Monachium: gdzie leży?

Monachium to miasto leżące w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria. Pełni ono zarazem rolę stolicy tego malowniczego regionu. Monachium (München) to duże miasto, trzecie w Niemczech pod względem liczby ludności. Ilu mieszkańców Monachium tworzy na stałe to miejsce? Obecną liczbę mieszkańców szacuje się powyżej 1 552 700 osób. Miasto leży na Przedgórzu Alpejskim, dokładnie na Wyżynie Bawarskiej.

Monachium jest miastem o wielowiekowych tradycjach. Powstało już w XII wieku o bardzo szybko rozwinęło się ze względu na bliskość rzeki Izary, stanowiącej prawy dopływ Dunaju. Izara stanowiła (i do dziś stanowi) dogodny szlak komunikacyjny. Przez wieki swoją siedzibę mieli tutaj von Wittelsbachowie, jeden z najstarszych i najbardziej wpływowych niemieckich rodów arystokratycznych, z którego pochodziło wielu królów. Co więcej, z początkiem XIX wieku Monachium stało się siedzibą Królestwa Bawarii i stopniowo jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych ówczesnej Europy.

Jedną z częstszych tras wybieranych przez podróżujących do tego miasta Polaków jest Warszawa - Monachium -  ile km je dzieli? Bezpośrednio, w linii prostej, jest to około 812 km. Dojazd nie jest trudny - jedna z najprostszych dróg prowadzi przez większość czasu przez A4. Trzeba się jednak liczyć z pokonaniem ponad 1000 km, co zajmie z pewnością kilka, jeśli nie kilkanaście godzin. Do tego bawarskiego miasta można dotrzeć różnymi drogami - przejeżdżając przez Czechy lub omijając je. Nie brakuje też połączeń kolejowych oraz lotów, niekiedy w bardzo atrakcyjnych cenach. System dróg jest w Niemczech na tyle wygodny i rozbudowany, że poruszanie się po kraju stanowi przyjemność. Warto wybrać się do Monachium i poznać to stare, piękne miasto.

Monachium: co warto zobaczyć?

Monachium to miasto pełne zabytków, ale też w dalszym ciągu ważny ośrodek kulturalny. Wybierając się w podróż warto zaplanować spędzenie tutaj kilku dni. Co ciekawego w Monachium warto zobaczyć, by mieć poczucie, że wycieczka była naprawdę owocna? Z pewnością zabytki, w tym zabytkowe ośrodki kulturalne, ale też pięknie położone tereny zielone i kilka turystycznych atrakcji.

Ze względu na długą historię w Monachium do dziś można oglądać liczne architektoniczne pamiątki. Choć miasto uległo silnemu zniszczeniu podczas II wojny światowej, pozostało w nim wiele obiektów wartych uwagi. Gdy czasu brakuje, a celem podróży jest Monachium - co zwiedzić w pierwszej kolejności? Na początku warto zwrócić uwagę na trzy zachowanie bramy miejskie z okresu średniowiecza, gdy miasto było jeszcze dużo mniejsze. To Isartor,  Sendlinger Tor oraz Karlstor. W pięknym stanie pozostaje też wiele zabytków architektury sakralnej - między innymi znana miejska katedra, Katedra Najświętszej Marii Panny, a także najstarszy w mieście, gotycki Kościół Świętego Piotra i Kościół Ducha Świętego, pierwotnie gotycki, a następnie przebudowany w stylu barokowym. Przepiękną, zapierającą dech w piersiach budowlą jest neogotycki Nowy Ratusz, leżący w historycznym centrum miasta, przy Marienplatz. Warto również poświęcić czas budowlom, które pochodzą z czasu świetności Wittelsbachów - to między innymi pałac w stylu manierystycznym, nazywany Rezydencją, Alter Hof, a także barokowy pałac Nymphenburg. Wielbiciele architektury zachwycą się też Maximilianeum - siedzibą bawarskiego parlamentu.

Jednym z najistotniejszych ośrodków kulturalnych tej części Europy jest właśnie Monachium - co zobaczyć, by najlepiej poznać miasto od tej strony? Obowiązkowym elementem na trasie zwiedzania jest Stara Pinakoteka, nowa Pinakoteka, a także Gliptoteka. To imponujące muzea, które przechowują bogate kolekcje sztuki starożytnej, a następnie europejskiej, w tym dzieła bardzo słynnych artystów niemieckich, flamandzkich, francuskich, holenderskich. Wielbiciele muzyki powinni za to zajrzeć do Bayerische Staatsoper - opery miejskiej o pełnym przepychu wystroju, nawiązującej do bogatej tradycji operowej regionu. Sam budynek opery prezentuje piękny przykład budownictwa i zdobień.

Spacery po Monachium to czysta przyjemność nie tylko ze względu na liczne, piękne i dobrze odrestaurowane zabytki. To także zadbane parki, w tym słynny Park Angielski (Englischer Garten) - największy śródmiejski park świata o powierzchni 4,17 km². Obiekt został podzielony na dwie duże części - jedna o charakterze typowego parku miejskiego, druga przypominająca bardziej park leśny. Bardzo ciekawym i chętnie odwiedzanym przez turystów obiektem jest położony w parku ogromny ogród piwny wokół chińskiej wieży. Można tu także zerknąć na panoramę miasta ze sztucznie usypanego wzniesienia, a w letnie wieczory posłuchać muzyki. Granie na żywo to jeden z elementów kultury Monachium.

