Obiekty zaprojektowane z myślą o najdrobniejszych detalach idealnie wpisują się w potrzeby osób, dla których pływanie to najlepsza forma aktywności, jak i wszystkich, którzy w czasie spędzonym na basenie szukają przede wszystkim świetnej zabawy i sposobu na odprężenie się po ciężkim dniu. Choć moda na parki wodne w Polsce wciąż jeszcze jest stosunkowo młoda, to już teraz w wielu miastach można znaleźć obiekty wywołujące autentyczny efekt „wow”.

Pływanie i zabawy w wodzie to świetna forma aktywności fizycznej, która angażuje najważniejsze partie mięśni, nie obciążając przy tym stawów i kręgosłupa. Nic więc dziwnego, że aquaparki są miejscami ochoczo odwiedzanymi przez rodziny, które lubią aktywnie spędzać wolny czas. Trzeba jednak podkreślić, że parki wodne to coś więcej niż tylko baseny i zjeżdżalnie. W wielkich kompleksach kryją się niezliczone atrakcje, które przypadną do gustu dosłownie wszystkim.

Jeżeli zastanawiasz się, który aquapark warto odwiedzić, odpowiedź znajdziesz w przygotowanym przez nas rankingu. Podkreślamy, kolejność jest przypadkowa, a każde z wymienionych miejsc oferuje masę atrakcji dla miłośników wodnego szaleństwa w każdym wieku.

Suntago Wodny Świat

Suntago Wodny ŚwiatSuntago Wodny Świat / fot. Radosław Botev, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Nasz ranking otwiera jeden z najnowocześniejszych parków wodnych w Polsce. Obiekt zlokalizowany we wsi Wręcza pod Mszczonowem (w odległości ok. 40 km od Warszawy) funkcjonuje od 2020 roku. Powierzchnia ok 67 tys. m kw. czyni go największym parkiem wodnym w kraju i największym ze wszystkich zadaszonych aquaparków w Europie.

Na odwiedzających czekają m.in. baseny, łaźnie, baseny termalne i sauny. Zastanawiasz się, gdzie jest najdłuższa zjeżdżalnia w Polsce? Właśnie w Suntago! Obiekt o nazwie „Jungle Eclipse” mierzy aż 320 metrów! Niezwykłą atmosferę dopełniają prawdziwe palmy, które wprowadzają iście tropikalny klimat we wnętrzach kompleksu.

Aquapark FALA

Przenosimy się do oddalonej o ok. 70 km Łodzi, gdzie mieści się kolejny interesujący park wodny. Jeżeli marzy ci się odpoczynek w tropikalnej scenerii, ale nie chcesz lub nie możesz udać się na długi urlop na jedną z egzotycznych wysp, Aquapark FALA jest propozycją idealną dla ciebie. Wśród palm i barów zaaranżowanych w karaibskim stylu poczujesz się jak na luksusowych wakacjach.

Kompleks jest podzielony na strefę zewnętrzną i wewnętrzną. W pierwszej z wymienionych jedną z największych atrakcji jest basen wypływowy, który pozostaje otwarty także zimą. Działa tam także prawdziwa plaża naturystów, która jest świetnie odizolowana od pozostałej części kąpieliska. W strefie wewnętrznej można znaleźć baseny rekreacyjne i sportowe, sauny, baseny i wanny solankowe, jacuzzi i wiele innych atrakcji. 

Termy Uniejów

Termy UniejówTermy Uniejów / fot. Masandro, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Pozostajemy w województwie łódzkim. Uniejów regularnie pojawia się w zestawieniach obejmujących najciekawsze uzdrowiska w Polsce. Należy jednak pamiętać, że występujące tam wody termalne pozwoliły też na budowę atrakcyjnego aquaparku.

Tamtejsza solanka, która wypływa ze źródeł położonych na głębokości 2000 m, ma udowodnione właściwości lecznicze, ale to niezwykłe miejsce warto odwiedzić nie tylko w celach terapeutycznych. Temperatura wody w basenach zewnętrznych nawet zimą nie spada poniżej 35 stopni Celsjusza. Goście mogą skorzystać z basenów pływackich i rekreacyjnych, nie zabrakło też brodzików dla dzieci i wyspy jacuzzi.

Część wewnętrzna to przede wszystkim basen solankowo-uzdrowiskowy, wyposażony w urządzenia do hydromasażu. Także wewnątrz nie zabrakło obiektów stworzonych z myślą o najmłodszych gościach, wypełnionych licznymi atrakcjami.

Aquapark Wrocław

Aquapark WrocławAquapark Wrocław / fot. Wrocławski Park Wodny S.A., Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Nasz kolejny punkt na mapie przedstawiającej najlepsze aquaparki w Polsce to Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska można znaleźć nowoczesny obiekt, utrzymany w typowo tropikalnym klimacie. Baseny pływackie i rekreacyjne, liczne zjeżdżalnie, sztuczne fale, jacuzzi – tych atrakcji nie może zabraknąć w żadnym nowoczesnym parku wodnym, ale Aquapark Wrocław ma do zaoferowania znacznie więcej.

Ciekawym obiektem jest basen solankowy, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie 32 stopni Celsjusza. Po zażyciu odrobiny wodnego relaksu, można udać się do strefy fitness. Warto wspomnieć, że Aquapark Wrocław ma rozbudowaną ofertę dla najmłodszych i nieco starszych dzieci. W kompleksie wydzielono Dziecięcą Zatokę, w której prowadzone są zajęcia dla malców od czwartego miesiąca życia. Oprócz tego, nie brakuje brodzików brodzików, zjeżdżalni i pontonowni. 

