Adventure World Warsaw – tak będzie się nazywał pierwszy w Polsce i największy w Europie Środkowo-Wschodniej park rozrywki, którego budowa właśnie się zaczęła pod Grodziskiem Mazowieckim. W części baśniowej zobaczymy bohaterów bajek i legend, m.in. polsko-słowackiego Janosika. Czekając na moment, gdy będziemy mogli te wszystkie cuda zobaczyć na własne oczy (planowane otwarcie parku – październik 2014 r.), Traveler poleca inne bajeczne miejsca w Europie.

 

Baśniowa Droga

The Fairy Tale Road to prawie 600-kilometrowa trasa z Hanau (gdzie urodzili się bracia Grimmowie) do Bremy (w której mieszkali Czterej Muzykanci). A na niej niezliczone atrakcje związane z baśniami napisanymi przez ten słynny niemiecki duet. Wśród nich – parady, pokazy kukiełkowe, koncerty muzyczne, baśniowe muzea, rzeźby i statuy, las Czerwonego Kapturka oraz zamki w Sababurgu i Trendelburgu, gdzie żyły Królewna Śnieżka i Roszpunka. Na trasie łatwo sie przekonać, do jakiego stopnia twórczość genialnych pisarzy osadzona jest w miejscowym folklorze, którego Wilhelm i Jacob Grimmowie byli pionierskimi badaczami. I zrozumieć, dlaczego ich Baśnie to druga po Biblii najczęściej tłumaczona książka na świecie.

GDZIE? Niemcy (początek w Hanau, koniec w Bremie).

KIEDY? Cały rok, deutsche-maerchenstrasse.com

 

Efteling

Ten największy park rozrywki w Holandii odwiedza 4 mln ludzi rocznie. Powstał trzy lata wcześniej niż Disneyland!

Najważniejszy jest Bajkowy Las, w którym zostały pokazane sceny ze znanych baśni, m.in. Hansa Christiana Andersena. Dziś jest tu piec rollercoasterów, cztery trasy wodne, hotel, pole golfowe i nowy ośrodek

wypoczynkowy z bungalowami. Nie tylko dla dzieci – w końcu także dorośli lubią przenieść się do krainy swego dzieciństwa.

GDZIE? Europalaan 1, 5171 KW Kaatsheuvel, Holandia.

KIEDY? Od 8 listopada do 3 lutego, godz. 11–18, www.efteling.co.uk

 

Parc Astérix

Motywem przewodnim tego położonego pod Paryżem parku rozrywki jest stworzony przez René Gościnnego i Alberta Uderzo komiks Asterix. Wszystko podzielono na sześć krain, w których odbywała się akcja opowieści. Obiekt rocznie przyciąga około 1,8 mln miłośników przygód dzielnych Gallów.

Szczególną popularnością cieszą się mrożące krew w żyłach przejażdżki rollercoasterami, pokazy delfinów oraz lwów morskich. Najodważniejszym polecamy kolejkę Oziris, która osiąga prędkość do 90 km/h. Wagoniki przyczepione są do szyn od strony dachu, w efekcie czego nogi uczestników zabawy fruwają w powietrzu, dając im uczucie lotu.

GDZIE? 30 km na północ od Paryża, autostrada A1, park znajduje się pomiędzy zjazdami numer 7 i 8.

KIEDY? Do listopada, godz. 10–18, www.parcasterix.fr