurczak w karaibskiej marynacie jerk – przepis Ainsleya Harriotta

Składniki:

udko kurczaka, ze skórą i z kostką , skrzydełka

Marynata

– 2 papryczki scotch bonnet (lub inne papryczki chili; marynata będzie ostrzejsza, jeśli zostaną do niej dodane pestki) UWAGA! Przed krojeniem ostrej papryki dłonie należy nasmarować olejem. Można też kroić ją w lateksowych rękawiczkach.

– posiekana cebula

– kawałek imbiru, obrany

i pokrojony

– 1 łyżeczka mielonego ziela

angielskiego

– listki świeżego tymianku

– 50 ml ciemnego sosu sojowego

– 50 ml octu tymiankowego (do butelki z octem winnym włożyć gałązkę tymianku i odstawić na tydzień)

Przygotowanie

W mięsie kurczaka zrobić głębokie ukośne nacięcia. Udka razem ze skrzydełkami włożyć do miski. W Benderze zmiksować składniki marynaty. Mięso nacierać szpatułką, starając się unikać kontaktu naszej skóry z marynatą. Pierś należy natrzeć z obu stron, wciskając marynatę w uprzednio porobione nacięcia. Udko i skrzydełka odstawić (przykryte folią) do lodówki na 24 godz. Rozpalić grill i odczekać 40 min do godziny, aż węgle przygasną i pokryją się warstwą popiołu. Piersi piec 25 do 30 min, a skrzydełka 15 do 20 min. Ainsley Harriott, rodowity londyńczyk należący do grona najpopularniejszych brytyjskich szefów kuchni.