Kiedy byłam małą dziewczynką, marzyłam o tym, żeby rodzice zabrali mnie do Disneylandu. Pamiętam ten moment, kiedy został otwarty park pod Paryżem: miałam wtedy dziewięć lat,. Do tego czasu zdążyłam już obejrzeć jakieś 150 razy – jeśli nie więcej!- „Małą Syrenkę”, nieco mniej „Śpiącą Królewnę”, „Królewnę Śnieżkę”, „Piękną i Bestię”. Marzyłam o tym, by mieć tiulową sukienkę i błyszczącą tiarę, ale wtedy nie było to w zasięgu ręki. Babcia uszyła mi strój z materiału na firanki i znalazłam połyskującą opaskę. Dzisiaj są zupełnie inne możliwości...

W Disneylandzie możesz się ubrać w dokładnie taki sam strój, jak twój ulubiony bohater i chodzić tak przez cały dzień. Dlatego, chociaż na „stare lata”, postanowiłam jeszcze raz poczuć się jak dziecko i muszę przyznać, że taki wypad do Disneylandu dla każdego dorosłego może być naprawdę ciekawym pomysłem na weekend. Dlaczego? Oto 7 powodów:

1.    Rollercoaster i inne atrakcje
Disneyland Paris to przede wszystkim park rozrywki, a właściwie dwa parki: Disneyland Park i Walt Disney Studios. W obydwu na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji: od bardzo spokojnych i przyjemnych, takich jak Peter Pan’s Flight, czy Dumbo the Flying Elephant po takie, które skutecznie podniosą tętno np.: rollercoaster Space Mountain: Mission 2. Warto spróbować wszystkiego, bo może się okazać, że te atrakcje, z jakich na pierwszy rzut oka byś zrezygnował, spodobają ci się najbardziej. Ja np. nie należę do osób, które na co dzień kochają adrenalinę i skaczą na bungee, gdzie tylko się da, a po pierwszej przejażdżce Rock’n’Rollercoasterem w Walt Disney Studios wyskoczyłam z wagonika i krzyczałam jak mała dziewczynka: „Ale świetne! Ja chcę jeszcze raz!”. Na miłośników silnych wrażeń czeka jeszcze wiele innych atrakcji, także lepiej przetestować najpierw kilka z nich i dopiero wtedy wybrać tę, która podziałała na nas najmocniej i rzeczywiście zrobić to raz jeszcze.

2.    Przyroda cię zachwyci!
Atrakcje atrakcjami, ale odpocząć też trzeba. W Disneyland Paris można to zrobić na każdym kroku. Już nawet sam spacer po parku, czy oczekiwanie w kolejce paradoksalnie może być kojące:

- Co roku sadzimy tutaj ponad milion kwiatów, a w całym parku jest ponad 35 tysięcy drzew i 450 tysięcy krzewów. Wszystko zaplanowane jest w taki sposób, żeby podkreślało charakter danego miejsca. Jeśli któreś rośliny zaczynają zakłócać widoczność, przesadzamy je gdzie indziej – opowiada Luc Behar-Bannelier, director of Nature and Environment, który wiele lat temu sam był szkolony przez osobistego ogrodnika Walta Disney’a!
Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy przygotowano specjalną niespodziankę dla zwiedzających: wiosenny motyw „Swing into Spring”. Oznacza to jeszcze więcej kwiatów, kolorowych strojów, tancerzy i muzyków. 3.    Zrób sobie fotę z Myszką Miki

Skoro już wybrałeś się taki kawał drogi do Disneylandu, nie możesz przecież wyjechać stąd bez zdjęcia z Myszką Miki: w końcu coś trzeba pokazać na Facebooku;) Oprócz wszelkiego rodzaju atrakcji i parad, możesz uda się w miejsce, gdzie uściśniesz dłoń swojemu ulubionemu bohaterowi kreskówki. Pies Pluto, Myszka Miki, Goofy kręcą się wieczorami po parku, restauracjach i hotelach w Disneylandzie, ale oprócz tego możesz ich spotkać w specjalnych punktach typu: Meet Mickey Mouse albo np. Meet Spiderman. W zależności od tego, w jakim okresie przyjedziemy, można spotkać się z innymi bohaterami. Zimą autografy rozdawały księżniczki Anna i Elsa z „Krainy lodu”


