We wszystkich rankingach rankingach wygrywa Adana kebab. Cóż takiego ma w sobie, że nie sposób się mu oprzeć? Może to, że wymyślono go w Adanie, stolicy najżyźniejszego regionu w Turcji. Tu rosną najsmaczniejsze warzywa, które towarzyszą mięsiwu. A jest nim mielona jagnięciną, przy czym jagnię nie może być starsze niż rok i musi wypasać się na łonie natury. Zmielone z odpowiednią porcją tłuszczu mięso wyrabia się z mieszanką przypraw, cebulą i czosnkiem. Następnie oblepia się nim specjalny rożen, który umieszcza się nad grillem. Podawany jest na talerzu przykrytym cienką pitą, która wchłania soki z mięsa. Dodatkiem są grillowane warzywa; pomidory, papryka, natka pietruszki, sumak. Ponieważ Adana kebab jest niezwykle pikantny (wszystko za sprawą czerwonych papryczek chili) dobrze jest zamówić do niego Ayran - lekki, słony jogurt. A wieczorem coś mocniejszego np. zimną raki.

Adana kebab


Fot. Shutterstock

 

Inne popularne kebaby:

Szisz kebab

 

Marynowane kawałki mięsa wołowego lub jagnięcego nadziewa się na rożen i grilluje.

Fot. Getty Images

Doner kebab


Czyli dobrze nam znane płaty mięsa nadziane na rożen i skrawane po upieczeniu. Serwowane z warzywami i sosem w picie albo na pierzynce z ryżu.

Fot. Getty Images
 

Iskender kebab


Pochodzi z Bursy, skrawki grillowanej jagnięciny polewane są roztopionym masłem, z kremowym jogurtem i sosem pomidorowym.

Fot. Getty Images

Bakłażanowy kebab, Patlicanli kebabi


Bakłażanowe krążki nadziewane są na rożen i przekładane koftą, czyli kotlecikami ze zmielonego mięsa.

fot. Hayalimdeki Yemekler/YT

 

 

Beyti Kebab


Wymyślono w Istambule. Grillowaną na rożnie wołowinę lub jagnięcinę zawija się w lawasza, czyli przypominające naleśniki pieczywo i serwuje polane sosem pomidorowym i jogurtem.

fot. Getty Images