Jaki jest największy półwysep Afryki?

Afryka ma nie tylko najwięcej państw ze wszystkich kontynentów, ale także jeden z największych na świecie półwyspów, czyli terenu wysuniętego w stronę morza lub jeziora. Mowa o Półwyspie Somalijskim, zwanym także Rogiem Afryki. Największy półwysep Afryki znajduje się na wschodnim wybrzeżu Czarnego Lądu, między Zatoką Adeńską a Oceanem Indyjskim.

Pokryty jest sawanną, suchymi lasami i roślinnością charakterystyczną dla terenów pustynnych. Na Półwyspie Somalijskim zlokalizowany jest najbardziej wysunięty na wschód punkt kontynentalny Afryki – Przylądek Hafun

Półwysep Somalijski widziany z wahadłowca NASA w maju 1993 / Fot. NASA – http://eol.jsc.nasa.gov/sseop/EFS/photoinfo.pl?PHOTO=STS055-151A-120

Półwysep Somalijski zajmuje powierzchnie 750 tysięcy km kw., co w skali światowej daje szóste miejsce. Pod tym względem ustępuje jedynie Półwyspowi Arabskiemu, Półwyspowi Indochińskiemu, Półwyspowi Indyjskiemu, Półwyspowi Labrador i Półwyspowi Skandynawskiemu. Wyprzedza natomiast Półwysep Iberyjski, Półwysep Bałkański czy Półwysep Tajmyr.  

10 największych półwyspów na świecie:

 1. Półwysep Arabski – 2,78 mln km kw.
 2. Półwysep Indochiński – 2,3 mln km kw.
 3. Półwysep Indyjski – 2,1 mln km kw. 
 4. Półwysep Labrador – 1,4 mln km kw.
 5. Półwysep Skandynawski – 800 tys. km
 6. Półwysep Somalijski – 750 tys. km
 7. Półwysep Iberyjski – 580 tys. km
 8. Półwysep Azji Mniejszej – 500 tys. km
 9. Półwysep Bałkański – 470 tys. km
 10. Półwysep Tajmyr – 400 tys. km

Półwysep Somalijski i Róg Afryki

Przyjęło się, że Półwysep Somalijski niemal w całości obejmuje tereny Somalii i wschodniej Etiopii. Ale czy aby na pewno? Jeśli pod uwagę weźmiemy cały Róg Afryki, liczba państw wchodzących w skład półwyspu zwiększy się do czterech o łącznej powierzchni ok. 2 mln km kw. Oprócz Somalii i Etiopii, są to także Erytrea i Dżibuti. Niektóre źródła wspominają również o Kenii, Sudanie, Sudanie Południowym i Ugandzie. 

Łączący wiele międzykontynentalnych szlaków, a przede wszystkim Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim Róg Afryki, ze względu na położenie geograficzne, od zawsze był łakomym kąskiem dla światowych mocarstw. O wpływy w tej części globu po dziś dzień rywalizują nie tylko okoliczne kraje. 

W 2018 roku media informowały o planach Władimira Putina na rozszerzenie wpływów rosyjskich poza granicę Europy i Azji. Moskwa zakładała wieloletnią współpracę ze swoimi odległymi sojusznikami, której głównym celem miało być utworzenie centrum logistycznego w porcie w Erytrei. 

Kryzys w Rogu Afryki

W ostatnim czasie Róg Afryki musi się mierzyć z jedną z największych katastrof humanitarnych w historii. Z powodu ogromnej suszy, jaka nawiedziła tę część kontynentu, wiele rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu miejsca do życia. Skutki kataklizmu, czyli brak żywności i wody pitnej, odczuwa coraz więcej osób. Jak czytamy na oficjalnej stronie UNICEF, gdzie można wspierać potrzebujących, zagrożone jest zdrowie 10 mln dzieci. 

Przypomnijmy, że z niedawno opublikowanego raportu organizacji Oxfam wynika, że 48 milionów osób na świecie cierpi z powodu głodu, a 18 milionów jest na skraju śmierci głodowej. Najgorsza sytuacja panuje w Afganistanie, Burkina Faso, Dżibuti, Gwatemali, Hiti, Kenii, na Madagaskarze, Nigrze, Somalii i Zimbabwe. 

Ile państw jest w Afryce? 

Na Ziemi, jeśli uwzględnimy podział na Europę i Azję, jest siedem kontynentów. Pod względem zajmowanego obszaru największy z nich to Azja, a najmniejszy – Australia. Drugim co do wielkości kontynentem jest Afryka. Stanowi przeszło 20% ogólnej powierzchni lądowej całego świata i wynosi 30,4 mln km kw., czyli o 6 mln km kw. więcej niż trzecia w zestawieniu Ameryka Północna. Czarny Ląd zamieszkuje ponad miliard osób. 

Na mapie Afryki znajdziemy 54 państwa. Większość z nich uzyskała niepodległość w latach 60. ubiegłego wieku. Jednak ze względu na kolonialną przeszłość w wielu krajach wciąż toczą się konflikty i wojny domowe pomiędzy różnymi plemionami. Największym państwem w Afryce jest Algeria o łącznej powierzchni 2,4 mln km kw. Stawkę zamykają położone na Oceanie Indyjskim Seszele (455 km kw.). 

Lista państw Afryki: 

 1. Algieria 
 2. Angola
 3. Benin
 4. Botswana 
 5. Burkina Faso 
 6. Burundi
 7. Czad 
 8. Demokratyczna Republika Konga 
 9. Dżibuti 
 10. Egipt
 11. Erytrea 
 12. Eswatini 
 13. Etiopia 
 14. Gabon  
 15. Gambia
 16. Ghana 
 17. Gwinea 
 18. Gwinea 
 19. Gwinea Równikowa 
 20. Kamerun
 21. Kenia 
 22. Komory 
 23. Kongo 
 24. Lesotho 
 25. Liberia 
 26. Libia
 27. Madagaskar 
 28. Malawi 
 29. Mali 
 30. Maroko 
 31. Mauretania 
 32. Mauritius 
 33. Mozambik 
 34. Namibia
 35. Niger 
 36. Nigeria
 37. Republika Południowej Afryki Pretoria
 38. Republika Środkowoafrykańska Bangi
 39. Republika Zielonego Przylądka Praia
 40. Rwanda 
 41. Senegal 
 42. Seszele
 43. Sierra Leone
 44. Somalia 
 45. Sudan  
 46. Sudan Południowy 
 47. Tanzania 
 48. Togo
 49. Tunezja
 50. Uganda 
 51. Wybrzeże Kości Słoniowej
 52. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 
 53. Zambia 
 54. Zimbabwe

Dodajmy, że na terenie Afryki znajdują się także dwa państwa nieuznawane na arenie międzynarodowej. Są to: Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna i Republika Somalilandu. Ponadto do kontynentu zalicza się również terytoria wchodzące w skład Hiszpanii, Portugalii, Jemenu, Wielkiej Brytanii i Francji.