Żaden afrykański lud nie przywiązuje takiej wagi do swojego wyglądu jak Wodaabe. Pod koniec pory deszczowej na trasie swej wędrówki od Czadu przez Niger po Senegal organizują Gerewol – festiwale piękności. Największy z nich odbywa się w Ingal, w centralnej części Nigru. Stawką jest tytuł najpiękniejszego mężczyzny.  Kandydaci już od samego świtu z pietyzmem szykują się do konkursu. Z miniaturowymi lusterkami w dłoniach nakładają żółty podkład, który wyodrębni ich twarze z ciemnego tła skóry, następnie na czarno malują usta i kreski wokół oczu, by podkreślić ich biel. Bardzo ważne są strój oraz odpowiednio dobrane dodatki. Panowie dekorują się więc piórkami, podrabianymi okularami Gucciego, a w charakterze ozdoby potrafią zawiesić na szyi... popsute zegarki. Po kilku godzinach żmudnej charakteryzacji dandys w stylu Wodaabe gotowy! Europejkom efekt końcowy może wydać się nieco groteskowy i kobiecy, ale miejscowe niewiasty są zachwycone. Ukradkiem spoglądają, jak mężczyźni ustawiają się w szeregu i zaczynają tańczyć yaake. Panowie w trakcie występu nie dość, że muszą podskakiwać (by wydać się wyższymi), ale też śpiewać, szczerzyć zęby, nadymać policzki i przewracać oczami. Dzieje się to za dnia, kiedy temperatura dochodzi do 40°C! Kandydaci popisują się zatem nie tylko swą urodą, ale też kondycją, a co za tym idzie – najlepszym materiałem genetycznym. Do wzięcia od zaraz! Nikt przecież nie udaje, że podczas Gerewol chodzi o coś innego niż seks, drugs (bo wspomagacze są w powszechnym użyciu) i – zamiast rock'n'rolla – lokalną muzykę. Na wprost tancerzy, skromnie spuszczając wzrok, stoją trzy młode kobiety. To główne jurorki. Zerkając nieśmiało, powoli, krok za krokiem przysuwają się w kierunku wdzięczących się pięknisiów. W pewnym momencie przewodnicząca wskazuje zwycięzcę. W nagrodę będzie mógł uprawiać seks z każdą kobietą, jaką sobie wybierze. Na pozostałych mężczyzn zerkają też inne panie. One obdzielą ich nagrodami pocieszenia. Dotknięciem stopy zaproszą wybranego tancerza do kolejnego etapu festiwalu, tym razem o charakterze intymno-indywidualnym. Odbywa się on najczęściej w krzakach, pod osłoną nocy. Dziewczyna wcale nie musi zostać żoną wybranego przez siebie mężczyzny. Tak naprawdę spora liczba kobiet przyjeżdżających na Gerewol to mężatki szukające jedynie erotycznej przygody. Panowie nie są lepsi. Wielu z nich ma już jedną albo dwie żony. Mimo że znaczna liczba Wodaabe od kilku stuleci wyznaje islam, podczas festiwalu bez skrępowania uprawiają seks i o nim rozmawiają. Kobiety w piosenkach komentują atuty i umiejętności kochanków. Po trzech dniach wszyscy wracają do swoich domów i wypatrują końca pory deszczowej oraz początku kolejnego Gerewol.

No to w drogę: Niger
 • Powierzchnia: 1 mln 267 tys. km2, z czego blisko 80 proc. terytorium zajmuje Sahara. Stolicą kraju jest Niamey.
 • Ludność: Ok. 15 mln. Blisko 90 proc. mieszkańców wyznaje islam, a 4,5 proc. to chrześcijanie.
 • Języki: Oficjalny to francuski.
 • Waluta: West African CFA franc (XOF); 1000 XOF = ok. 6 zł. • Pod koniec pory deszczowej, czyli od września do listopada. • Samolotem Z Paryża liniami Air France lub Point Afrique do Niamey (albo Wagadugu w Burkina Faso, jeśli chcemy wyrobić wizę). • Najbliższe ambasady Nigru znajdują się w Paryżu i Bonn, a konsulat  w Wielkiej Brytanii. Wizę można też wyrobić w krajach ościennych (lepsze rozwiązanie). Należy złożyć paszport z przynajmniej sześciomiesięcznym terminem ważności, dwie lub trzy fotografie i okazać bilet powrotny, a także wyciąg z konta bankowego jako dowód na posiadanie wystarczających środków na podróżowanie (500 dol. za osobę, 1 tys. dol. za rodzinę). • Festiwale Gerewol zwykle odbywają się w trudno dostępnych miejscach. Warto skorzystać z usług lokalnych biur podróży, które zapewnią samochód z kierowcą i ze sprzętem kempingowym. Kosztuje to ok. 100–150 euro za dzień, nie licząc paliwa. • Niger jest drogim krajem, jeżeli chce się podróżować w standardzie zbliżonym do europejskiego. W stolicy trzeba się liczyć z wydatkiem kilkudziesięciu euro za pokój. Poza stolicą dobrze, jeżeli znajdzie się jakikolwiek dach nad głową. • Podczas festiwalu piękności nie ma problemu z jedzeniem, ale wegetarianie, o ile sami się o siebie nie zatroszczą, będą mieli naprawdę ciężko.
 • U Wodaabe pierwsze małżeństwo jest aranżowane, następne zawiera się z miłości.
 • Razem z Wodaabe w Ingal swój festiwal mają Tuaregowie.
 • Przed wyjazdem warto sprawdzić lokalną sytuację. W północnym Nigrze sporadycznie wybuchają konflikty. Wówczas rząd nie zezwala turystom na podróż w region, gdzie odbywa się Gerewol.