Jeszcze kilkanaście lat temu lot samolotem był uważany za pewien luksus. Obecnie, dzięki bogatej siatce połączeń przewoźników i stosunkowo niskim cenom, podniebny środek transportu nieustannie zyskuje na popularności. Latamy nie tylko na wakacje, ale też do pracy czy w odwiedziny do bliskich.

Podróżni cenią sobie komfort latania samolotami, krótszy czas podróży oraz to, że opóźnienia zdarzają się stosunkowo rzadko – szczególnie w porównaniu z pociągami w Polsce. Niestety, nie wszystkie linie lotnicze na świecie są tak samo punktualne. W zestawieniu przygotowanym na podstawie danych z ubiegłego roku zabrakło przewoźników uwielbianych przez Polaków.

Pandemia mocno wpłynęła na międzynarodowy ruch turystyczny. Część państw na wiele miesięcy zamknęła granice. Większość krajów wpuszcza przyjezdnych zza granicy dopiero po okazaniu wymaganych dokumentów. Najczęściej są to dowód szczepienia lub negatywny wynik testu na COVID-19. Jak obostrzenia przełożył się na punktualność linii lotniczych?

Które linie lotnicze są najbardziej punktualne na świecie?

Lotniczy ranking został przygotowany przez firmę OAG, która od kilkudziesięciu lat bada branżę turystyczną, w tym punktualność przewoźników i lotnisk. W 2021 r. na opóźnienia najrzadziej narzekali pasażerowie Japan Airlines. Z udostępnionych danych wynika, że 92,1 proc. lotów odbyło się o planowanym czasie.

Drugie miejsce z niewiele niższym wynikiem – 91,9 proc – zajęły brazylijskie LATAM Airlines. Podium zamknęła amerykańska Delta, ubiegłym roku jej punktualność wyniosła 90,6 proc.

Dalsze miejsca zajęły kolejno:

 • 4. EasyJet – 89,4 proc.
 • 5. Aeroflot Russian Airlines – 88,5 proc.
 • 6. IndiGo – 87,7 proc.
 • 7. Azul Airlines – 87,5 proc.
 • 8. United Airlines – 86,2 proc.
 • 9. Alaska Airlines – 86 proc.
 • 10. American Airlines – 85,8 proc.

Jak linie lotnicze lotnicze radzą sobie z pandemią?

Wszystkie linie lotnicze z pierwszej dziesiątki mogą poszczycić się współczynnikiem punktualności na poziomie powyżej 85 proc. Jest to duży progres, biorąc pod uwagę dane z 2019 r. – ostatniego roku normalnego latania. Wówczas samoloty operowane przez czołowych przewoźników odlatywały o czasie znacznie rzadziej (od 75 do 85 proc.).

Co doprowadziło do tego, że wskaźnik poprawił się właśnie w pandemii? Obecnie linie lotnicze korzystają tylko z części dostępnych samolotów. Już to sprawia, że dostosowanie się do rozkładów jest łatwiejsze. Poza tym lotniska nie są tak zatłoczone, jak dwa lata temu.

O wiele mniej turystów przesiada się pomiędzy lotami, dlatego przewoźnicy rzadziej wstrzymują odloty. To, że większość lotów odbywa się o czasie, zapobiega tzw. efektowi domina.

Linie lotnicze Japan Airlines okazały się najbardziej punktualne. / fot. Getty Images

Ranking został przygotowany na podstawie danych zebranych od stycznia do listopada 2021 r. Podróżni z Polski z pewnością zwracają uwagę na brak Wizz Aira, Ryanaira czy LOT-u. Polskie i węgierskie linie lotnicze najwyraźniej mają za niski wskaźnik punktualności.

Władze Ryanaira z kolei nie udostępniają wszystkich danych firmie OAG. Według wewnętrznej metodyki firmy w okresie lipiec-październik 2021 r. od 89 do 92 proc. samolotów odleciało o czasie.

Najbardziej punktualne lotniska na świecie

Z zestawienia opublikowanego przez firmę Information Design w kwietniu 2021 r. wynika, że najbardziej punktualne lotniska są w Japonii. Najwyższe miejsce miejsce zajął port lotniczy w Osace z wynikiem 98, 5 proc., drugie Miyazaki (98,1 proc.), a trzecie Tenerife Norte w Hiszpanii (97,7 proc). Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły kolejno:

 • 4. Nagasaki (Japonia) – 97,1 proc.
 • 5. Magong (Chiny) – 96,8 proc.
 • 6. Kinmen (Chiny) – 96,4 proc.
 • 7. Jekaterynburg (Rosja) – 96, 2 proc.
 • 8. Brasilia Airport (Brazylia) – 96 proc.
 • 9. Moskwa-Szeremietiewo (Rosja) – 95,7 proc.
 • 10. Bangkok Don Mueang (Tajlandia) – 95,7 proc.

Źródło: OAG