Za nami bieg, którego nadal nie ukończył nikt na czas. III edycja Ultra Sky Marathon Babia Góra odbyła się 11 czerwca 2016 r. w Zawoi.

Zawodnicy wystartowali na czterech dystansach. Piekielnym Regatta-Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra (to w sumie 100 km i 8000 m przewyższenia), Regatta-Ultra Sky Marathon 3xBabia Góra (70 km/+ 5500 m), Regatta-Sky Marathon Babia Góra (42.5 km/+3000 m) oraz  Regatta-1/2 Sky Marathon Babia Góra (23.5 km/+1450 m).

 

Bieg niezniszczalnych

Uczestnicy dwóch najdłuższych dystansów nie pospali - wystartowali już o 3:00 rano. Do pokonania mieli niemałą trasę - wbiegali odpowiednio 3, 4, 5 lub 6 razy na szczyt Babiej Góry. Za każdym razem inną drogą.

Najdłuższego dystansu, 6xBabia Góra nadal nikt nie ukończył w limicie 17 godzin. Kolejny rok pokazał, że przebiegnięcie tego dystansu w limicie czasu to wyzwanie naprawdę dla najlepszych i najbardziej doświadczonych zawodników.

W tym roku najwięcej przebiegł Tomasz Baranow. Biegaczowi udało się pojawić na szczycie Babiej Góry aż 5 razy. Był to kolejny start Tomka na tym dystansie. W poprzedniej edycji również udało mu się pokonać najdłuższy dystans –było to wówczas 4xBabia Góra.

W najdłuższym biegu wystartowała w tym roku jedna kobieta - Iwona Ćwik, która swoje zmagania z najtrudniejszą trasą zakończyła na dystansie 4xBabia Góra.

Miłym akcentem dla mieszkańców Zawoi było zwycięstwo na dystansie Regatta-Ultra Sky Marathon 3xBabia Góra, mieszkańca Zawoi - Marka Bartyzela oraz uczestnictwo w biegu mieszkańca Sydney, który zajął 2 miejsce w Regatta-Sky Marathon Babia Góra. Andrew McConnell na co dzień mieszka w Australii, ale przy okazji pobytu w Polsce postanowił wystartować na Babiej Górze.

 

Kilometry dla Lenki

W tym roku przy okazji wydarzenia biegowego Regatta-Ultra Sky Marathon Babia Góra organizatorzy starali się pomóc Lence Cholewa. Dziewczynka urodziła się we wrześniu 2014 r. w Suchej Beskidzkiej. U Lenki po urodzeniu stwierdzono wrodzone wady obustronne kończyn dolnych. Lenka przechodzi operacje i ciągłą rehabilitację, by kiedyś mogła samodzielnie chodzić. Ratowanie nóżek Lenki wiąże się z dużymi kosztami finansowymi. Historię Lenki i Jej leczenia można śledzić na stronie: https://www.facebook.com/lenkacholewa/.

Dla małej Lenki pobiegł Robert Janiec – ratownik górniczy, Robert, który sam doświadczył bardzo ciężkiego wypadku. Robertowi udało się przebiec dystans 4xBabia Góra i za przebiegnięte przez niego kilometry do Lenki trafi co najmniej 360 zł.

W dniu zawodów została przeprowadzona także zbiórka pieniężna dla dziewczynki oraz zbiórka plastikowych nakrętek. Łącznie udało się zgromadzić 1200 zł. Więcej informacji na stronie: www.ultrababia.pl