Świetnie zorganizowane stacje narciarskie Karyntii, Kraju Salzburskiego, Styrii i Tyrolu, rzadziej Dolnej i Górnej Austrii oraz Vorarlbergu kuszą zróżnicowanymi trasami, oryginalną kuchnią, wspaniałymi widokami i mnóstwem śniegu  (przynajmniej od początku grudnia do Wielkanocy). Większość stacji leży na korzystnej dla zdrowia wysokości 1 000–2 500 m n.p.m. W Austrii dobrze jest się uczyć jazdy na nartach. Nie ma na świecie lepszych fachowców niż tamtejsi instruktorzy zwani Diplomschilehrer.
KARYNTIA / KRAJ SALZBURSKI
Katschberg

W przeciętej granicą landów osadzie Katschberghöhe narciarzy wita uśmiechnięte niebieskie serduszko. Wszędzie stąd blisko: do wyciągów, restauracji i kompleksu handlowego. Centralne miejsce zajmuje stok dla dzieci, na którym serduszko przybiera różne pozy, uchylając cylindra. Nieopodal przyjemna restauracja Wilderer Alm kusi nasłonecznionym tarasem.
Jeśli rodzice chcą „zażyć” nieco ostrzejszej jazdy, trudno o lepsze miejsce. Wśród szerokich niebieskich tras i łagodnych czerwonych na uwagę zasługują czarne zjazdy z Ainecka oraz Tschanecka, które dostarczą pożądanych emocji. Okolice nadają się do skitouringu i jazdy poza trasami ■ Trasy narciarskie: długość – 70 km, wysokość 1 072–2 220 m n.p.m.
■ Sezon zimowy: od 20 grudnia 2008 r. do 9 kwietnia 2009 r.
■ Karnet na 6 dni (ważny w całym regionie narciarskim Oberlungau) kosztuje 171 euro.
■ Poza standardem: w większości hoteli w cenę jest wliczona opieka nad dziećmi.
■ Polecane lokale: Pritzhütte, gospoda z tradycyjnym menu (dojazd saniami), Kößlbacher Alm i Gamskogelhütte, sympatyczne schroniska i restauracje przy trasach zjazdowych. www.katschberg.at KARYNTIA
Heiligenblut

 Ten niewielki teren narciarski jest usytuowany w spektakularnej wysokogórskiej scenerii z gotyckim kościołem na pierwszym planie. Panoramę zdobi strzelista sylwetka Groß-glocknera (3 798 m n.p.m., nazwa oznacza Wielki Dzwonnik), najwyższego szczytu Austrii. Dominują trasy czerwone, które najwięcej radości sprawią zaawansowanym narciarzom. W wyższych partiach jest zwykle wietrznie, często bywa oblodzenie. Znakomite warunki zachęcają do uprawiania jazdy poza trasami (freeride). Miejscowość spodoba się tym, którzy chcą wypoczywać w ciszy i spokoju (jest tylko jedna dyskoteka), a ceny są przystępne. ■ Trasy narciarskie: długość – 5 km, wysokość 1 301–2 989 m n.p.m.
■ Sezon zimowy: od 21 grudnia 2008 r. do 19 kwietnia 2009 r.
■ Karnet na 6 dni kosztuje 165 euro.
www.heiligenblut.at;www.gross-glockner.at KRAJ SALZBURSKI
Dolina Gastein była znana z leczniczych wód mineralnych już w średniowieczu. Atutami doliny, oprócz tras, są kąpiele w nasyconych radonem wodach oraz inhalacje w sztolniach Bock- stein. Sercem doliny jest kurort Bad Gastein, malowniczo położony na skalnym progu przeciętym wodospadem. W miasteczku na narciarzy czekają zabytkowe hotele i wille z czasów Franciszka Józefa oraz luksusowe sklepy i kasyno w gmachu z 1907 r.  
Sąsiednie Bad Hofgastein oferuje bardziej współczesną atmosferę oraz nowoczesne centrum kąpielowe z basenami i gabinetami odnowy. Tereny narciarskie Sportgastein spodobają się miłośnikom funcarvingu oraz jazdy poza przygotowanymi trasami. ■ Trasy narciarskie: długość – 205 km, wysokość 850–2 650 m n.p.m. Ośrodek należy do zrzeszenia Ski Amadé (860 km zjazdów z jednym karnetem). www.skiamade.com■ Sezon zimowy: od 5 grudnia 2008 r. do 3 maja 2009 r.
■ Karnet na 6 dni kosztuje 189 euro.
■ Poza standardem: kąpieliska termalne – Felsentherme w Bad Gastein (www.felsentherme.com), Alpen Therme w Bad Hofgastein (www.alpentherme.com); zabiegi dla zdrowia, urody oraz inhalacje w Gasteiner Heilstollen w Böckstein (www.gasteiner-heilstollen.com).
■ Polecane restauracje: dystyngowana – w hotelu Weismayr z 1886 r. w Bad Gastein, rustykalna – Zirbenhütte w pensjonacie Grabnerhof w Bad Hofgastein.
■ Najciekawsze imprezy: 14 lutego 2009 r. – Red Bull Playstreets, finały akrobacji narciarskich; 20–29 marca 2009 r. – Snow Jazz Gastein, czyli koncerty jazzowe.
www.gastein.com
STYRIA
Schladming

