Czechy można odkrywać na wiele sposób. Nasi południowi sąsiedzi oferują trasy zwiedzania szlakiem winnic, browarów, zamków, a nawet teatrów lalek. Perłą czeskiej przyrody są też intrygujące jaskinie. Które jaskinie w Czechach warto odwiedzić? Przygotuj się na zwiedzanie pieszo, kolejką, a nawet drogą wodną.

Jaskinie Czechy: podwodne eksploracje

Jednym z najciekawszych regionów turystycznych w Czechach jest Morawski Kras, rozciągający się na północ od Brna. To też jeden z najważniejszych terenów krasowych w środkowej Europie. Pięć z ponad 1100 jaskiń zostało udostępnionych dla zwiedzających.

Największą popularnością cieszą się Jaskinie Punkvy. Łączna długość podziemnych korytarzy wynosi około 4,5 kilometra. Turyści mogą odkrywać 1260 metrów, z których 440 metrów pokonuje się łodzią. Z łodzi elektrycznych można podziwiać szmaragdowe jeziora i Grotę Masaryka z bogatą dekoracją stalaktytową. Temperatura wody w jaskiniach waha się od około czterech do siedmiu stopni. Temperatura powietrza jest niewiele wyższa.

Łodzie z turystami kursują pod wodą już od ponad 100 lat. Pierwsza wodna część jaskiń, od obecnej przystani do Groty Masaryka, została udostępniona dla zwiedzających 30 marca 1921 r. Wówczas po rzece pływały cztery drewniane łodzie. Z czasem zastąpiły je znacznie cichsze łodzie elektryczne.

Obecna trasa, prowadząca przez kręty labirynt korytarzy, zaczyna się na dnie przepaści Macochy. Budowa drogi wodnej nie była łatwa i trwała w sumie 13 lat. Największą przeszkodą dla eksploratorów były tak zwane syfony, czyli odcinki jaskiń zalane wodą aż po strop. W 1920 r. doktor Karel Absolon, znany archeolog, geograf, paleontolog, speleolog oraz odkrywca i badacz wielu jaskiń Morawskiego Krasu, jako pierwszy zszedł na dno przepaści Macocha. Razem z zespołem odkrył w rejonie Palavy figurkę Wenus z Věstonic, która uchodzi najstarszy przedmiot artystyczny z ceramiki na świecie.

Jaskinie Punkvy. Co warto wiedzieć o krętych korytarzach?

Jaskinie Punkvy są położone w kanionie krasowym Pustý žleb. Kilka kilometrów dalej znajduje się centrum informacyjne i restauracja Skalny Młyn. Podziemne korytarze można zwiedzać nie tylko pieszo. Do jaskiń z młyna kursuje kolejka turystyczna. W trakcie blisko godzinnej wycieczki turyści przejeżdżają przez olbrzymie sale i korytarze zdobione stalaktytami na dno przepaści Macocha. Tam właśnie grupa przesiada się na wspomniane wcześniej łodzie. W trakcie spływu przewidziana jest przerwa na zwiedzenie Sali Masaryka. To jeden z najpiękniejszych obszarów podziemnych Morawskiego Krasu.

Morawski Kras to region turystycznym chętnie odwiedzany przez miłośników jaskiń. / fot. Jacek Kadaj/Getty Images

Jaskinie Punkvy są dostępne dla zwiedzających także zimą. Możne je odwiedzać codziennie, oprócz poniedziałków. Warto zarezerwować bilety z wyprzedzeniem. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 280 CzK, dla dzieci 150 CzK.

Przepaść Macocha: atrakcja obowiązkowa dla dużych i małych

Przesiadka na dnie przepaści Macocha zachwyci nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Przepaść można podziwiać z dołu i z góry, z dwóch mostków widokowych. Umieszczony najwyżej Górny mostek (Horní můstek), został wybudowany w 1882 r. Z Dolnego mostku (Dolní můstek) wybudowanego w 1899 r. można podziwiać dno Machochy.

Przepaść Macocha ma głębokość ponad 138 metrów. Lej jest efektem zawaleniem się stropu jaskini. Przypomina o tym dno częściowo pokryte rumowiskiem skalnym.

Czechy: jaskinie otwarte zimą

W Jaskiniach Sloupsko-Šošůvskich zimą czynne są tylko niektóre trasy turystyczne. To dlatego, że w jaskiniach tych hibernują nietoperze. Udostępnione można zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach od 10, 12 i 13.

O każdej porze roku czynna jest również trasa turystyczna Śladami Nagela. Trasa jest dość wymagająca, dlatego uczestnicy wycieczki muszą mieć powyżej 10 lat. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.  

Oprócz jaskiń Morawskiego Krasu na miłośników podziemnego świata czekają zimą także Bozkovskie Jaskinie Dolomitowe w Czeskim Raju. To najrozleglejsze jaskinie dolomitowe w Czechach. Całkowita długość odkrytych do tej pory korytarzy wynosi 1060 metrów.  Zimą bywa tu mniej turystów, można więc w spokoju podziwiać piękno natury.

Grupy powyżej 10 osób mogą zwiedzać zimą również Zbrašovske Jaskinie Aragonitowe położone w dolinie rzeki Bečvy, w uzdrowisku Teplice nad Bečvou. Są to najcieplejsze jaskinie w Czechach. Przez cały rok panuje w nich stała temperatura 14 st. C. Zwiedzanie jaskiń warto połączyć ze spacerem nad pobliską Przepaść Hranicką, najgłębszą przepaść w Czechach. Największa dotąd zmierzona głębokość przepaści sięga prawie 290 metrów.