Monachium: z czego słynie?

Monachium to miasto, które kojarzy się głównie z piwem, a co za tym idzie, odbywającym się tam co roku festiwalem Oktoberfest. To wielkie, huczne, uliczne święto piwa o silnym zabarwieniu folklorystycznym i regionalnym. Munchen zmienia się w tym czasie w bardzo tłoczne, wesołe i żywe miasto, w którym bez przerwy coś się dzieje. Tradycja październikowego świętowania rozpoczęła się w roku 1870, z okazji królewskiego wesela. Kiedy jest Oktoberfest w Monachium? Co roku zaczyna się w ostatni weekend września i trwa przez 16 kolejnych dni. Z pewnością warto odwiedzić miasto w tym czasie!

Monachium to także inne festiwale, które z pewnością warto przeżyć - majowe Maibaum Aufstellen, wybrzmiewające szczególnie mocno w okolicznych wioskach, a także etniczny festiwal Tollwood i nowoczesny Streetlife Festival. Latem odbywa się tutaj muzyczne święto o nazwie Lange Nacht der Musik.

Z czego słynie Monachium, pomijając dobre piwo i październikowe piwne szaleństwo? Jego kolejni władcy stopniowo rozwijali je pod kątem kultury i sztuki. Tworzył tu między innymi znany na całym świecie Richard Wagner, kompozytor okresu romantyzmu i twórca dramatu muzycznego. Wśród jego silnie inspirowanych niemieckim folklorem dzieł znajdują się między innymi "Lohengrin", "Tristan i Izolda", a także "Pierścień Nibelunga".

Ale Monachium to nie tylko kultura i sztuka. To także jeden z najistotniejszych ośrodków technologicznych, nazywane czasem światowym centrum innowacji, inżynierii i badań. Zaplecze stanowią dwa ściśle badawcze uniwersytety. Można tu także zwiedzić Deutsches Museum - doskonale wyposażone muzeum technologiczne i naukowe.

W mieście toczy się intensywne życie, nie brakuje festiwali i imprez. W każdy weekend wiele tysięcy ludzi skupia się wokół Kultfabrik & Optimolwerke - obszaru położonego przy stacji metra Monachium Ost, w dzielnicy Haidhausen. Luźne, towarzyskie życie Monachium to także akademicka dzielnica Maxvorstadt z licznymi barami, pubami i licznymi uczelniami wyższymi.

 

Monachium: klub piłkarski

Monachium słynie także z mającego tutaj swoją siedzibę klubu piłkarskiego. Każdy fan piłki nożnej zna FC Bayern Monachium. Jego siedziba mieści się przy Strasees Bahn. Klub działa od roku 1900, a przez lata swojego działania zdobył tytuł Mistrza Niemiec aż 29 razy. To także jeden z najbardziej utytułowanych i najczęściej wygrywających klubów piłkarskich na świecie. Do Bayern Monachium należy dziś  290 000 członków, klub posiada także liczne zarejestrowane fankluby.

W północnej części Monachium można zobaczyć stadion Allianz Arena, określany mianem jednego z najnowocześniejszych obiektów sportowych na świecie. Stadion jest niezwykle ciekawym obiektem także ze względu na swoją konstrukcję architektoniczną - do jego budowy wykorzystano 2874 wytrzymałych, cienkich foliowych poduszek. Przy obiekcie znajduje się największy parking samochodowy Europy.

Monachium: co jeszcze warto wiedzieć?

Monachium to miasto o bardzo wielu twarzach. Kilka dni z pewnością nie wystarczy, by zwiedzić je i poznać całe - zwłaszcza, że ma naprawdę różne oblicza. Nie brakuje tu pamiątek przeszłości, wciąż widać też potęgę kulturalną tego bawarskiego miasta. Przy tym Monachium zachowuje urok ośrodka regionalnego. Widać tutaj wyraźnie wpływy bawarskich zwyczajów, krajobrazu, budownictwa, języka. Oprócz tego miasto jest także nowoczesnym ośrodkiem, w którym nieprzerwanie tętni życie.

Polacy, którzy zdecydowali się na zwiedzanie Monachium z przyjemnością odnajdą tu dość liczne rodzime akcenty. Kościół Teatynów z XVII wieku jest ozdobiony między innymi herbem Rzeczypospolitej. Działa tu także Centrum Kultury Polskiej i regularnie ukazuje się dwujęzyczne pismo Polonik Monachijski.

Wybierając się do Monachium, warto wziąć pod uwagę Bayern-Ticket. To zbiorczy, tani, weekendowy bilet na wszystkie regionalne środki transportu. Dzięki niemu można niskim kosztem wybrać się na wycieczkę w jedno z pięknych miejsc, których nie brakuje w okolicach miasta. To świetne rozwiązanie dla każdego, kto planuje wakacje objazdowe.