Lawina drzew - PN Fiordland

Najdziksza, najwilgotniejsza i najbardziej odludna część Nowej Zelandii, uznawane za królestwo gór i wody. Większość turystów trafia do Parku Narodowego Fiord­land z powodu uroków słynnej Zatoki Milforda. Park stanowi ostoję zagrożonych wyginięciem ptaków, w tym nielota takahe, którego w 1990 r. uznano za wymarłego, a później po latach odnaleziono na nowo. W obrębie parku wytyczono aż trzy z dziewięciu tras tzw. Wielkich Wędrówek. Są to wytyczone przez nowozelandzki resort ochrony przyrody najpiękniejsze szlaki piesze tego kraju. Okolice słyną z tzw. lawin drzewnych. Strome skaliste stoki porosły lasem, ale ze względu na cienką warstwę gleby drzewa nie ukorzeniły się dostatecznie głęboko. W efekcie zsuwają się one z gór pod wpływem warunków atmosferycznych.

Gdzie diabeł nie mówi dobranoc - PN Tasman

Park Narodowy Tasman ma opinię najbardziej widowiskowego miejsca Australii. A wszystko dzięki spektakularnym klifom sprawiającym wrażenie, jakby ktoś posiekał tutejszy krajobraz tasakiem. Obok kangurów, wielorybów, delfinów i słoni morskich można tu spotkać (a raczej usłyszeć nocą) diabła tasmańskiego. Okolice stanowią mekkę nurków i surferów. Miłośników historii przyciąga natomiast pobliski Port Arthur – była kolonia karna, na terenie której utworzono skansen będący najpopularniejszą atrakcją turystyczną wyspy.

 

PN Tasman gdzie: Australia (Tasmania) kiedy: cały rok więcej: www.parks.tas.gov.au (Fot. FPM)

 

Na dnie - PN Mungo

Najbardziej aborygeńskie miejsce w Australii. Główną atrakcją Parku Narodowego Mungo jest wyschnięte jezioro (które dało nazwę parkowi). To tu znaleziono najstarsze ludzkie szczątki w Australii (tzw. Człowiek z Mungo), w okolicach dokonywano też najprawdopodobniej pierwszych kremacji zwłok w historii ludzkości. Ciągle znajdowane są też skamieniałości wymarłych gatunków zwierząt. Pomimo surowego klimatu w regionie występują kangury, jeżozwierze i inne małe zwierzęta.

 

PN Mungo gdzie: Australia kiedy: najlepiej od marca do października więcej: www.visitmungo.com.au (Fot. BEW)

U Tęczowego Węża - PN Kakadu

To tu, według Aborygenów, spoczywa Tęczowy Wąż będący źródłem wszelkiego życia. Nic dziwnego, że w Parku Narodowym Kakadu można znaleźć wiele malowideł naskalnych wykonanych przez rdzenną ludność Australii. Najważniejsze z nich znajdują się w Nourlangie Rock oraz Obiri Rock. Z bardziej współczesnych atrakcji wymienić warto kopalnie uranu (od czasu do czasu odbywają się tu protesty ekologów). Do tego niezliczone węże, jaszczurki, lasy palmowe i eukaliptusy.

 

PN Kakadu gdzie: Australia kiedy: najlepiej od maja do września więcej: www.kakadu.com.au (Fot. FPM)