Nie brak w Lizbonie malowniczych zaułków oraz godnych uwagi zabytków. Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem? Gdzie koniecznie trzeba wybrać się podczas wizyty w portugalskiej stolicy?

Atrakcje Dolnego Miasta
 W dolnej części miasta zadziwia najstarsza  w Europie dzielnica o biznesowym charakterze. Tu mieszczą się liczne biurowce i placówki bankowe, a starannie wyznaczone brukowane ulice sprawiają, że Dolne Miasto sprawia wrażenie niezwykle uporządkowanego i eleganckiego.  Najważniejszym punktem na terenie Dolnego Miasta jest plac Rossio, otoczony kawiarenkami oraz imponującym gmachem Teatru Narodowego. Warto pamiętać, że dawniej w tym miejscu swą siedzibę przy placu miała osławiona inkwizycja, znana ze zwalczania heretyków i wszelkich odstępstw od wiary. W miejscu, w którym wykonywane były wyroki śmierci, obecnie stoi kościół Sao Domingos.

Lizbońska katedra – symbol zwycięstwa i perła sakralnej architektury
 Jest najważniejszym zabytkiem miasta, a zarazem symbolem zwycięstwa nad Maurami. Powstała w połowie XII wieku w miejscu, w którym stał wcześniej mauretański meczet. Zbudowana w stylu romańskim zachwyca nie tylko okazałym portalem, ale i pięknymi wieżami. Niestety w jej wnętrzu brak cenniejszych zabytków, choć bez wątpienia warto przyjrzeć się XIV – wiecznym grobowcom utrzymanymi w gotyckim stylu. Dodatkową atrakcją tej świątyni jest niewielkie muzeum, które urządzono w barokowej zakrystii. Najcenniejszym eksponatem w jego zbiorach są relikwie św. Wincentego, który zginął męczeńską śmiercią w Walencji.

Zamek św. Jerzego – miejsce triumfu nad Maurami
 Zamek św. Jerzego, jako miejsce ostatecznego triumfu Alfonsa I Zdobywcy nad Maurami, cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Po dawnych panach Lizbony zachowały się tu do dziś średniowieczne mury w stylu mauretańskim. Doskonale zachowane umocnienia, podobnie jak i sam zamek, są jedną z największych atrakcji miasta. Warto pospacerować po zamkowych tarasach, których największą ozdobą są sadzawki i zadbane, cieszące oko ogrody.

Alfama – najstarsza z lizbońskich dzielnic
Rozłożona u stóp zamku św. Jerzego Alfama jest najstarszą dzielnicą Lizbony. Swoistą atrakcją tej dzielnicy są pchle targi, na które chętnie zaglądają turyści i miłośnicy zabytkowych przedmiotów. Do najważniejszych zabytków Alfamy można natomiast zaliczyć kościół św. Engracji w którym spoczywają portugalscy bohaterowie i kościół św. Wincentego, służący m.in. jako królewska nekropolia.  
Zwiedzenie Lizbony umożliwia już praktycznie każde dobre biuro podróży. Nic dziwnego, skoro w tym wyjątkowym mieście czeka na podróżnych tyle wspaniałych atrakcji. Rejs promem, spacer historycznymi uliczkami miasta oraz zwiedzenie najstarszej dzielnicy Lizbony to tylko nieliczne punkty, które można znaleźć niemal w każdym programie wycieczki do portugalskiej stolicy.