Co to jest Noc Muzeów?

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych organizowanych w ponad 120 miastach na Starym Kontynencie, w tym także polskich. Raz do roku muzea, galerie sztuki, domy kultury i wiele innych instytucji udostępniają swoje zbiory dla zwiedzających w godzinach nocnych, zupełnie za darmo lub za niewielką opłatą. Wszystko rozpoczęło się w Berlinie w 1997 roku. Wieczorne zwiedzanie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Berlina, że w ślady Niemców poszli Francuzi i Holendrzy. 

Do Polski Noc Muzeów przywędrowała w 2003 roku, a zorganizowało ją poznańskie Muzeum Narodowe. Rok później do wydarzenia dołączył też Kraków i Warszawa. Od tego czasu liczba miast, ale również placówek o charakterze kulturalnym biorących udział w imprezie stale rośnie. W 2020 r. Noc Muzeów na terenie całego kraju została odwołana z powodu panującej na całym świecie pandemii koronawirusa. Muzea udostępniały wówczas swoje zbiory online, co zapoczątkowało modę na wirtualne zwiedzanie (czytaj także: Wirtualne wycieczki – jakie spacery możesz odbyć, nie wychodząc z domu? Poznaj propozycje z kraju i ze świata). 

Kiedy jest Noc Muzeów 2022? 

Informacji na temat tego, kiedy jest Noc Muzeów 2022, w internecie szuka coraz więcej osób. I nic w tym dziwnego, bowiem do jej rozpoczęcia zostało niewiele czasu. W tym roku Noc Muzeów, czyli jedyna okazja w ciągu roku, kiedy możemy odwiedzić popularne instytucje kultury pod osłoną nocy, odbędzie się w sobotę, 14 maja. Dzień wcześniej, bo już 13 maja, z piątku na sobotę, swoje drzwi dla zwiedzających otworzą krakowskie muzea i galerie. Większość placówek będzie działać między 18:00 a 03:00. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich prowadzą zapisy na warsztaty i grupowe zwiedzania, a liczba miejsc jest ograniczona. 

Noc Muzeów 2022 w Warszawie

Noc Muzeów to jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w stolicy. Tegoroczna edycja imprezy zapowiada się niezwykle obiecująco, dlatego już teraz należy zaplanować sobie ten dzień, a właściwie noc. Jak co roku, największym zainteresowaniem wśród mieszkańców cieszyć się będą przede wszystkim atrakcje Muzeum Narodowego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin, Zamku Królewskiego czy mury Uniwersytetu Warszawskiego. 

Warszawska Noc Muzeów jest także idealną okazją do odwiedzenia mniej popularnych, ale niemniej ciekawych miejsc. Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Jazzu, Muzeum Drukarstwa, Galeria Officyna – to tylko niektóre z nich. Więcej ciekawych propozycji znajdziesz na oficjalnej zapowiedzi wydarzenia na Facebooku.  

Noc Muzeów 2022 w Krakowie 

Noc Muzeów jest organizowana w stolicy województwa małopolskiego od 2004 roku przy wsparciu lokalnego ratusza. Kraków – jak już zdążyliśmy wspomnieć – to jedyne polskie miasto, w którym nocne zwiedzanie muzeów i galerii rozpoczyna się w piątek, a nie w sobotę. Nie inaczej będzie i tym razem. Jakie miejsca powinny znaleźć się na liście „must see”? Oprócz Zamku Królewskiego na Wawelu czy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, warto zajrzeć także do Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Farmacji, Muzeum Etnograficznego i/lub Centrum Szkła i Ceramiki. 

Noc Muzeów 2022 we Wrocławiu

Międzynarodowa Noc Muzeów zawita także na Dolny Śląsk. W tegorocznej edycji wydarzenia udział weźmie ponad 80 wrocławskich instytucji. Wśród nich znajdziemy kilku debiutantów, m.in. Ogród Botaniczny, budynek NOT-u, Odra Centrum czy Vistor Centre. Wrocławianie i turyści z pewnością chętnie odwiedzą także Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Książąt Lubomirskich i Muzeum Pana Tadeusza. Dodajmy, że Wrocław nie zapomina o naszych przyjaciołach z Ukrainy, dlatego wiele placówek tego dnia organizuje warsztaty w języku ukraińskim zarówno dla dużych, jak i małych. 

Źródła: noc-muzeow.pl, wroclaw.pl, Facebook @Noc.Muzeow.w.Warszawie, Wikipedia, własne. 

Artykuły, które mogą cię zainteresować: