Stosuj zasadę ograniczonego zaufania
Nie spoufalaj się zbytnio z otoczeniem, jeżeli nie masz pewności, jakie są jego intencje. Czym innym jest rozmowa z nieznajomą staruszką na placu Pigalle, a czym innym przyjęcie zaproszenia na nocne zwiedzanie Paryża od grupki nieznajomych. Rzeczy wartościowe i pieniądze zostawiaj w hotelowym sejfie, z pewnością na potrzeby codziennych szaleństw w zupełności wystarczy gotówka „plastikowa”. Upewnij się tylko, że karta posiada wszelkie możliwe zabezpieczenia (np. limity płatności). W miejscach egzotycznych, gdzie istnieje duże ryzyko napadu rabunkowego przygotuj sobie fałszywy portfel, np. wypełniony samymi dolarowymi „jedynkami” – tak przygotowany fant z pewnością ocali europejskiego turystę przed znacznie poważniejszymi konsekwencjami napadu.
 
W miarę możliwości wybieraj wyjazdy zorganizowane
Jeżeli masz wolę i chęć, postaraj się wybierać wyjazdy zorganizowane, które zapewniają opiekę turystyczną na miejscu pobytu. Z pewnością doświadczony przewodnik z biura podróży chętnie będzie udzielał rad i pomoże uprzyjemnić pobyt. Osoby, które decydują się na wyjazd indywidualny, powinny zadbać o rozeznane kwestii konsularnych, ew. pozwoleń na pobyt i najczęstszych problemów zgłaszanych przez podróżujących w dany rejon.
 
Pomyśl o ubezpieczeniu
Dobrym pomysłem na zabezpieczenie mienia i finansów własnej osoby jest wykupienie niedrogiego wyjazdowego ubezpieczenia turystycznego – w tym celu może pomóc porównywarka ubezpieczeń podróżnych wakacyjnapolisa.pl. Warto to zrobić niezależnie od organizatora wycieczki, mając tym samym wpływ bezpośrednio na zakres takiej ochrony, który, jak pokazują oferty ubezpieczycieli, może być niezwykle szeroki i bogaty. Parasol ochronny może dotyczyć ryzyka od szkód osobowych i majątkowych z wyszczególnieniem konkretnych przypadków i sytuacji, jak np. ubezpieczenie dedykowane narciarzom.