Letnie wyjazdy w góry to coraz milej widziana alternatywa dla wypoczynku nad morzem. Wiele osób wybiera na urlop miejscowości górskie dające nie tylko możliwość pieszych lub rowerowych wycieczek w góry, ale także zwiedzania oraz uprawiania sportów typowych raczej dla sezonu zimowego, takich jak przejażdżka na torze saneczkowych czy bobslejowym.

„Widzimy różnicę pomiędzy turystami jadącymi nad morze a tymi udającymi się w góry. Nad Bałtykiem, w miejscowościach takich jak Świnoujście, Kołobrzeg czy Władysławowo najwcześniej rezerwowane są apartamenty położone blisko plaży, zwłaszcza z widokiem na morze. Dla gości wybierających wypoczynek w górach większe znaczenie niż położenie obiektu mają atrakcje oferowane w danej miejscowości i okolicach.” – mówi Regina Juźko z działu rezerwacji Sun & Snow.

Władze górskich ośrodków dbają, by turyści mogli interesująco spędzić czas latem. Stworzenie oferty rozrywkowej wspierającej wypoczynek stało się priorytetem dla miast do niedawna kojarzonych głównie ze sportami zimowymi. Aquaparki z basenami i saunami, letnie tory saneczkowe, szlaki rowerowe czy pierwsze w Polsce alpejskie tory bobslejowe sprawiają, że góry przestały wabić tylko amatorów pieszych wycieczek. Także osoby lubiące podwyższony poziom adrenaliny znajdą coś dla siebie. Dreszczyku emocji może dostarczyć przejażdżka quadami po nierównych terenach lub zorbing, czyli staczanie się ze zbocza góry wewnątrz plastikowej kuli.

Miejscowości górskie oferują coraz wyższy standard bazy noclegowej, także w zakresie stale rosnącej liczby apartamentów na wynajem. W okresie letnim plusem dla gości są konkurencyjne ceny w stosunku do lokalizacji nadmorskich. Sezon w górach jest bowiem mniej uzależniony od pogody, co przekłada się na raczej stabilną politykę cenową obiektów noclegowych.

Stawki wynajmu na lato 2014 r. są zbliżone do ubiegłorocznych i w górach około 35% niższe niż nad morzem. Koszt noclegu w górskim apartamencie zależy od lokalizacji i standardu wyposażenia, a także od widoku z okien. Dla apartamentów 2-pokojowych dla maksymalnie 4 osób ceny wahają się od 160 do 280 zł za dobę. Z kolei za apartament 3-pokojowy, w którym spać może do 6 osób, trzeba zapłacić średnio od 190 zł do 330 zł za dobę. Do opłaty doliczany jest jednorazowy koszt przygotowania apartamentu (od 100 zł) oraz kaucja zwrotna. Specjalną ofertę last minute przygotowała firma Sun & Snow. Decydując się na pięciodniowy pobyt w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Zakopanem lub Krynicy Zdroju w okresie do 7 lipca, można skorzystać z 20% rabatu. Promocyjna stawka za dobę od jednej osoby wynosi wówczas od 32 zł.

Polaków do odwiedzania górskich miejscowości mobilizuje nie tylko doskonałe przygotowanie kurortów, ale również możliwość wygodnego dotarcia do nich transportem publicznym. Na podróż pociągiem decydują się ludzie młodzi, a także coraz większa grupa osób, które chcą odpocząć od cywilizacji. Zostawiając samochód w domu, można dojechać bezpośrednio do Szklarskiej Poręby, Zakopanego i Krynicy Zdroju. Kurorty te mają wygodne połączenia z głównymi miastami w Polsce.

Do Karpacza zaś spółka Interregio uruchomiła połączenie autobusowe z Wrocławia. Rozkład jazdy autobusów odjeżdżających spod Dworca Głównego został dopasowany do przyjazdów pociągów. Miejscowości górskie obsługiwane są również przez największych przewoźników autobusowych
i liczne prywatne firmy transportowe.