Pomimo wieloletnich prób współczesnego demonizowania uzależniającej atrakcyjności tego warzywa (zwłaszcza w najpyszniejszej – smażonej formie), ziemniak przetrwał, umacniając swoją pozycję jednego z najbardziej ukochanych pożywień w historii. 

Jak je się to warzywo w innych zakątkach globu? Zobacz najpopularniejsze dania z ziemniaków, które z powodzeniem możesz odtworzyć w swojej kuchni.

Poutine to kanadyjski klasyk

Poutine jest francusko-kanadyjskim klasykiem z Quebecu. To wyborna mikstura frytek i serów w otulinie ciężkiego ciemnego sosu.

Chorrillana jest przebojem na stołach w Chile

Podobnie jak poutine, chilijska chorrillana nadaje frytkom jeszcze bardziej wyraźną nutę. Klasycznymi dodatkami do nich są tam bowiem jaja, mielone mięso, cebula i kiełbasa, a zwyczaj jest taki, że to danie nie występuje w małych porcjach.

 

 

Duńskie Brændende kærlighed, czyli dużo miłości

Czy ziemniaki rozpalają twój ogień? Nazwa “Brændende kærlighed” dosłownie oznacza palącą miłość i wcale nas to nie dziwi – trudno nie rozkochać się w smaku tłuczonych ziemniaków z dodatkiem smażonego boczku i cebulki...

Pommes Duchesse z Francji – pyszne i eleganckie

Francja to kraj kojarzony z klasą i elegancją, więc nic dziwnego, że i tym charakteryzuje się klasyczne francuskie danie z ziemniaków – Pommes Duchesse. Są to swoiste wytrawne ciasteczka z gotowanych ziemniaków z dodatkiem masła, żółtek i gałki muszkatołowej, które często swoim kształtem przypominają wyroby od najlepszych cukierników.

 

 

Irlandzki Colcannon to hołd dla tradycji 

Na długo zanim jarmuż stał się mocnym trendem zdrowotnym w na całym świecie, mieszkańcy Irlandii mieszali go z tłuczonymi ziemniakami, solą, pieprzem i cebulą w tym tradycyjnym posiłku. 

Gnocchi z Włoch, czyli kiedy pasta spotyka ziemniaka

Jak najprościej opisać gnocchi? Są to przypominające kopytka włoskie kluseczki z ziemniaków przypominające kopytka, które zazwyczaj serwuje się z różnymi dodatkami mięsno-warzywnymi, dobrym serem i typowymi włoskimi sosami do makaronu – pomidorowym lub śmietanowym.

 

 

Gamja jeon – placek ziemniaczany z Korei

Śmiemy twierdzić, że placki ziemniaczane są pyszne w każdej postaci, a ich koreańska wersja bardzo przypadła nam do gustu. Gamja jeon to tradycyjne smażone na głębokim tłuszczu duże placki, które serwuje się w towarzystwie choganjang – dressingu na bazie sosu sojowego i octu.