Szukamy alternatywnego rozwiązania. Czegoś, co byłoby korzystne dla miasta, a zarazem bezpieczne, lecz nie mamy wystarczającej pewności, by wyznaczać datę – mówi Jorge Castanheira, prezes Ligi Samby (Liesa).

Dyrektorzy szkół samby, bezpośrednio zaangażowani w przygotowania karnawałowej imprezy, już wcześniej ostrzegali, że najprawdopodobniej konieczne będzie odwołanie lub przeniesienie wydarzenia. Ratunku upatrywali w szybkich pracach nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2, jednak ta nadal nie jest dostępna. 

Zapowiedź Castanheira dotyczy jedynie odwołania oficjalnej części obchodów karnawału w Rio. BBC podkreśla, że może ona nie mieć wpływu na mniejsze lokalne imprezy uliczne i taneczne, których co roku odbywa się w Rio nawet kilkadziesiąt. Na dzień dzisiejszy trudno jednoznacznie powiedzieć, czy będą mogły się one odbyć, a wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. 

Władze Sao Paulo, gdzie także odbywa się karnawał, już wcześniej podjęły decyzję o przesunięciu imprezy na październik 2021 roku – podaje BBC. Liga Samby w Rio nie podała jeszcze żadnego nowego terminu, ani szczegółów dotyczących ewentualnej alternatywnej imprezy. 

Poprzedni raz zawieszenie karnawału w Rio de Janeiro zdarzyło się w 1912 roku, po śmierci ministra spraw zagranicznych.

Odwołanie karnawału będzie ogromnym ciosem dla gospodarki Brazylii, która już teraz została silnie nadwyrężona przez trwającą pandemię. Według szacunków, jakie podaje Gazeta Prawna, przychody z branży turystycznej stanowią 8 proc. brazylijskiego PKB

Rocznie z okazji słynnego karnawału do Rio przybywa blisko milion turystów z całego świata. To ogromne ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, tym bardziej, że Brazylia jest  jednym z krajów najbardziej dotkniętych epidemią SARS-CoV-2

Pod względem liczby zakażeń Brazylia jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem państwem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach, a pod względem liczby zgonów zajmuje drugie miejsce.

Według oficjalnych danych od początku pandemii w Brazylii potwierdzono 4,6 mln przypadków koronawirusa, a prawie 140 tys. chorych zmarło.