W ankiecie wzięło udział 1100 osób. Ostateczne wyniki wykazały, że podróżowanie to idealny sposób na podgrzanie atmosfery w związku. Powód? Podczas wyjazdów, wreszcie jest czas na to, by na spokojnie porozmawiać, wybrać się na wspólny spacer, zjeść romantyczną kolację i razem przeżyć coś nowego. Jesteśmy też z dala od codziennych kłopotów, obowiązków, napiętego grafika i rutyny.

– To, o czym do tej pory mówiło się na zasadzie anegdoty, teraz zostało poparte danymi, jakie udało nam się uzyskać na podstawie badań: podróżowanie ma pozytywny wpływ na związki - mówi Roger Dow, przewodniczący US Travel Association. – Pary, które wspólnie podróżują mają szczęśliwsze i zdrowsze związki niż te, które tego nie robią – dodaje.

Co konkretnie wnoszą do naszego związku wspólne podróże?

Wyjazdy we dwoje sprawiają, że dłużej mamy „motyle w brzuchu”. 83% ankietowanych, którzy decydują się na podróżowanie z partnerem, twierdzi, że za sprawą wspólnych wyjazdów można dłużej utrzymywać związek w ekscytującej fazie. Z kolei 72% przyznaje, że dzięki temu ich relacje zostają w ten sposób na nowo rozbudzone.

Od prezentów wolimy wyjazd na weekend. Okazuje się, że to wcale nie biżuteria czy inna tego rodzaju niespodzianka najbardziej ucieszy partnera. Aż 63% ankietowanych odpowiedziało, że najlepszym prezentem od ukochanej osoby jest wspólny wypad, nawet na kilka dni. Żaden inny prezent nie podziała tak dobrze na związek.

Wspólne podróżowanie oznacza lepszy seks. Aż 77% ankietowanych, którzy regularnie wybierają się na wspólne wyjazdy, przyznaje, że ma bardzo udane życie seksualne, przy czym liczba zadowolonych ze spraw łóżkowych par, które nie podróżują, jest nieco mniejsza i wynosi 63%. Co więcej, 28% osób biorących udział w badaniu przyznaje, że ich życie seksualne poprawiło się właśnie za sprawą wspólnych wyjazdów. W celu zweryfikowania wyników badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, sami zapytaliśmy o zdanie Arkadiusza Bilejczyka, psychologa klinicznego i seksuologa:

– Każda zmiana otoczenia wpływa bardzo korzystnie na związek, dlatego poza domem i sypialnią, do której tak przywykliśmy, często mamy ochotę na seks, a już na pewno wspólne wyjazdy są dobrym katalizatorem: nie jesteśmy zestresowani, nie myślimy o pracy ani o tym, w co ubrać dziecko do szkoły. Do tego zmienia się otoczenie: zdarza się, że w hotelowym pokoju czujemy się tak, jak na jednej z pierwszych randek – dodaje.

Na podstawie badań opublikowanych przez BBC News.