4.    Poczuj się jak w bajce: czas na paradę
Jeśli wizyta w Disneyland Paris, to musi być czas na paradę! Blisko stu tancerzy, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach kostiumy, peruki, makijaż. Dla dzieci to musi być wielkie przeżycie – w końcu mogą zobaczyć na własne oczy ukochaną Aurorę ze „Śpiącej Królewny” czy inną postać. Dla dorosłych z kolei to po prostu bardzo ciekawe dla oka show dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Parady odbywają się codziennie, więc nie musisz się bać, że ominie cię ta atrakcja. W zależności od okresu, w jakim zwiedzamy park, możemy zobaczyć dodatkowe, np. z okazji Halloween, Świąt Bożego Narodzenia, czy teraz do 22 czerwca Spring Promenade w ramach „Swing into Spring”.

5.    Przespaceruj się pustym parkiem
Wszystko pięknie, ale jedna rzecz może bardzo zmęczyć: tłum. Disneyland Paris jest otwarty przez okrągły rok, również we wszystkie święta i każdego dnia przyciąga tysiące turystów z całego świata. Rano, tuż przed otwarciem (10 rano przed parkiem ustawiają się tłumy, które tylko czekają na to, by wejść do parku i zacząć zabawę. Ale jest sposób na to, by na spokojnie zwiedzić park, jeszcze przed godzinami otwarcia – nie omieszkałam nie skorzystać z tej opcji. Warto! Wszystko powoli budzi się do życia: można np. podejrzeć, jak ogrodnicy, którzy pracują tylko w nocy, powoli kończą podcinać krzewy, a inni pracownicy czekają na dziki tłum. Można też skorzystać już z wybranych atrakcji. „Dodatkowe godziny magii” w zależności od tego, w jakich miesiącach odwiedzimy park, trwają od 8:00 do 10:00, czasem krócej. Wystarczy mieć ze sobą „Easy Pass” (otrzymują go np. goście hoteli na terenie Disneyland Paris).

6.    Zjedz lunch z piratami i amerykańską kolację
Skoro jesteśmy w bajkowym świecie, to w takim stylu trzeba spać i jeść. Dla tych gości, którzy nie chcą wpaść do Disneylandu jedynie na jeden dzień, park ma do zaoferowania aż 7 hoteli, a każdy z nich jest w innym stylu (np. Dziki Zachód albo klimaty żeglarskie), na innym poziomie, w innej cenie, ale o tym ostatnim, za chwilę. Jeszcze przez moment pozostańmy przy przyjemnościach Na terenie Disneylandu oprócz wielu atrakcji, jest też cała masa restauracji, barów i oczywiście sklepów z pamiątkami oraz strojami. Teraz już wiem, dlaczego moja mama nie zabrała mnie do Disneylandu, gdy byłam małą dziewczynką: wiedziała co robi. Zbankrutowałaby, gdyby wpuściła mnie w te miejsca pełnych pięknych gadżetów z bajki rodem. Nawet dzisiaj, gdy jestem po trzydziestce, ciężko sobie nie kupić np. uroczego kubka do kawy, by przyjemniej się pracowało…
Miejsc, gdzie możesz coś zjeść, też jest mnóstwo: od fast foodów, po wytworne restauracje, oczywiście każda z nich w innym klimacie. Możesz np. podczas lunchu zjeść krewetki na pokładzie pirackiego okrętu, gdzieś na Karaibach (restauracja Blue Lagoon) a wieczorem typową amerykańską kolację w restauracji, w której poczujesz się tak, jak sam Walt Disney (restauracja Walt’s). Jeśli chcesz wydać mniej, na każdym kroku możesz kupić burgera, sałatkę, frytki, lody i czego tylko dusza zapragnie. Do wyboru do koloru.


