Dlaczego Berlin?Berlin to największe z niemieckich miast i jednocześnie jedna z najbardziej rozwiniętych europejskich metropolii. Aglomeracja ta pełna jest zabytków i muzeów, ale także innych atrakcji turystycznych, które – zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i zimowym – zapewniają wiele wrażeń. Miłośnicy historii, architektury, kultury, sportu, kinematografii i mody z pewnością znajdą tu coś dla siebie.

Poza tradycyjnym zwiedzaniem zabytkowych budowli w Berlinie, możemy wziąć udział w prestiżowym Berlin Fashion Week, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym – Berlinale, Botanicznej Nocy, Międzynarodowym Festiwalu Piwa, Maratonie Berlińskim, Pyronale (festiwalu sztucznych ogni), Worldtronics (festiwalu muzyki elektronicznej) czy w Berlińskich Dniach Bajek.

Warto jednak pamiętać, że także w okresie przedświątecznym miasto tętni życiem, zmieniając się wtedy w niemal bajkową, magiczną krainę. Zabytki i typowe atrakcje turystyczne schodzą na drugi plan, ustępując miejsca tym świątecznym, pojawiającym się jedynie raz do roku. Fot. Materiały prasowe

Czym dojechać?
Berlin znajduje się na tyle blisko granicy z Polską, że dotarcie do niego nie sprawia większego problemu. Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście najlepszym sposobem będzie dojazd samochodem. Rozsądniejszym rozwiązaniem, szczególnie w okresie przedświątecznym, może być skorzystanie z opcji PKP Intercity, które oferuje cztery połączenia na trasie Warszawa-Berlin i jedno na trasie Trójmiasto-Berlin.

Świąteczne jarmarki
Inspiracją, by wyruszyć do miasta mimo zimowej aury, są organizowane w wielu częściach metropolii świąteczne jarmarki. Zwykle zaczynają się już pod koniec listopada, a spotkamy na nich zarówno rodowitych berlińczyków, jak i rzesze przyjezdnych. Niektóre z jarmarków kończą się wraz z nadejściem Świąt, inne z kolei możemy odwiedzać do końca grudnia, a nawet w styczniu.

Tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe organizowane są na Potsdamer Platz, Alexanderplatz, pod Czerwonym Ratuszem, na Gendarmenmarkt oraz na placu w pobliżu opery. Nieco dalej od centrum znajdują się kiermasze w Spandau i Lucia Weihnachtsmarkt in der Kulturbrauerei. Tutaj rozgrzeje nas gorące wino w wielu oryginalnych smakach, a także będziemy mieli okazję skosztować rozmaitych smakołyków. Berlińskim jarmarkom towarzyszą bowiem liczne stanowiska z dobrymi, niecodziennymi przysmakami – zarówno kuchni niemieckiej, jak i zagranicznej (np. Fladenbrot, langosze, Leberkas, Pulsnitz, pieczone kasztany) – oraz napojami. Na liście odwiedzanych jarmarków nie powinno zabraknąć tego usytuowanego na Gendarmenmarkt.

To miejsce stanowi obowiązkowy punkt podczas wizyty każdego turysty udającego się do Berlina. W czasie Adwentu przemienia się w prawdziwie magiczną, przepięknie oświetloną krainę, w której gra muzyka i odgrywane są teatralne przedstawienia. Dodatkowo, możemy podziwiać ją z góry, przemierzając 284 schody prowadzące na punkt widokowy usytuowany na pobliskiej Katedrze Francuskiej. Na Placu Aleksandra natomiast możemy pojeździć na łyżwach, sankach czy karuzeli. Jarmark Lucia zorganizowany jest w odnowionych budynkach przemysłowych starego browaru, gdzie oferowane są smakołyki rodem ze Skandynawii. Na wszystkich berlińskich jarmarkach możemy zaopatrzyć się w wyborne przysmaki, ale także ozdoby choinkowe, ręcznie wykonane dekoracje czy wieńce adwentowe. Fot. Materiały prasowe

Sylwester w Berlinie
Tak jak w wielu dużych miastach na całym świecie, również w Berlinie każdego roku organizowany jest sylwester. Władze miasta zapraszają na tę imprezę nie tylko okolicznych mieszkańców, ale także turystów. Zabawa odbywa się na ogromnym obszarze, zajmując przestrzeń pomiędzy Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa. Trwająca do wczesnych godzin porannych impreza obfituje w występy międzynarodowych gwiazd sceny muzycznej. Berliński sylwester przyciąga każdego roku około miliona uczestników, mimo to organizatorzy zapewniają bezpieczeństwo, angażując w przedsięwzięcie odpowiednie służby.

Oczywiście nie jest to jedyna w tym dniu zabawa – w całym Berlinie 31 grudnia organizowanych jest także wiele innych wydarzeń, więc żądni wrażeń imprezowicze mają w czym wybierać. Sylwestrowe zabawy organizowane w Berlinie stanowią zwieńczenie całego bożonarodzeniowego okresu. Nawet jeśli zdecydujemy się spędzić tam wyłącznie ostatni dzień w roku, zdążymy jeszcze poczuć świąteczną atmosferę, udając się na jeden z wciąż czynnych jarmarków. Fot. Materiały prasowe