Monachium: gdzie leży?

Monachium to miasto leżące w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria. Pełni ono zarazem rolę stolicy tego malowniczego regionu. Monachium (München) to duże miasto, trzecie w Niemczech pod względem liczby ludności. Ilu mieszkańców Monachium tworzy na stałe to miejsce? Obecną liczbę mieszkańców szacuje się powyżej 1 552 700 osób. Miasto leży na Przedgórzu Alpejskim, dokładnie na Wyżynie Bawarskiej.

Monachium jest miastem o wielowiekowych tradycjach. Powstało już w XII wieku o bardzo szybko rozwinęło się ze względu na bliskość rzeki Izary, stanowiącej prawy dopływ Dunaju. Izara stanowiła (i do dziś stanowi) dogodny szlak komunikacyjny. Przez wieki swoją siedzibę mieli tutaj von Wittelsbachowie, jeden z najstarszych i najbardziej wpływowych niemieckich rodów arystokratycznych, z którego pochodziło wielu królów. Co więcej, z początkiem XIX wieku Monachium stało się siedzibą Królestwa Bawarii i stopniowo jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych ówczesnej Europy.

Jedną z częstszych tras wybieranych przez podróżujących do tego miasta Polaków jest Warszawa - Monachium -  ile km je dzieli? Bezpośrednio, w linii prostej, jest to około 812 km. Dojazd nie jest trudny - jedna z najprostszych dróg prowadzi przez większość czasu przez A4. Trzeba się jednak liczyć z pokonaniem ponad 1000 km, co zajmie z pewnością kilka, jeśli nie kilkanaście godzin. Do tego bawarskiego miasta można dotrzeć różnymi drogami - przejeżdżając przez Czechy lub omijając je. Nie brakuje też połączeń kolejowych oraz lotów, niekiedy w bardzo atrakcyjnych cenach. System dróg jest w Niemczech na tyle wygodny i rozbudowany, że poruszanie się po kraju stanowi przyjemność. Warto wybrać się do Monachium i poznać to stare, piękne miasto.