Które kraje w Europie są najchętniej odwiedzane przez turystów?

Europejskiej kraje od lat znajdują się w czołówce najchętniej odwiedzanych państw świata. Bezapelacyjnym liderem jest Francja, która trzy lata temu odnotowała ponad 90 mln zagranicznych gości. Nieco mniej, bo 83 mln osób, zawitało wówczas do Hiszpanii. Poza tym 64 mln do Włoch, 39 mln do Niemiec i 36 mln do Wielkiej Brytanii. Dla porównania, Polskę w 2019 roku odwiedziło 21 mln turystów z całego globu. 

Nie inaczej jest w przypadku najchętniej odwiedzanych miast świata. Tu także brylują największe europejskie metropolie z Paryżem, Londynem, Barceloną i Rzymem na czele. Aby nieco urozmaicić podróż po Starym Kontynencie, CNN przygotowało zestawienie najbardziej niedocenianych miejsc w Europie, o których warto pamiętać planując krótszy czy dłuższy urlop. Co ciekawe, jedna z 21 opisanych przez Amerykanów propozycji znajduje się w Polsce. 

Niedoceniane miejsca w Europie – ranking

– Dla miłośników natury to szansa na wycieczkę, której nie wolno przegapić – czytamy w opisie Białowieskiego Parku Narodowego. To jedyna polska atrakcja turystyczna, która znalazła się w zestawieniu najbardziej niedocenianych miejsc w Europie, przygotowanym przez CNN. Powstały w 1932 roku park zlokalizowany jest w północno-wschodniej części kraju, w województwie podlaskim i obejmuje część Puszczy Białowieskiej. Od 1979 r. znajduje się – jako jeden z 17 obiektów w Polsce – na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dlaczego warto się wybrać do Parku Białowieskiego?

Cały obszar Białowieskiego Parku Narodowego (105,17 km kw. powierzchni) stanowi niezwykłą skarbnicę fauny i flory. Jak podaje oficjalna strona parku, do tej pory odnotowano tam istnienie m.in. 809 gatunków roślin naczyniowych, ponad 3 tys. gatunków roślin zarodnikowych i grzybów, blisko 200 gatunków mchów oraz 283 gatunki porostów. Potwierdzono także 8 tys. gatunków bezkręgowców, prawie 120 gatunków ptaków lęgowych i 52 gatunki ssaków. 

Na tym jednak nie koniec. Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego znajduje się również kilka obiektów. Wśród nich Park Pałacowy, gdzie położony jest najstarszy budynek w Białowieży, drewniany dworek wybudowany za czasów carskiej Rosji. Znajduje się tu też pamiątkowy obelisk z 1752 roku, upamiętniający jedno z najsłynniejszych polowań w Puszczy Białowieskiej, w którym uczestniczył król August III Sas. 

Ciekawostka: W Puszczy Białowieskiej żyje połowa populacji polskich żubrów / fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images

W sumie na liście CNN znalazło się 21 propozycji z całej Europy. Oprócz Białowieskiego Parku Narodowego, wyróżniono także mniej lub bardziej znane miasta Starego Kontynentu, jak np. Bazylea, Rotterdam, Orange lub Kalmar. Nie zabrakło również Gór Apuseni, zwanych Górami Zachodniorumuńskimi, popularnego bułgarskiego ośrodka narciarskiego Bansko czy najsłynniejszego fińskiego jeziora Inari. Pełen ranking niedocenianych miejsc w Europie prezentuje się następująco: 

 1. Norwich, Anglia
 2. North Uist, Szkocja
 3. Region Midland, Irlandia
 4. Orange, Francja
 5. Bazylea, Szwajcaria
 6. Góry Zachodniorumuńskie, Rumunia
 7. Zagori, Grecja
 8. Patmos, Grecja
 9. Henne Strand, Dania
 10. Nellim i jezioro Inari, Finlandia
 11. Antwerpia, Belgia
 12. Wiesbaden, Niemcy
 13. Picos de Europa, Hiszpania
 14. Sardynia, Włochy
 15. Wilno, Litwa
 16. Rotterdam, Holandia 
 17. Kalmar, Szwecja
 18. Białowieski Park Narodowy, Polska
 19. Prisztina, Kosowo
 20. Pula, Chorwacja
 21. Bansko, Bułgaria

Jesteś ciekawy/a, jak wyglądają niedoceniane miejsca w Europie? Zajrzyj do naszej galerii już teraz. 

Przypomnijmy, że już 13 grudnia National Geographic prezentuje coroczną listę 25 miejsc ujętych w pięciu kategoriach – kultura, zrównoważony rozwój, natura, przygoda oraz rodzina – które warto odwiedzić w nadchodzących dwunastu miesiącach. Które miejsca na świecie znajdą się wśród laureatów „BEST OF THE WORLD 2023 National Geographic”? Wyniki ubiegłorocznego plebiscytu do sprawdzenia tutaj

Źródło: CNN, bpn.com.pl