Termometr

Na początku pandemii termometry znikały z aptecznych i sklepowych półek w mgnieniu oka. Wszystko dlatego, że gorączka jest wymieniana jako jeden z pierwszych i głównych objawów zakażenia koronawirusem. Sam zakup termometru teraz nie jest już wyzwaniem, ale trudności wciąż może sprawić odpowiednie zmierzenie temperatury.

Coraz chętniej wybieramy termometry bezdotykowe, które powszechnie stosowane są w szpitalach i przychodniach. W domu lepiej stosować zwykły termometr, np. elektroniczny. W przypadku termometrów bezdotykowych trzeba bowiem dobrze wiedzieć, w którym miejscu na ciele powinno się mierzyć temperaturę oraz z jakiej odległości od skóry.

W przypadku zwykłych termometrów najlepiej byłoby, gdyby każdy domownik miał swój. Jeśli to niemożliwe, termometr należy odkazić po użyciu. Oddzielny termometr na pewno musisz mieć, jeśli masz pod opieką niemowlaka, ponieważ najlepszym sposobem pomiaru temperatury u tak małego dziecka jest pomiar przez odbyt. Dla starszych dzieci, które nie potrafią wysiedzieć kilku minut, aby dać sobie zmierzyć temperaturę np. pod językiem, można kupić termometr przykładany na czoło. Cena jest jednak o wiele wyższa.

I co ważne – przed zmierzeniem temperatury nie przyjmuj leków przeciwbólowych ani przeciwzapalnych, które zafałszują wynik.

 

Paracetamol

Pomaga zmniejszyć bóle mięśni związane z Covid-19 i innymi infekcjami, a także gorączkę (ponownie, najpierw sprawdź temperaturę przed podaniem leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego).

 

Ibuprofen

Ten środek przeciwzapalny także dobrze się sprawdza w łagodzeniu bólu i gorączki. Jeśli masz problemy żołądkowo-jelitowe uważaj z dawkowaniem.

 

Leki przeciwbiegunkowe

Biegunka jest jednym ze sporadycznie występujących objawów Covid-19. Wybierz leki odpowiednie do wieku pacjenta – ważne szczególnie w przypadku dzieci! I zadbaj o właściwe nawadnianie i lekką dietę do czasu poprawy samopoczucia i ustąpienia objawów.

 

Maska ochronna

Choć obowiązek noszenia maseczek na otwartym terenie został zniesiony, wciąż musimy zakładać maski ochronne w sklepach i lokalach. Co ważniejsze – maskę powinieneś zakładać zawsze, kiedy kaszlesz. Zasłaniając usta ograniczasz rozpylanie cząstek wirusa wokół siebie i chronisz innych przed zarażeniem.

 

Środki do dezynfekcji

Skuteczne są tylko te, które zawierają alkohol w stężeniu minimum 60 proc. Mniej procentowe żele i chusteczki nie będą skuteczne.

 

Rękawiczki lateksowe

Luzowanie ograniczeń może sprawić, że czujemy się bezpiecznie. Tymczasem wchodząc do sklepu, który każdego dnia odwiedzają setki osób, lepiej założyć jednorazowe rękawiczki. Ważne, aby umiejętnie je zdjąć po użyciu – nie dotykając wierzchniej warstwy – i wyrzucić do kosza. Jeśli masz na sobie rękawiczki, staraj się nie dotykać twarzy. Przez takie zachowania mimowolnie osłabiasz ich ochronną funkcję.

 

Pulsoksymetr

Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji, czyli poziomu tlenu we krwi. Pulsoksymetr to nieco droższy wydatek, ale jeśli borykasz się z jakimiś problemami zdrowotnymi – szczególnie dotyczy to duszności i napadów kaszlu, np. kaszlu palacza – warto w niego zainwestować.

 

Zapasowe leki na receptę

Obecnie tradycyjne wizyty lekarskie zostały ograniczone do minimum, ale wydawanie recept – przynajmniej w teorii – stało się łatwiejsze dzięki e-receptom. Jeśli na stałe przyjmujesz jakieś leki wydawane tylko na receptę, poproś swojego lekarza o wypisanie dodatkowego opakowania, aby nie doszło do awaryjnej sytuacji.

 

Leki przeciwhistaminowe

Wiosna i lato oznaczają sezon alergiczny. Wiele osób cierpi na alergie, ale nie poddają się diagnozie. W lekkich przypadkach możesz sięgnąć po leki bez recepty. Jeśli jednak kaszel i złe samopoczucie nie mijają, skontaktuj się z lekarzem. Alergię łatwo pomylić z innymi chorobami – nawet z COVID-19.

 

Środki na katar

Spray albo krople zmniejszające ukrwienie i udrożniające nos to także podstawa każdej domowej apteczki. Do tego możesz dorzucić sól morską w sprayu, która pomoże nawilżać i oczyszczać nos np. w suchych pomieszczeniach albo podczas alergii.

 

Środki opatrunkowe

Samoprzylepne plastry i opaska uciskowa, a także gaza i bandaż – w zupełności wystarczą na drobne wypadki, jakie mogą zajść w domu.

 

I ostatnia ważna zasada – pozbądź się przeterminowanych leków! Oddaj je do pobliskiej apteki, która przekaże je do utylizacji.