Termy Maltańskie

Termy MaltańskieTermy Maltańskie / fot. Termy Maltańskie

Robimy skok do Poznania. Termy Maltańskie (jak wskazuje na to sama nazwa – zlokalizowane nad jeziorem Malta) to nowoczesny obiekt, który swoim gościom zapewnia masę atrakcji. Zewnętrzne i wewnętrzne baseny wypełnione wodą geotermalną, całoroczny basen otwarty, basen wyposażony w wiry wodne i dysze, brodzik z fontannami, ścianka wspinaczkowa, armatki wodne, zjeżdżalnie, dzika rzeka – to dopiero początek długiej listy. 

Zatrzymajmy się na chwilę przy zjeżdżalniach. Pośród obiektów, z których mogą korzystać najmłodsi i nieco starsi, znajdziemy też atrakcje dla najodważniejszych. Mowa o zjeżdżalniach Turbo i Kamikaze, które polecamy wyłącznie osobom o mocnych nerwach. Gdy zmęczą cię wodne szaleństwa, nadwątlone siły odbudujesz w saunie lub strefie SPA.

Aquapark Sopot

Wymieniając najciekawsze baseny w Polsce, nie można pominąć Aquaparku Sopot, czyli jednego z najbardziej znanych parków wodnych na wybrzeżu. Miłośnicy sportowego i rekreacyjnego pływania mogą tam skorzystać z basenów pływackich i rekreacyjnych. Poza obiektami krytymi, znajdziemy tam także baseny na świeżym powietrzu, z czego jeden jest dedykowany całorocznemu użytkowaniu.

Ciekawą atrakcją jest dzika rzeka, której całkowita długość to aż 71 metrów. Co dla najmłodszych? Łagodne i nieco szybsze zjeżdżalnie, wodny plac zabaw i basen zaopatrzony w armatki wodne, gejzery i inne atrakcje.

Nemo Świat Rozrywki

Obieramy kurs na południową część kraju. Nasz pierwszy przystanek – Dąbrowa Górnicza. Nemo Świat Rozrywki nie jest największym aquaparkiem w Polsce, ale nie oznacza to, że nie zasługuje na uwagę. Przeciwnie, w zagłębiowskim kompleksie można znaleźć masę atrakcji.

Pod centralną kopułą mieści się basen rekreacyjny, w którego obszarze zgromadzono największe atrakcje parku. Znajdziesz tam zjeżdżalnie o różnym poziomie trudności, gejzery, wodospady i armatki wodne. Na zewnątrz zlokalizowano całoroczny basen odkryty (wypływowy), w którym temperatura wody nie spada poniżej 31 stopni Celsjusza.

Miłośników sportowego pływania z całą pewnością ucieszy informacja, że w Nemo udostępniono dwa baseny sportowe o długości 250 metrów. Zewnętrzny czynny jest jedynie w sezonie letnim, ale z wewnętrznego można korzystać przez cały rok.

Park Wodny w Krakowie

Nasz kolejny przystanek to Kraków. Tamtejszy aquapark przez długi czas dzierżył tytuł największego krytego basenu w Polsce. W wielkim kompleksie znalazło się miejsce na baseny pływackie i rekreacyjne. Wśród licznych atrakcji należy wymienić m.in. wodną ściankę wspinaczkową, hydromasaże, sztuczne fale i dziką rzekę. 

Na szczególną uwagę zasługują tamtejsze zjeżdżalnie. To atrakcje dedykowane dla gości w każdym wieku. Dzieci uwielbiają zjeżdżalnie multimedialne i pontonowe, a młodzież i dorośli przepadają za najszybszymi i najdłuższymi (202 metry). 

Termy Chochołowskie

Kolejny ciekawy aquapark znajdziemy na malowniczym Podhalu, gdzie największym obiektem termalnym są słynne Termy Chochołowskie. W tym miejscu doskonale poczują się zarówno wielbiciele sportowego pływania, jak i rekreacji wodnej.

Park oferuje atrakcje dla całej rodziny. Do dyspozycji najmłodszych gości oddano m.in. wodny plac zabaw i zjeżdżalnie. Z kolei dorośli będą zachwyceni basenami termalnymi oraz kąpielami solankowymi i siarkowymi. Najbardziej rozpoznawalną wizytówką tego miejsca jest wielki kompleks saun wyposażony we wspaniały taras widokowy.

Terma Bania

Terma Bania
Terma Bania / fot. dzidek, Wikimedia Commons, CC-BY-3.0

Powoli zbliżamy się do końca naszej wycieczki. Przedostatni przystanek – Białka Tatrzańska. W malowniczej scenerii znajdziesz jeden najnowocześniejszych obiektów termalnych, który skupia nowoczesne baseny wewnętrzne i zewnętrzne, strefę SPA i wiele innych atrakcji. Sztuczne fale, grota z gejzerem, łagodne i bardziej strome zjeżdżalnie – to tylko niektóre z nich. Woda w Termie Bania osiąga temperaturę do 40 stopni Celsjusza, więc to idealne miejsce dla wszystkich osób, dla których wodna aktywność ma być przede wszystkim formą relaksu.

Aquapark Reda

Na koniec wracamy do województwa pomorskiego, by przedstawić prawdziwą perełkę. Aquapark Reda to jedyny obiekt w Polsce, który jest połączeniem parku wodnego i oceanarium. Można tam podziwiać wiele fascynujących okazów morskiej fauny, w tym najprawdziwsze rekiny, od których gości oddzielają tylko ściany tunelu, w którym odbywa się spływ! Poza tym, można znaleźć tam wiele innych atrakcji, wśród których warto wymienić nowoczesne zjeżdżalnie, gejzery i sztuczną falę.