easyJet, największa brytyjska linia lotnicza, spytała 10 000 pasażerów z 9 krajów w Europie o to, jakie miejsca w samolocie wybierają najchętniej. Okazało się, że narodowość, wiek i towarzystwo w podróży wpływają na nasze preferencje.

Badania przeprowadzone przez przewoźnika wykazały, że 59% ankietowanych wybiera miejsca przy oknie, natomiast aż 38% preferuje podróżować na siedzeniu blisko korytarza. Co zastanawiające, chętniej wybieramy miejsca w prawej części samolotu, a w pierwszej kolejności sprzedawane są miejsca w 6 i 7 rzędzie. Tylko 3% podróżnych wybiera środkowe miejsce w rzędzie i dzieje się tak zazwyczaj, kiedy ich towarzysz zajmuje miejsce przy oknie lub pierwsze przy korytarzu.  

Ulubionym miejscem europejczyków jest siedzenie o numerze 7F, a najmniejszą popularnością cieszy się fotel 19C – jest najrzadziej wybierany przez pasażerów. Popularność 7 rzędu może wynikać z faktu, że są to pierwsze miejsca dostępne w sprzedaży w ofercie 3 funty.  

-    Pasażerowie do 25 roku życia wprost przepadają za miejscami przy oknie (76% ankietowanych), a wraz z wiekiem coraz chętniej siadają bliżej korytarza
-    Portugalczycy najbardziej cenią sobie miejsca przy oknie (wybiera je ponad 80% ankietowanych), a Holendrzy i Niemcy lepiej czują się siedząc przy korytarzu
-    Podróżujący Brytyjczycy robią wszystko, żeby uniknąć siedzenia w środku - 56% z nich wybiera miejsca przy oknie, a 41% woli miejsca bliżej korytarza

Swoje decyzje o wyborze miejsca w samolocie pasażerowie uzasadniają najczęściej chęcią obserwacji tego, co dzieje się za oknem podczas lotu, przy czym młodsze osoby chcą podziwiać widoki i robić zdjęcia.  

Podróżni wybierający miejsce przy przejściu cenią sobie przestrzeń i możliwość poruszania się w czasie lotu. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych i ludzi podróżujących służbowo.

– Debata nad wyższością miejsc przy oknie nad tymi bliżej korytarza towarzyszy nam podczas niemal każdego lotu. Odkąd w 2012 roku wprowadziliśmy możliwość wyboru miejsca, pasażerowie mogą podróżować zgodnie ze swoimi upodobaniami, a my dzięki ich opiniom mamy nakreślone najpopularniejsze i najbardziej atrakcyjne miejsca w samolocie – skomentowała Carolyn McCall, prezes easyJet. – Nie mamy wątpliwości, że możliwość wyboru miejsca jest ważna i ceniona przez naszych klientów, bez względu na to skąd pochodzą i w jakim są wieku. Miejsca przy oknie są bez wątpienia najbardziej popularne, szczególnie wśród Portugalczyków i osób poniżej 25 roku życia. Wraz z wiekiem, preferencje pasażerów zmieniają się z korzyścią dla miejsc sąsiadujących z korytarzem. Te ostatnie chętnie wybierane są także przez osoby podróżujące służbowo – dodała McCall.

Statystycznie możemy spodziewać się:
•    Na miejscu przy oknie: kobiet w wieku do 25 lat pochodzących z Portugalii i Czech
•    Na środkowym siedzeniu: pasażerów pomiędzy 45 i 54 rokiem życia
•    Na miejscu od korytarza: mężczyzn w wieku ok. 65 lat z Holandii i Niemiec

Rezerwując bilety na loty pasażerowie easyJet są automatycznie przypisywani do miejsc w samolocie, a za dodatkową opłatą mogą zmienić przydział i wybrać pożądane przez nich miejsce. W procesie przydziału miejsc easyJet wykorzystuje jeden z najbardziej zaawansowanych algorytmów w lotnictwie, dzięki któremu w mniej niż sekundę pasażer dostaje informację o zarezerwowanym miejscu. Podróżni rezerwujący bilety wspólnie z rodziną i najbliższymi są lokowani w sąsiadujących fotelach, jeśli tylko jest to możliwe.  

Dodatkowe informacje wynikające z badania:
•    Pasażerowie poniżej 35 roku życia chętniej podróżują w fotelach sąsiadujących z oknami (do 25 roku życia - 76%; 25-34 lat - 67%), podczas gdy podróżni, którzy skończyli 45 rok życia preferując miejsca przy korytarzu (45-54 lat - 41%; 55-64 lat - 40%; 65 lat i więcej - 47%)
•    Kobiety częściej wybierają miejsca przy oknie (62% respondentek do 59% ogólnej liczby ankietowanych) podczas gdy mężczyźni wolą miejsce przy korytarzu (41% ankietowanych do 38% ogólnej liczby respondentów)
•    Miejsca przy oknie są popularne wśród Portugalczyków (80%), Czechów (67%) i Francuzów (66%). Holendrzy(48%), Niemcy(42%) i Brytyjczycy (41%) chętniej wybierają fotele przy korytarzu
•    Osoby wybierające się na krótką wycieczkę turystyczną (65%) i podróżni łączący loty (64%) preferują miejsca w pobliżu okna. Osoby podróżujące w celach biznesowych chętniej siadają w fotelach przy korytarzu (46%).

Więcej informacji na www.easyJet.com oraz easyJet Polska na Facebooku.