Najdłuższy dystans, Regatta-Ultra Sky Marathon, czyli 6xBabia Góra nadal pozostaje biegiem, którego nikt nie zdołał ukończyć w przewidzianym limicie czasowym.

Jedynym zawodnikiem, który dotychczas pokonał ten wymagający dystans jest Lucjan Chorąży. Zajęło mu 17 godzin 7 minut i 20 sekund. Dotychczas nikomu nie udało się zbliżyć do wyniku Lucka. Najlepszy czas uzyskał Tomasz Baranow, który w ciągu 14 godzin 56 minut i 6 sekund  pokonał dystans 4xBabia.

Czy w tym roku uda się komuś wbiec 6 razy na szczyt Babiej Góry i pokonać 100 km z 8000 m przewyższenia w czasie 17 godzin? Przekonamy się już 11 czerwca 2016 r.

 

6 razy na szczyt Babiej

Regatta-Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra to jeden z najbardziej wymagających górskich ultramaratonów w Polsce. Przebiegnięcie tego dystansu w limicie czasu jest wyzwaniem dla najlepszych i najbardziej doświadczonych zawodników.

Limit - 17 godzin – może wydawać się zabójczy. Jest to sprawdzian, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Niesamowitym wyzwaniem jest samo ukończenie biegu. Te 100 km z 8000 m przewyższenia trzeba przebiec. Nie można pozwolić sobie na spacerowanie. Trzeba biec, bo inaczej prześcignie nas czas.

- Jestem zadowolony z biegu, dużo mnie on nauczył. Początkowo byłem przeciwny takiemu limitowi czasowemu. Teraz wydaje mi się, że nadaje on temu biegowi głębszy sens. Może nie przysporzy mu dużej frekwencji, ani nie spowoduje wielkiego szturmu ultrasów na Babią Górę, ale też nie o to chodzi organizatorom. Ma to być najtrudniejszy bieg dla najlepszych– mówi Artur Paciorek, uczestnik I edycji Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra.  

 
Nie dla każdego…

W ramach Regatta-Ultra Sky Marathon Babia Góra się również biegi na krótszych dystansach. W sumie odbędą się cztery biegi:

  • Regatta-Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra - 100 km/+8000 m
  • Regatta-Ultra Sky Marathon 3xBabia Góra - 70 km/+ 5500 m
  • Regatta-Sky Marathon Babia Góra - 42.5 km/+3000 m
  • Regatta-1/2 Sky Marathon Babia Góra - 23 km/+1450 m

Ze względu na trudność biegu, dla uczestników tego najdłuższego dystansu przewidziane są dodatkowe klasyfikacje. Wszyscy, którzy będą chcieli zakończyć swoją rywalizację wcześniej i wbiegną na szczyt Babiej Góry 5 lub 4 razy oraz dotrą do mety przed upływem 17 godz. zostaną sklasyfikowani odpowiednio na dystansach Regatta-Ultra Sky Marathon 5xBabia Góra oraz Regatta-Ultra Sky Marathon 4xBabia Góra.

Biegacze, którzy przez ostatnie 2 lata ukończyli 2 biegi górskie na dystansie powyżej 50 km i którzy pojawią się na jednym z bezpłatnych treningów zorganizowanych na Babiej Górze mogą zmierzyć się z trasą Regatta-Sky Marathon Babia Góra (ok. 42.5 km, +3000 m).  

Dużą popularnością wśród uczestników cieszy się najkrótszy dystans (23,5 km, +1450 m). Trasa biegu jest bardzo widokowa. Prowadzi przez Perć Przyrodników i Sokolicę na szczyt Babiej Góry, dalej w kierunku Przełęczy Brona i Małej Babiej, a potem już zbieg do Markowych Szczawin i mety. Bieg ten po raz pierwszy odbył się podczas zeszłorocznej edycji imprezy.

 

Czas na trening

W maju zostaną zorganizowane dwa treningi po trasach 1,3,6xBabia Góra. 8 maja 2016 r. trening, który poprowadzi Janek Wąsowicz, natomiast 15 maja będzie miał miejsce Chia Charge trening z Ewą Majer i Bartoszem Gorczycą.

Biegi odbywające się w ramach Regatta-Ultra Sky Marathon Babia Góra zaliczają się do Pucharu Polski Skyrunning 2016. Ukończenie dłuższych dystansów gwarantuje także uzyskanie punktów kwalifikacyjnych do ultramaratonu Ultra-Trail du Mont-Blanc.                                                 

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie: www.ultrababia.pl