Zobacz najkorzystniejsze oferty wakacji na Malediwach:

Mam wrażenie, że opadliśmy na cieniutką bibułkę unoszącą się na oceanie. Główne lotnisko Malediwów, w Male, położone jest nad samym brzegiem morza, a pas dla samolotów znajduje się w zasadzie na tej samej wysokości co linia wody. Powierzchnia wyspy pozbawiona jest jakichkolwiek wzniesień (średnia wysokość to 1,5 m n.p.m.).

Przyszłość archipelagu Malediwów – 1,2 tys. wysp na Oceanie Indyjskim – zależy od poziomu wód. Globalne ocieplenie oznacza dla kraju wyrok – wiele wskazuje na to, że Malediwy będą pierwszą jego ofiarą i znikną pod wodą w przeciągu najbliższych kilku dekad.

Ironią losu jest to, że kraj stojący na skraju zagłady jest idylliczną krainą wymienianą wśród najbardziej romantycznych miejsc na świecie.  Oślepiające bielą piaszczyste plaże, błękitne laguny, luksusowe domki na wodzie, bajeczna rafa koralowa i temperatura niespadająca poniżej 30 st. C. – to między innymi z tych powodów archipelag nazywa się Wyspami Szczęśliwymi.

Jakby tego było mało, na wyspie Mudhdhoo, w atolu Baa, znajduje się plaża wynosząca Malediwy do kategorii miejsc niezwykłych. Gdy zapadnie mrok, piach rozświetlają setki tysięcy niebieskich punkcików układających się w przedziwne konstelacje, galaktyki, drogi mleczne. Gdy się na nie patrzy, ma się wrażenie, jakby rozgwieżdżone niebo spadło nam wprost do stóp.

Sprawcą spektaklu są mikroskopijne organizmy roślinne, Lingulodinium polyedrum. Ruch wody powoduje ich bioluminescencję. Z każdą falą obmywającą brzeg pogrążona w nocnym mroku plaża wybucha nagle turkusową poświatą, zamieniając pobyt w tym miejscu w prawdziwie kosmiczną odyseję.

 

Jak dotrzeć na Malediwy?

Przelot możliwy jest z Warszawy z przesiadką np. w Ad-Dausze, cena biletu ok. 2,5 tys. zł w promocji; qatarairways.com. Pomiędzy wyspami kursują promy, łodzie, wodoloty i hydroplany.