7.    Disney Dreams– najlepszy sposób na zakończenie dnia

Zanim opuścisz park rozrywki, musisz się skusić na jeszcze jedną atrakcję: Disney Dreams. Kto nie znam słynnego pałacu Śpiącej Królewny, który jest znakiem rozpoznawczym wszystkich disney’owskich produkcji? Sleeping Beauty Castle wygląda tak samo magicznie jak w bajkach, ale ożywa dopiero nocą. Niesamowite iluminacje, sztuczne ognie, najpiękniejsze fajerwerki: tego, co dzieje się z zamkiem tuż po zamknięciu parku, nie sposób opisać. To trzeba zobaczy. Nic dziwnego, że atrakcja Disney Dreams została wyróżniona wieloma nagrodami!

Co, jak i za ile?
Disneyland – ile to kosztuje?
Rozpiętości cenowe są ogromne. Wszystko zależy od wielu czynników:
-    kiedy dokonamy rezerwacji (warto zrobić to wcześniej)
-    w jakim terminie się wybierzemy (najdrożej będzie w wakacje i święta)
-    na ile dni się zatrzymujemy (gdy rezerwujesz pakiet obejmujący 3 noce i 4 dni zabawy w parku, dodatkową noc i dzień możesz dostać gratis)
 - Wszystkie nasze pakiety zawierają zawsze o jeden dzień więcej niż noc – wyjaśnia - Sales Promotion Manager Eastern Europe & Turkey
Disneyland Paris.
Jednodniowy bilet, który upoważnia nas do wstępu do 2. Parków to koszt 81 euro – osoba dorosła, 74 euro – dziecko do 11 roku życia. Maluchy do 3. roku życia wchodzą za darmo. Warto zarezerwować bilet wcześniej, wówczas zapłacimy 10% mniej.-

W ciągu jednego dnia ciężko zwiedzić wszystkie atrakcje, dlatego możesz też zatrzymać się w Paryżu ale wykupić bilet na 3 dni wstępu za 139 euro (jeśli dokonasz rezerwacji online) i codziennie dojeżdżać lub w ogóle skusić się na pełną opcję i zatrzymać się w jednym z siedmiu disney’owskich hoteli (najpopularniejszy jest model weekendowy: 2noce+3 dni zabawy w parku). Tutaj ceny będą się od siebie znacznie różnic w zależności od tego, jak wcześniej dokonamy rezerwacji, jakiej klasy hotel wybierzemy i w jakim okresie tam się zatrzymamy. Dla przykładu tego lata dorosła osoba za pakiet zawierający 2 noclegi hotelu dwugwiazdkowym (np. Santa Fe) i 3 dni w parkach rozrywki zapłaci od 347 do 474 euro a hotelu trzygwiazdkowym (np. Sequoia Lodge) od 412 do 596 euro. W cenę wliczone są śniadania parking, bilety do Parku Disneyland i Walt Disney Studios oraz Easy Pass, który umożliwia wejście do parku na 2 godziny przed jego oficjalnym otwarciem. dla dzieci obowiązują ceny zniżkowe (pakiet 2 noce / 3 dni to zaledwie 163€), natomiast maluchy do siódmego roku życia są gratis.

Jak dolecieć?
Najwięcej połączeń  z Polski do Paryża oferuje linia Air France. Z Warszawy dziennie realizowane są 3 do 4 lotów na tej trasie (rano, w południe i wieczorem), a lot trwa około 2.5 godziny. Ceny przelotów do Paryża francuskim przewoźnikiem zaczynają się już od 600 PLN, a niektórych momentach można nawet trafic na promocyjne bilety w cenie 400 PLN. Niedawno Air France wprowadził również taryfy one-way i teraz w jedną stronę z Warszawy do Paryża można polecieć bez bagażu już za 292 PLN, a z bagażem za 375 PLN. Bilety powrotne są nieco droższe. Przy okazji można zwiedzić lotnisko im. Charles’a de Gaulle’a w Paryżu, które jest siódmym najważniejszym węzłem lotniczym na świecie i trzecim w Europie. Dwa lata temu port bazowy linii Air France, został gruntownie przebudowany. Trzeba przyznać, że zmiany robią wrażenie.

- W ten sposób chcieliśmy podnieść komfort podróży i usprawnić transfer podróżnym – mówi Jean-Francois Darbier z Air France. Warto dodać, że na lotnisku im. Charles’a De Gaulle’a zostało wprowadzonych wiele rozwiązań dla osób podróżujących z dziećmi, co w przypadku Disneylandu może być znaczące.