Na zmianach dotyczących wynajmu mieszkań komunalnych skorzystają zwłaszcza osoby samotne i rodziny bezdzietne. Z analizy Biura Polityki Lokalowej w warszawskim ratuszu wynika, że to właśnie w tej grupie jest najwięcej oczekujących na lokal komunalny. Na 4 tys. kolejkowiczów 60 proc. to właśnie gospodarstwa jedno- bądź dwuosobowe - czytamy na stronie Gazety Wyborczej.

Do tej pory o wynajem mieszkań komunalnych w Warszawie mogły ubiegać się osoby bezdomne albo zamieszkujące lokal, w którym na osobę przypadało maksymalnie 6 m2. Dodatkowo miesięczny dochód tych osób nie mógł przekraczać ok. 2,4 tys. zł w przypadku osób samotnych, ok. 3,5 tys. zł dla gospodarstw dwuosobowych, ok. 5,3 tys. zł dla trzyosobowych i ok. 7 tys. zł dla czteroosobowych.

W ostatnich miesiącach w odpowiedzi na postulaty organizacji lokatorskich warszawscy urzędnicy pracowali nad wprowadzeniem nowych przepisów. Mają one uwzględniać realne potrzeby mieszkańców. W przeciągu kilku lat w Warszawie wzrosła grupa osób, które nie spełniają wymogów wynajmu komunalnego, nie stać ich natomiast na wynajem komercyjny.

Nowa uchwała ma modyfikować kryteria dochodowe. Dla osób samotnych dopuszczalne wynagrodzenie wzrośnie o ponad 450 - do ok. 2 870 zł. Dla dwuosobowych gospodarstw starających się o wynajem komunalny będzie to ok. 4,3 tys. Projekt uchwały jest jednak mniej korzystny dla rodzin wielodzietnych - tu kryterium dochodowe wzrasta o 770 zł dla rodziny czteroosobowej.

Te osoby, które zarabiają za dużo, by kwalifikować się do najmu mieszkania komunalnego, będą mogły zamieszkać w mieszkaniach Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS).  Górny próg dochodowy dla dwuosobowego gospodarstwa domowego to ok. 8,6 tys. zł.

Dla porównania stawki najmu komercyjnego to ponad 50 zł/m2, mieszkań komunalnych: 7-8 zł /m2, - ok. 20 zł/ m2.

Projekt ma być dyskutowany podczas grudniowej sesji rady miasta. Jeśli zmiany zostaną uchwalone, najprawdopodobniej wejdą w życie w marcu 2020 roku.