Stadiony, na których uprawiano różne dyscypliny sportowe, budowane były już w starożytności. W Grecji na stadionach odbywały się zawody lekkoatletyczne, a Olmekowie grali na podobnych obiektach w ullamaliztli. Rzymskim odpowiednikiem stadionów były amfiteatry. Słynne Koloseum, które powstało w latach 70–80 n.e. było jednym z największych obiektów sportowych w tamtych czasach. Widownia mogła pomieścić nawet 50 tysięcy widzów. Kibice siadali na trybunach, żeby oglądać walki gladiatorów, igrzyska, a nawet egzekucje.

Od tamtego czasu stadiony niezmiennie pełniły tę samą funkcję. Miały zapewniać widzom rozrywkę – zarówno sportową, jak i kulturalną. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat bowiem stadiony stały się świątynią nie tylko futbolu, ale również muzyki.

Artyści z całego świata grają tam swoje koncerty, ponieważ infrastruktura sprzyja organizacji dużych imprez masowych. Wystarczy wspomnieć słynny koncert zespołu Queen na Wembley z 12 lipca 1986 roku, żeby uświadomić sobie, jak monumentalną rolę zaczęły odgrywać stadiony na świecie.

Salt Lake Stadium

Niewiele osób pamięta, że to indyjski stadion piłkarski Salt Lake Stadium, albo inaczej Vivekananda Yuba Bharati Krirangan, był niegdyś największym stadionem na świecie. Zlokalizowany w Kolkacie obiekt został otwarty w 1984 roku. Zaprojektowano tak, aby mógł pomieścić nawet 120 000 widzów. Na tym boisku rozgrywa niezmiennie mecze reprezentacja Indii w piłce nożnej. Odbywają się tam również zawody lekkoatletyczne oraz inne wydarzenia sportowe i kulturalne. W 2011 roku stadion został poddany renowacji i zmniejszono liczbę miejsc do 80 tysięcy.

Stadion im. 1 maja w Pjongjangu

Obecnie to stadion, który znajduje się w stolicy Korei Północnej jest największym na świecie. Został otwarty 1 maja 1989 roku, a w ramach inauguracji odbył się tam 13. Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. Może pomieścić aż 150 tysięcy osób, a jedną z ostatnich okazji, gdy stadion wypełniony był po brzegi, miał być szczyt koreański w 2018 roku. Brał w nim udział były już prezydent Korei Południowej Mun Jae-in oraz obecny Najwyższy Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un.

Stadion Narendra Modi

Podium największych stadionów w historii zamyka Narendra Modi. To drugi obiekt sportowy w Indiach, który może poszczycić się rekordową pojemnością. Znajduje się w Ahmadabadzie i został otwarty w 1983 roku. Wówczas jednak był przystosowany jedynie dla 49 tysięcy kibiców. W 2020 roku rozpoczęła się renowacja stadionu, podczas której powiększono go prawie trzykrotnie. Co ciekawe, jest to stadion do gry w krykieta.

Melbourne Cricket Ground

Osiem kolejnych największych stadionów na świecie znajduje się w Stanach Zjednoczonych. W kolejności malejącej są to:

  • Michigan Stadium,
  • Beaver Stadium,
  • Ohio Stadium,
  • Kyle Field,
  • Neyland Stadium,
  • Tiger Stadium,
  • Darrel K Royal-Texas Memorial Stadium,
  • Bryant-Denny Stadium.

Dopiero na 11. miejscu znajduje obiekt, który zlokalizowany jest poza USA. To olimpijski stadion, który został wybudowany w 1854 roku w Melbourne. To najważniejszy stadion w Australii, uznawany za sportową stolicę kraju. W 1956 roku odbyły się tutaj Letnie Igrzyska Olimpijskie, a w 2006 roku Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej.

Na stadionie rozgrywane są najważniejsze mecze krykieta, a w sezonie zimowym odbywają się spotkania ligi AFL, czyli futbolu australijskiego. Oficjalna pojemność obiektu wynosi 100 024 osób. MCG to również ostatni stadion, który przekracza pojemność 100 tysięcy widzów.

Spotify Camp Nou

Największym stadionem w Europie jest słynne Spotify Camp Nou. To stadion, na którym swoje mecze rozgrywa drużyna katalońskiej FC Barcelony. Jego trybuny mieszczą 99 354 osób. Budowa trwała trzy lata, a inauguracja odbyła się 24 września 1957 roku, podczas meczu Dumy Katalonii z Reprezentacją Warszawy. Zakończył się on zwycięstwem gospodarzy 4:2. Bramki dla Polaków strzelili wówczas Henryk Szymborski i Władysław Soporek.

W tym roku fani piłki nożnej mogą cieszyć się jednak z kolejnego polskiego akcentu. Drużynę Barcelony zasilił w 2022 roku Robert Lewandowski, który przeszedł z Bayernu Monachium. Co ciekawe, 17 listopada 1982 roku frekwencja stadionu znacznie przewyższyła oficjalną pojemność. Tego dnia ówczesny papież Jan Paweł II odprawił na Camp Nou mszę, na której zgromadziło się ok. 120 tysięcy osób.

Stadion Wembley

Drugim co do wielkości stadionem w Europie jest wspomniany wcześniej Wembley. Co ważne, jest to zupełnie nowy obiekt, który powstał w miejscu starego, a jego otwarcie nastąpiło w 2007 roku. Jego pojemność wynosi 90 000 kibiców. To jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych na świecie.

Posiada rozsuwany dach, a w konstrukcji zastosowano niespotykane wcześniej rozwiązanie techniczne. W czasie rozgrywania meczu w słoneczny dzień część dachu może być zdalnie pochylona i ustawiona w taki sposób, aby w transmisji telewizyjnej nie były widoczne cienie na murawie.

Estadio Santiago Bernabéu

Trzecim największym stadionem piłkarskim w Europie jest Estadio Santiago Bernabéu w Madrycie. To obiekt, na którym mecze rozgrywa jedna z najbardziej utytułowanych drużyn na świecie – Real Madryt. Otwarto go w 1947 roku i zaprojektowano tak, aby mógł pomieścić 85 254 widzów. Co ciekawe, stadion ma własną stację metra w stolicy Hiszpanii. To Estación de Santiago Bernabéu, przez którą przejeżdża linia nr 10.