Zobacz GALERIĘ >>>

Malownicza stolica Słowenii - Lublana - zachwyca zabytkami, zielenią i sielską atmosferą niedużego miasta. Na każdym kroku widać tu dbałość o środowisko i mieszkańców. Nie bez kozery nadano jej tytuł Zielonej Stolicy Europy roku 2016.

„Szczęśliwe miasto”

W liczącej cztery tysiące lat pięknej Lublanie, ducha historii czuć na każdym kroku. Jej Stare Miasto może poszczycić się architekturą chyba z każdej epoki, z pełnym przepychu barokiem na czele.

Nad miastem góruje położony na wzgórzu majestatyczny, średniowieczny zamek, a dookoła niego rozciąga się park. Jeden z wielu, bowiem w ciągu ostatnich 10 lat w ramach ekologicznego programu „Vision 2025” utworzono tutaj jeszcze pięć nowych parków i zasadzono ponad 2 000 drzew.

M.in. za takie działania i podnoszenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców, jury doceniło Lublanę tytułem Europejskiej Zielonej Stolicy. Jest on przyznawany od 2010 r. za udokumentowane osiągnięcie wysokich standardów ochrony środowiska w mieście. Wcześniej zielonymi stolicami zostały: Sztokholm, Hamburg, Vitoria-Gasteiz, Nantes, Kopenhaga, Bristol. Nagroda ta promuje tworzenie zdrowszych i szczęśliwszych miast.

Ekomiasto

Stolica Słowenii udowodniła, że w ciągu dekady może stać się ekologicznym, pięknym i przyjaznym do życia miejscem.

I tak na przykład miasto, które było zdominowane przez samochody, zaczęło stosować ekologiczne rozwiązania. W 2013 r. Lublana w ramach ograniczenia ruchu samochodowego, wprowadziła pierwszeństwo dla pieszych, rowerzystów oraz komunikacji publicznej.

Zorganizowano też system rowerów publicznych „BicikeLJ”. Dzięki temu mieszkańcy chętniej przemieszczają się po mieście na rowerach. Zadbano też o infrastrukturę. Orientacyjna łączna długość ścieżek rowerowych w Lublanie wynosi ponad 225 km. W tej wyjątkowej stolicy aż roi się od ciekawych miejsc  natury, atrakcyjnych szlaków rowerowych oraz pieszych.

List miłosny do planety

W Muzeum Miejskim w Lublanie w ramach podnoszenia świadomości na temat znaczenia różnorodności biologicznej i ochrony środowiska w miesiącach letnich prezentowana jest wystawa światowej sławy fotografa - Sebastião Salgado i jego ostatniego cyklu fotografii. „Genesis”, określane przez Salgado jako jego "list miłosny do planety", było źródłem inspiracji dla inicjatywy ekologicznych My Love Letter.

Odwiedzający Lublanę mogą w muzeum włączyć symboliczne drzewo z własnymi „listami miłosnymi do planety”. Są one specjalne, również dlatego, że są one napisane na papierze, który jest produkowany z japońskiego rdestu ptasiego. Ekologię i dbałość o środowisko widać w stolicy Słowenii w różnych dziedzinach.

 

Teresa Tuleja