Kajak Jana Pawła II, narty Wojciecha Fortuny, gokart Roberta Kubicy – to tylko niektóre atrakcje prezentowane w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Zbiory obejmują 46 tys. eksponatów: od oszczepu z czasów starożytnej Grecji po ultranowoczesny kajak z włókna węglowego. – Chcemy zachować pamięć o wybitnych polskich sportowcach i pokazać naszym gościom, czym jest sport – tłumaczy Michał Puszkarski, kierownik działu edukacji i promocji muzeum.  

Najmniejszym eksponatem jest kamyczek, który Wanda Rutkiewicz przyniosła papieżowi z Mount Everestu. Wielkie są za to buty Marcina Gortata, gwiazdy NBA – koszykarz nosi rozmiar 51. Dzieci najbardziej lubią oponę z bolidu Kubicy, której mogą dotykać. Natomiast starsi chłopcy ubóstwiają koszulkę Jerzego Dudka. Duże wrażenie na zwiedzających robią pamiątki z zawodów sportowych organizowanych w obozach jenieckich i koncentracyjnych.

Przy muzeum funkcjonuje też archiwum fotografi i oraz największa sportowa biblioteka w Polsce. W jej zbiorach znajdują się prawdziwe białe kruki: podręcznik jeździectwa z XVII w. czy poradnik szermierki z XVIII w. Można tu również posłuchać nagrań audio. – Jan Ciszewski komentuje w tak wspaniały sposób, że zawsze wszystkim poprawia humor. Wystarczy założyć słuchawki i wcisnąć czarodziejski guzik, by znaleźć się w innym świecie – mówi Elżbieta Ocipińska, opiekunka ekspozycji.  

Ważnym miejscem jest Ściana Chwały. Prezentuje ona wszystkie olimpijskie medale, jakie zdobyli Polacy na letnich i zimowych igrzyskach. Jest ich w sumie 275. Niektóre to oryginały podarowane przez sportowców, a część repliki wykonane na specjalne zamówienie. To właśnie tutaj polska reprezentacja złoży przysięgę przed wyjazdem na igrzyska do Londynu.  Muzeum obchodzi w tym roku 60-lecie i jest jednym z najstarszych tego typu instytucji w Europie. Mimo to zaskakuje nowoczesnością. Od ośmiu lat mieści się bowiem w nowoczesnym, dizajnersko zaprojektowanym Centrum Olimpijskim. Dzięki temu każdy może się przekonać, że sport to nie tylko zdrowie, ale i piękno.

INFO


Godziny otwarcia:  wtorek–piątek, godz. 9–17, sob. i niedz. w godz. 10–17

Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa, www.muzeumsportu.waw.pl