Doskonale zintegrowane wyciągi obsługują trasy na czterech kopcach, tworząc huśtawkę 4-Berge. Mimo że tylko jeden kopiec ma ponad 2 000 metrów wysokości, śnieg zalega tu przez 5 miesięcy. Z tras zjazdowych otwiera się piękna panorama zamknięta postrzępioną granią Dachsteinu. Schladming to niewielkie miasteczko ze sklepami i restauracjami. Ale bez zadęcia – to raczej egalitarny ośrodek. Najwygodniejsze kwatery oferują pensjonaty i hotele w przysiółkach na stokach wspomnianych kopców. ■ Trasy narciarskie: długość – 115 km na huśtawce (223 km w całym regionie z lodowcem Dachstein włącznie).
■ Sezon zimowy: od 21 listopada 2008 r. do 23 kwietnia 2009 r.
■ Karnet na 6 dni kosztuje 189 euro.
■ Polecane restauracje: Onkel Willi’s Hut, Schladminger Hut i Schafalm
■ Najciekawsza impreza: 17–24 stycznia 2009 r. – Schladminger Ballon Trophy
w Rohrmoos.
www.schladming.at
TYROL
Sölden-Obergurgl-Hochgurgl

Na sąsiadujących terenach narciarskich Sölden z lodowcami Rettenbach i Tiefenbach oraz Obergurgl-Hochgurgl obowiązuje jeden karnet, a komunikację między systemami zapewniają skibusy. Centralne miejscowości regionu są całkowicie odmienne. Sölden spodoba się wszystkim, którzy po ostrej jeździe chcą się jeszcze zabawić w klubach i na dyskotekach. Natomiast wioski w Gurgltal – pragnącym odpocząć w fascynującym otoczeniu. Sölden to największe w Austrii całoroczne tereny narciarskie na lodowcach. System obejmuje 50-kilometrową karuzelę BIG3 Ralley. Najdłuższy zjazd (ze Schwarze Schneide) ma 15 km długości; trzeba pokonać 1 900 m różnicy poziomów. ■ Trasy narciarskie: długość – 261 km, wysokość 1 350–3 340 m n.p.m.
■ Sezon zimowy: od 14 listopada 2008 r. do 3 maja 2009 r.
■ Karnet na 6 dni kosztuje 212 euro.
■ Poza standardem: największe w Tyrolu centrum wellness Aqua Dome w Längenfeld (dla posiadaczy karnetów bezpłatny dojazd aquabusami). www.aqua-dome.at
■ Ciekawa impreza: 14 kwietnia 2009 r. o godz. 19.30 – Hannibal, czyli zorganizowane z rozmachem widowisko plenerowe. Występy uświetniają tańce ratraków oraz ewolucje na motocyklach, skuterach śnieżnych, nartach i deskach (bilety: 35–109 euro).
www.soelden.com
www.obergurgl.com
www.oetztal.com