1. Abu Zabi

fot. Shutterstock

Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozciąga się wzdłuż morskiego wybrzeża. Jest tu spokojniej i skromniej niż w Dubaju. Sercem miasta jest promenada Corniche. Dawniej stąd wypływano na połów pereł, dziś arabskie rodziny wypoczywają na tutejszej, zadbanej plaży. Na zachodnim jej krańcu stoją: imponujący pałac prezydencki i ekskluzywny hotel Emirates Palace, na wschodnim – targowiska i most prowadzący na sztuczną wyspę Saadiyat, gdzie rosną nowa siedziba Muzeum Guggenheima oraz arabski Luwr. Spacer po Corniche doprowadzi do XVIII-wiecznej twierdzy Qasr Al Hosn. Legenda głosi, że w tym miejscu źródło wody odkryła gazela. Stąd nazwa miasta, oznaczająca „ziemię gazeli“. Architektoniczną perłą jest też Wielki Meczet Szejka Zajida zbudowany z białego marmuru. To jedna z najbardziej zachwycających współczesnych budowli świata, słusznie porównywana z Tadź Mahal.

 

2. Masdar

fot. Shutterstock

Laboratorium przyszłości na obrzeżach Abu Zabi. Masdar to pierwsze na świecie miasto, które produkuje więcej energii, niż jej zużywa i w ogóle nie emituje dwutlenku węgla. Wizyta w miasteczku to podróż do lepszego jutra, w którym budynki same regulują zużycie prądu i oszczędzają wodę, a ludzi wożą zipcary – magnetyczne taksówki bez kierowców.

 

3. Dubaj

fot. Shutterstock

Najbardziej zatłoczony port lotniczy świata (właśnie wyprzedził Heathrow), będący też ulubionym adresem zakupomaniaków. Dziś to wielki plac budowy, na którym swe najśmielsze wizje spełniają renomowani projektanci. Symbolem nieograniczonych możliwości jest liczący 829 m Burdż Chalifa, najwyższy budynek świata. Z tarasu widokowego na 124. piętrze rozciąga się obłędny widok na inne budowle, m.in. stojące na wodzie wieżowce Dubai Marina oraz sztuczny archipelag Palm Islands. Choć ich architektoniczna uroda budzi kontrowersje, jedno jest pewne – Dubaj osiągnął szczyt luksusu.

 

4. Al-Ain

fot. Shutterstock

Tu stoi dom rządzącego państwem rodu Al Nahajjan. W ocienionych, prosto urządzonych pokojach łatwo poczuć, jak wielkie i gwałtowne zmiany zaszły tu od rozpoczęcia handlu ropą. Odrestaurowany fort i rozległa palmowa oaza dają wytchnienie od dominującej w Dubaju
i Abu Zabi nowoczesności.