Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny przyznawane są od roku 2003. Mają status prestiżowej marki. Stanowią wiarygodną rekomendację Polskiej Organizacji Turystycznej i Regionalnych Organizacji Turystycznych, udzielaną produktom turystycznym, które wyróżniają się atrakcyjnością, są nowatorskie, przyjazne turystom, dają wiele możliwości spędzenia w ciekawy sposób wolnego czasu.

Najbardziej prestiżowy, Złoty Certyfikat 2018 zdobyło Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl), w którym przeszłość zbiega się ze współczesnością, miejsce pamięci połączono z innowacyjną ekspozycją. Wykorzystując nowoczesne techniki multimedialne, odtworzono atmosferę powstańczej stolicy, która pomaga współczesnym odbiorcom zrozumieć historię sprzed 74 lat. Przybliża widza do eksponatu, dzięki czemu ułatwia spotkanie z pamiątkami historii. Muzeum jest wyrazem hołdu dla tych, którzy w 1944 walczyli i ginęli za wolną Polskę.

Do Złotego Certyfikatu 2018 nominowane było także  Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie oraz Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

 

Certyfikaty POT 2018

Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis (www.hydropolis.pl). Nowoczesna stała wystawa, która pokazuje jak ważna w naszym życiu jest woda.

Hevelianum gdańskiego centrum nauki (www.hewelianum.pl). Instytucja popularyzująca naukę i technikę z dbałością o dziedzictwo kulturowe i spuściznę historyczną.

Kompleks Sztolnia Królowa Luiza (www.sztolnialuiza.pl). Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, największy kompleks w Polsce związany z dziedzictwem pogórniczym.

Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady (www.lawendowaosada.pl). Ekologiczne gospodarstwo, z największymi polami lawendy na Pomorzu. Hodowanych jest tu ponad 20 różnych odmian lawendy, różniących się kolorem kwiatów i liści.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (www.wilanow-palac.pl). Pałac w Wilanowie, choć w przeciwieństwie do Wersalu, skromny, ziemiański dwór z narożnymi alkierzami, zachwyca turystów z całego świata. Jest jedynym barokowym pałacem królewskim w Polsce. Oprócz zabytkowej architektury i historycznej kolekcji sztuki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oferuje turystom przestrzeń ogrodów i parków.

Muzeum Pałac w Rogalinie (www.rogalin.mnp.art.pl). Wybitny przykład architektury rezydencjonalnej w Wielkopolsce. Park z kilkusetletnimi dębami, pałac z XVIII wieku i cenne eksponaty. Turystom udostępnione są wnętrza pałacowe, gabinet londyński prezydenta Edwarda Bernarda Raczyńskiego z galerią portretów, powozownia i ogród rokokowy.

Ski-Raft Spływy Pontonowe Bardo (www.ski-raft.pl). Ekscytujący i malowniczy rafting na  przełomie gór sudeckich. Smak adrenaliny połączony z niezwykłymi widokami. Wspaniała przygoda dla całej rodziny.

Spływ przełomem Dunajca (www.flisacy.pl). Jedna z największych atrakcji polskich Pienin. Malownicza trasa spływu prowadzi przez liczne zakola rzeki otoczone wapiennymi skałami, które sięgają nawet do 300 metrów wysokości.

Hotel Stare Kino Cinema Residence (www.cinemahotel.pl). Butikowy hotel w centrum Łodzi przy słynnej ulicy Piotrkowskiej. Każdy apartament to inna, filmowa opowieść, która zabiera w niezwykłą podróż do magicznego świata.

Zamek Moszna (www.moszna-zamek.pl). Mottem Zamku w Mosznej jest „historia bez barier”. Obiekt zachował  90 proc. oryginalnej architektury,  która zachwyca baśniowością i gwarantuje atmosferę niespotykaną w innych tego typu miejscach.

Certyfikat Specjalny przyznany po raz pierwszy w roku 2018 produktowi turystycznemu posiadającemu potencjał rozwojowy, ale funkcjonującemu nie dłużej niż dwa lata. Certyfikat Specjalny otrzymało Muzeum Mleka w Grajewie (www.muzeummleka.pl), interaktywny, nowoczesny obiekt, w którym można się dowiedzieć, jaką drogę przechodzi mleko zanim trafi na sklepowe półki.

Certyfikaty Internautów.  Laureat wyłaniany jest w ogólnokrajowym głosowaniu, w którym uczestniczy dziesiątki tysięcy użytkowników sieci kierujących się indywidualnymi sympatiami, emocjami i sentymentalnymi skojarzeniami wakacyjnymi, związanymi z podróżami po kraju i pobytami w atrakcyjnych miejscach polskich regionów. Największą liczbę  głosów otrzymała realistyczna rekonstrukcja wydarzeń II wojny światowej Frontem do Wolności. Łabiszyńskie Spotkania z Historią (http://labiszyn.pl/artykuly/162/labiszynskie-spotkania-z-historia),

Obszerne opisy produktów turystycznych posiadających Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej zamieszczone są na stronach Narodowego Portalu Turystycznego

https://polska.travel/pl/zobacz-koniecznie/certyfikaty-pot