Po dwóch latach pandemii podróżowanie znów jest łatwiejsze. I choć nie takiej normalności się spodziewano, wiele osób wróciła do spełniania swoich podróżniczych marzeń. Większość krajów w Europie nie wymaga już testów czy tzw. covidowych paszportów, dlatego turyści chętnie odwiedzają kilka państw w trakcie jednego wyjazdu. Sprzyja temu również rozwój międzynarodowych połączeń kolejowych.

I tak na przykład European Sleeper proponuje rozpoczęcie europejskiej podróży w Brukseli. Po drodze do Czech przewidziane są przystanki w Amsterdamie, Hanowerze i Berlinie. W 2023 r. pociągi mają kursować także do Warszawy. Propozycji na kolejową podróż przez Europę jest więcej.

Nowy pociąg sypialniany w Europie. Jaką ma trasę?

Kolejne nowe połączenie pozwoli pasażerom podróżować z Londynu do Sztokholmu w mniej niż 24 godziny. Pociąg obsługiwany przez EuroNight, który ma zacząć kursować we wrześniu, będzie przewozić pasażerów między stolicą Szwecji a Hamburgiem w Niemczech. W połączeniu z istniejącymi usługami Eurostar i Deutsche Bahn skróci to czas podróży pociągiem między Sztokholmem a Londynem do krócej niż doby.

Najnowszy pociąg sypialniany EuroNight jest zasilany energią odnawialną – szwedzki operator SJ korzysta wyłącznie z energii elektrycznej z elektrowni wodnych i wiatrowych. Aby dodatkowo zminimalizować zużycie energii, maszyniści będą częściej zmieniać bieg na luźny.

Podróż kolejowa przez kilka państw kończy się w Sztokholmie. / fot. Tobias Akceborn/Getty Images

Pociąg EuroNight będzie kursował z Hamburga do Sztokholmu, po drodze zatrzymując się w Kopenhadze. Podróż na dystansie 1080 km potrwa około 12 godzin. Ceny biletów będą różniły się w zależności od standardu podróży. Najtańszą opcją będzie miejsce w wspólnej kuszetce dla 4-6osób. Najdroższa, a zarazem najbardziej luksusowa oferta obejmuje podróż w prywatnym przedziale sypialnianym z osobną umywalką prysznicem i toaletą. W ofercie delxue uwzględniono również śniadania.

Pociągami z Anglii do Szwecji krok po kroku

Do tej pory podróżni z Londynu musieli zatrzymać się na noc w jednym z miast po drodze i dopiero nazajutrz szukać pociągu do Szwecji. Teraz dzięki skomunikowaniu połączeń potrwa krócej niż 24 godziny. Jak zaplanować taką trasę?

Podróż pociągiem Eurostar z Londynu do Brukseli trwa około 2 godzin. Następnie na stacji Brussels Midi można wsiąść do pociągu jadącego do Hamburga-Altony, z przesiadką na stacji Cologne HbF. Odcinek pokonuje się w około siedem godzin. W Hamburgu już od września będzie można wziąć w pociąg do Sztokholmu. Planowy wyjazd o 21:55. Podróż do stolicy Szwecji ma potrwać około 12 godzin.

Podróże koleją po Europie

Po drodze podróżnych będzie więc czekać kilka przesiadek, ale to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie niż przelot samolotem. Z danych Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że kilometr pokonany przez samolot generuje 252,8 grama emisji dwutlenku węgla. W przypadku kolei jest to zaledwie 22,4 grama. Kolej zyskuje coraz więcej zwolenników, którzy uważają, że już sama podróż jest celem. Już w 2023 r. z Włoch ma wyruszyć nowy Orient Express. Luksusowy pociąg dotrze między innymi do Paryża i Stambułu.

Pociąg daje nam o wiele więcej swobody niż pociąg czy samolot. Poza tym niecodziennie możemy podziwiać zza okna pół Europy i przekraczać granice kolejnych państw śpiąc.

Gdzie jeszcze warto podróżować pociągiem?