Nieodłącznym elementem – bez którego trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia – jest szopka, symbolizująca przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Najsłynniejsza z nich, jak co roku, staje na Placu św. Piotra w Watykanie. Tegoroczną stajenkę w Stolicy Apostolskiej przygotowano w miejscowości Sutrio w prowincji Udine w północno-wschodniej części Włoch. Odwiedzający mogą podziwiać bożonarodzeniową szopkę od 3 grudnia. Ostatnim dniem na jej zobaczenie będzie Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli 8 stycznia. 

Dużą konkurencję – dosłownie i w przenośni – dla watykańskiej szopki będzie stanowiła szopka wystawiona w centrum Alicante, mieście na wschodzie Hiszpanii. Jest to bowiem największa szopka na świecie, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Od 2019 roku nie ma sobie równych. 

Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie

Największa szopka na świecie zdobi jeden z placów w Alicante. Gigantyczną konstrukcję tworzą figury świętej rodziny autorstwa Manuela García Esquivy, które swoimi rozmiarami przerastają większość palm znajdujących w okolicy. Święty Józef mierzy niespełna 19 metrów, Maryja ponad 10 metrów, a Dzieciątko Jezus 3,25 metra. Dla porównania całkowita wielkość statuy Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro wynosi 38 metrów. 

Na tym jednak nie koniec. W tym roku stajenkę wzbogacono o posągi trzech króli – Baltazara, Kacpra (obie liczą ok. 16 metrów) i Melchiora (11 metrów), a także sześć figur aniołów, rozmieszczonych po całym mieście. Dwa z nich (twórcą jest Javier Gómez Morollón) mierzą 8 metrów. Pozostałe cztery, zaprojektowane przez Lorezno Santanę, mają po 9 metrów.

W 2019 roku bożonarodzeniowa szopka w Alicante, dzięki swoim gigantycznym rozmiarom, trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa, spychając z pozycji lidera szopkę z Monterrey w Meksyku, która przodowała przez dwie dekady. Od momentu wpisania na listę rekordzistów hiszpańska stajenka stała się główną atrakcją miasta, co podkreślają tamtejsi włodarze. – Chcemy uczynić z Alicante stolicę Bożego Narodzenia – zdradza burmistrz Luis Barcala. I dodaje: Ta monumentalna stajenka i sześć spektakularnych aniołów dają nam szczęście i radość w tych szczególnych dniach. 

Z czego jest znane Alicante?

Alicante to 11. co do wielkości miasto w Hiszpanii, położone we wschodniej części kraju, nad Morzem Śródziemnym. Region, ze względu na swoją lokalizację, chętnie odwiedzany jest w sezonie letnim przez zagranicznych turystów. Na przyjezdnych czeka tu masa atrakcji. Oprócz gigantycznej szopki znajduje się tu także między innymi: zabytkowa warownia Castillo de Santa Bárbara, stare miasto Barrio de Cruz, katedra Concatedral de San Nicolás de Bari, Katedra św. Mikołaja, barokowy ratusz Ayuntamiento czy Muzeum Sztuki XX wieku, w którym można podziwiać dzieła wybitnych hiszpańskich artystów – Pablo Picasso i Salvadora Dalí. 

Niespełna 20 km od Alicante zlokalizowany jest niewielki port rybacki Santa Pola. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy zwiedzania, jak i sportów wodnych. 

Gdzie powstała pierwsza szopka?

Historia bożonarodzeniowych szopek sięga XIII wieku. Pierwsza żywa szopka powstała z inicjatywy św. Franciszka z Asyżu 24 grudnia 1223 roku we włoskiej miejscowości Greccio. Założyciel zakonu franciszkanów chciał w ten sposób uczcić Wigilię Bożego Narodzenia. W role świętej rodziny wcielili się tamtejsi mieszkańcy. Tomasz z Celano, średniowieczny pisarz, tak wspomina tamten dzień: 

„Nadszedł dzień radości, dzień wesela. Z wielu miejsc zostali wezwani bracia. Mężowie i niewiasty owej ziemi z radością przygotowywali, wedle możności, świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, która błyszczącą gwiazdą oświetliła wszystkie dni i lata. Przybył wreszcie Święty Boży, a znalazłszy wszystko przygotowane, ucieszył się. Przygotowano żłób, kładąc w nim siano, a do groty wprowadzono wołu i osła. Prostota otoczona jest czcią, wywyższone zostaje ubóstwo, zalecona wszystkim pokora, a Greccio staje się jakby nowym Betlejem”. 

Źródło: Tomasz Celano, „Życiorys Pierwszy w Wczesne Źródła Franciszkańskie”, ATK Warszawa, 1981 r.