Podróże po Europie nie muszą być oczywiste. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę Europejskie Stolice Kultury na 2023 rok. Do tej pory wybrane miasta nie cieszyły się popularnością, ale to może się zmienić w najbliższych miesiącach. O jakich kierunkach mowa?

Europejskie Stolice Kultury w 2023 roku

Europejskie Stolice Kultury są wybierane z kilkuletnim wyprzedzeniem przez organy Unii Europejskiej. W roku swojej kadencji miasta oferują program wydarzeń, podkreślający ich kulturowe bogactwo i różnorodność. W ubiegłym roku wyróżnienie otrzymały Kowno na Litwie, Esch-sur-Alzette w Luksemburgu i Nowy Sad w Serbii. W 2023 roku miłośnicy kultury powinni z kolei zainteresować się Veszprém na Węgrzech, Timișoarą w Rumunii i Eleusis w Grecji

Początkowo Timișoara i Eleusis miały być Europejskimi Stolicami Kultury w 2021 roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa przeniesiono ich kadencje na 2023 rok. Do tej pory dwa polskie miasta otrzymały tytuł Europejskiej Stolicy Kultury: w 2000 r. Kraków i w 2016 r. Wrocław.

Gdzie podróżować w tym roku?

Veszprém

Veszprém to jedno z najstarszych miast na Węgrzech. Leży na południowy zachód od Budapesztu, na północnym brzegu Balatonu. W 2023 roku mieszkańcy i turyści mogą spodziewać się licznych koncertów i pokazów tańca ludowego. Program obejmuje również otwarcie nowego Domu Sztuki i festiwal ekologiczny. Tematem przewodnim imprezy będzie położony blisko Balaton.

Więcej informacji TUTAJ.

Timișoara

Wybór rumuńskiej Timișoary nie jest przypadkowy. Miasto od dawna cieszy się opinią tętniącego życiem. W 2023 jego kulturalna oferta będzie jeszcze bogatsza. Każdego tygodnia planowe jest około 30 wydarzeń. Są to między innymi festiwale muzyczne, od punka po elektro, i imprezy poświęcone ekologii czy kawie.

Zobacz program TUTAJ.

Eleusis (Elesfina)

Eleusis to miasto przemysłowe, ale to nie jego jedyny znak rozpoznawczy. Kolejny to imponujące starożytne ruiny. W tym roku Elesfina (grecka nazwa miasta, przyjęła się także w Polsce) będzie gospodarzem ponad 400 wydarzeń kulturalnych. W programie na najbliższe 12 miesięcy znalazły się wystawy fotograficzne, pokazy akrobatyczne czy spektakle przedstawiające historię ludobójstwa Ormian.

Wszystkie atrakcje TUTAJ.

Szukasz więcej poleceń? Zobacz, jakie kierunki znalazły się na tegorocznej liście podróżniczych hitów National Geographic.