Street art jest jak galeria sztuki, która spontanicznie i niezapowiedzianie zmienia swoje ekspozycje, jednak aspekty estetyczne to tylko połowa jego popularności. Ulice są bowiem jedynym miejscem, gdzie każdy, niezależnie od tego, kim jest i czy ma wykształcenie artystyczne, może bez ograniczeń komentować otaczającą go rzeczywistość. Właśnie to czyni street art autentycznym do bólu. Oto 7 miast, których mury opowiadają najciekawsze historie.

 

San Juan, Puerto Rico

Fot. Claudine Klodien, Alamy Stock Photo

 

Festiwal sztuki ulicznej Santurce Es Ley, który wystartował w 2010 roku wzniecił artystyczną iskrę w dawno zaniedbanej dzielnicy Santurce, zamieniając ją w streetartowe centrum miasta. 

Jednym z najbardziej znanych murali jest malowidło wykonane na rogu ulic Calles Cerra i Aurora – przedstawia statki, którymi Krzysztof Kolumb wyruszył na podbój nowych lądów, płynące po morzu czerwonym od krwi ofiar. 

"W 2014 roku, kiedy wykonaliśmy mural, nie było zbyt wiele sztuki ulicznej o politycznych konotacjach" – powiedzieli przedstawiciele kolektywu El Basta, który wykonał malunek – "ale to się zmieniło".


Bogota, Kolumbia

Fot. Karen Gardiner

W ciągu mijającej dekady sztuka ulic Bogoty bardzo się spolityzowała – te nastroje nasiliły się po śmiertelnym postrzeleniu nastoletniego artysty przez policję w 2011 roku. Kolejne lata po tym tragicznym wydarzeniu przyniosły jednak pozytywne zmiany – miasto w dużej mierze zdekryminalizowało street art.

Jednym z najbardziej charakterystycznych murali w Bogocie jest oszczędne kolorystycznie, ale bardzo wymowne wspólne dzieło kilku artystów o pseudonimach Toxicómano, DJ Lu, Lesivo i Guache. Na wielkiej powierzchni malowidła można dojrzeć scenę przedstawiającą głośny skandal w najnowszej historii Kolumbii (2012), kiedy to armia zwabiła najbiedniejszych cywilów na odludzie, po czym zostali oni przebrani w partyzanckie mundury i rozstrzelani, a mediom podano informację, że byli to partyzanci. Pojawiają się na nim też granaty, worki z pieniędzmi i kask górniczy, który symbolizuje kapitalistyczną chciwość i nadmierną eksploatację zasobów naturalnych kraju.

 

 

Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Nowojorski Williamsburg to miejsce przyciągające ulicznych artystów z całego świata, którzy albo zostają na miejscu, albo zostawiają tu swoje prace, po czym pakują farby i spraye i jadą ozdabiać mury innych miast. Jednym z najbardziej charakterystycznych murali w tej dzielnicy jest dzieło irańskiego duetu Icy and Sot, przedstawiający czarno-białe sylwetki dzieci, na które pada tęczowy deszcz. Prace tego kolektywu są znane z komentowania ograniczeń obywatelskich w ich ojczyźnie.